Sağlık Yönetimi 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Sağlık yönetimi taban puanları 2019 kaç puanlardadır, sağlık yönetimi sıralama sayıları 2019 kaç binlere gelmiştir gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

Sağlık Yönetimi 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Sağlık yönetimi bölümünü kimler tercih edebilir, hangi puan türü ile tercih edebilirler, sağlık yönetimi taban puanları 2019 kaç puanlardadır, sağlık yönetimi puanları içindeki en küçük ve en yüksek taban puanlar kaçta kalmıştır, sağlık yönetimi sıralama sayıları 2019 kaç binlere gelmiştir, sağlık yönetimi başarı sıralamaları 2019 açıklandı mı, hangi tarihlerde açıklanacak gibi soruların cevaplarını yazımızı okuyarak bulabilirsiniz.

Türkiye genelinde üniversitelerde 4 yıllık bir lisans programı/bölüm okuyabilmek için aşılması gereken engeller bulunmaktadır ve bu engellerden en çok kişiyi kapsayanı ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülen yükseköğretim kurumları sınavıdır (YKS). Bu sınav aracılığı ile herhangi bir ortaöğretim kurumundan/liseden mezun olan kişiler üniversitelerin bölümlerine girebilirler fakat istedikleri bölüme yetecek puanı da almak zorundadırlar.

Yetecek puan olarak adlandırdığımız puanlar her sene kendi içinde değişkenlik gösterebiliyorsa da adaylara tercihlerini oluşturma noktasında yardımcı olması için belli puan veya sıralama verileri gerekmektedir. Bu puan ve sıralama değerleri ÖSYM’nin yayımladığı tercih kılavuzlarında yer almaktadır.

Tercih kılavuzlarına konulan bu puanlar ve sıralamalar ile ilgili değerler bir önceki yıl yapılan yerleştirmeler sonrasında ortaya çıkan değerler üzerinden derlenmektedir. Bizler de sizlere fikir vermek, yol göstermek için 2018 yılı YKS yerleştirmeleri sonrasında oluşan, 2019 YKS tercih kılavuzlarına konulacak olan, üniversite bölümleri taban puanları ve başarı sıralamaları değerlerini tüm bölümler için hazırlamaya devam ediyoruz.

SAĞLIK YÖNETİMİ TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI 2019

YKS’ye girerek sağlık yönetimi bölümüne yerleşebilmek için bunu arzulayan adayın en az ortaöğretim kurumu mezunu olması ve YKS puan türleri içerisinde yer alan puanlardan biri olan eşit ağırlık (EA) puan türünden yeterli puanı alması gerekmektedir.

Sağlık yönetimi sıralama sayıları henüz ÖSYM veya YÖK Atlas tarafından herhangi bir mecrada yayımlanmadığı için sağlık yönetimi başarı sıralamaları değerlerini yazımıza taşıyamadık. Sağlık yönetimi başarı sıralaması verileri sanıyoruz ki önümüzdeki birkaç ay içinde bu kurumlar tarafından yayımlanacaktır ve bizler de onlar yayımladıkları anda yazılarımızın içine bu verileri yerleştireceğiz.

2018 YKS ile tercih edilebilecek sağlık yönetimi kontenjanları 7403 olarak belirlenmişti. 2019 sağlık yönetimi kontenjanları da tahminimize göre üç aşağı beş yukarı böyle olacaktır.

Bahsettiğimiz kontenjanlara yerleşen adaylar üzerinden oluşan sağlık yönetimi puanları içindeki en düşük ve en yüksek taban puanlara baktığımızda karşımıza çıkan tabloya göre bilinen ve en küçük puan ile yerleştirmenin Atatürk Üniversitesi’ne (Açıköğretim) olduğunu ve bu yerleştirmenin 198,13771 puan ile yapıldığını görüyoruz. En yüksek taban puan ile yerleştirmenin de 358,93893 puan ile Bahçeşehir Üniversitesi’ne (Burslu) olduğunu görmekteyiz. Adaylar büyük bir değişiklik olmaz ise 2019 YKS’den eşit ağırlık puan türünde bu iki puan arasında bir puan alırlarsa muhtemelen sağlık yönetimi bölümünü herhangi bir üniversitede kazanabilirler.

YKS sağlık yönetimi taban puanları 2019 değerlerinin derlendiği listemiz yazımızın en alt kısmındaki görselde yer almaktadır.

YKS, TYT-AYT, DGS, KPSS gibi ÖSYM sınavları ve tercihler ile yerleştirmeler hakkında merak ettiklerinizi tecrübeli yöneticilerimizin bulunduğu forum sayfamıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfamıza erişmek için TIKLAYINIZ

*YKS, yerleştirmeler, sağlık yönetimi taban puanları ve bunlar gibi konuları işlediğimiz yazımız ÖSYM’nin resmi internet sitesi ve bu sitedeki kılavuzlardan derlenerek yayımlanmıştır. Yapılacak bir değişik ile ilgili sorumlu kurum ÖSYM olduğu için kurumun yaptığı duyuruları ÖSYM resmi sitesine girerek takip etmeyi ihmal etmeyiniz.Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 08:59
YORUM EKLE