Uluslararası İlişkiler 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Uluslararası ilişkiler 2019 taban puanları nasıldır, uluslararası ilişkiler bölümü hangi puan türü ile tercih edilmektedir gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Uluslararası İlişkiler 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Uluslararası ilişkiler 2019 taban puanları nasıldır, 2018 yılında uluslararası ilişkiler için üniversitelerde açılan kontenjan sayısı kaçtır, uluslararası ilişkiler puanları içindeki en küçük ve en büyük puanlar kaçtır, uluslararası ilişkiler sıralama sayıları kaç binlerdedir, uluslararası ilişkiler başarı sıralamaları verileri ne zaman açıklanacak, uluslararası ilişkiler bölümü hangi puan türü ile tercih edilmektedir gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olarak bilinen üniversitelere giriş sınavının sonlanması ile birlikte adaylar tercihler yaptılar ve yerleştirme sonuçları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklandı. 2018 yılında yapılan bu yerleştirme sonuçları 2019 yılının taban puanları ve başarı sıralaması sayıları olarak seneye tercih kılavuzuna konacağı için bizler de sitemizde sizlere fikir vermek amacıyla 2019 taban puanları ve başarı sıralamaları başlığı ile bölümlerin puanlarını ve sıralamalarını paylaşmaya devam ediyoruz.

ULUSLARARASI İLİŞKİLER TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI 2019

Uluslararası ilişkiler bölümü 4 yıllık bir lisans programı olarak karşımıza çıkmaktadır. 4 yıllık bölümler EA, SÖZ, SAY ve DİL puan türleri ile tercih edilebilmektedir ve uluslararası ilişkiler da bu puan türleri içinden EA yani eşit ağırlık puan türü ile tercih edilen bir bölümdür.

2018 yılında uluslararası ilişkiler bölümü için ÖSYM üzerinden tercih edilebilecek 10512 kontenjan bulunmaktaydı. Bunlar devlet ve vakıflara bağlı özel üniversiteler içinde yer alan fakültelerdeki uluslararası ilişkiler bölümüne ayrılan kontenjandı.

Bahsettiğimiz uluslararası ilişkiler kontenjanlarının tercihleri sonrasında yapılan yerleştirmelerde ortaya çıkan puanlara bakacak olursak; uluslararası ilişkiler bölümüne yerleştirmede kullanılan ve bilinen en düşük puan 198,13562 ile Kastamonu Üniversitesi’ne aittir. En büyük taban puan ise Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne (İngilizce) (Burslu) aittir ve bu puanda 490,3564’tür. Adaylar EA puan türünden bu aralıkta bir puan alarak uluslararası ilişkiler bölümüne yerleşebilirler.

Uluslararası ilişkiler sıralama sayıları henüz ÖSYM ve YÖK Atlas başarı sıralamaları verilerini, bilgilerini herhangi bir yerde paylaşmadığı için yazımıza eklenemedi. İlgili kurum ve kuruluşlar bu bilgileri paylaştığı anda biz yazımıza ekleyeceğiz. Biz bunun Aralık 2018 ve Şubat 2019 arasında herhangi bir tarihte olmasını bekliyoruz.

Uluslararası ilişkiler taban puanları 2019 listesinin görseli aşağıdadır. Üniversitelerin taban puanları, üniversitelerin bölümleri, YKS (AYT– TYT), puan türleri ve bunlar gibi tüm konularda merak ettiklerinizi tecrübe sahibi üyelerin bulunduğu Tercihini Yap sitesinin forum sayfasına gelerek sorabilirsiniz. Forum sayfamıza erişmek için TIKLAYINIZ

*Yukarıda yazdığımız bilgiler ve uluslararası ilişkiler taban puanları verileri ÖSYM’nin resmi internet sitesi ile en küçük ve en büyük puanlar ile ilgili paylaştığı sayısal veriler dosyalarından derlenmiştir.Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı en son duyuru geçerli olacağı için düzenli olarak ÖSYM internet sitesini ziyaret ederek duyuruları takip etmeye çalışınız. Biz yazılarımızı böyle bir değişiklikte güncelleyecek olsak bile bu konular ile ilişkili resmi bir kurumun sitesini takip etmek sizin için yararlı olacaktır.
Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2018, 12:40
YORUM EKLE