Taşerona Kadroda Son Dakika Haberleri

Taşerona Kadroda Son Dakika Haberleri

09.02.2017
A+
A-

Taşerona kadro verilmesine ilişkin son gelişmeler , son dakika haberleri , taşerona kadro verilecek mi ? Hükümetin taşerona kadro verilmesine ilişkin planı nedir ? En güncel gelişmeler ve son dakika haberleri .

Taşeron İşçiye Kadro Verilmesi Konusunda Son Durum Nedir  ?

Taşeron işçi ve çalışanlar yıllardır kadro mücadelesi veriyor , gerek mahkeme kararlarıyla gerek siyasette başvurmak suretiyle kadro almak için çabalıyor . Peki taşeron işçilere kadro verilmesi konusunda son durum nedir ?

Türkiye’de Kaç Taşeron İşçi Var ?

Türkiye’de kamuda çalışan  661 bin, özel sektörde çalışan  572 bin taşeron işçi bulunuyor . Türkiye’de taşeron olarak istihdam edilen işçi sayısı 1.1 milyon civarı . Kamuda istihdam edilen taşeron işçi , yoğunlukla belediyeler ve KİT’ler tarafından çalıştırılıyor.

Avrupa Birliğine üye  ülkelerde toplam  taşeron işçi sayısı 4.6 milyon bandında ( Kaynak : OECD 2015 raporu ) . Türkiye’de taşeron işçi şartları ile kamuda çalışan işçi ücretleri arasında ki uçurum sorunu dahada kötü bir hale getiriyor .

Gerçekçi bir bakış açısıyla 661 bin taşeron işçinin tamamının kamuda işçi statüsüne geömesi imkansız . Kamuda çalışan kadrolu bir işçinin ay sonunda eline geçen para 3  bin 500 TL civarı basit bir hesapla tüm taşeron işçilerin kadroya alınmasının aylık maliyeti en az 2 milyar 310 milyon tl .

Referandum Öncesi Taşeron Planı Açıklanmadı

2016 haziran ve kasım seçimlerinde neredeyse tüm partiler taşerona kadro vaadinde bulundular . Ancak seçimler  bitti ,  vaatler unutuldu . Anayasa pakedinde taşerona ilişkin düzenleme gelmedi . Maliye Bakanının kamuya alımlara karşı oluşunuda düşününce taşerona kadro başka bahara kaldı .

Taşerona Kadro Verilmesinin Önünde Hukuki Engel Var mı ?

Taşeron işçilere kadro verilmesinin önündeki en büyük engel maliyeti , şu an asgari ücretle istihdam edilen işçinin 3 bin 500 tl civarında istihdamı bütçeye ciddi şekilde sarsabilir . Bu yüzden öncelikle yeni bir kadro tahsisi düşünülüyor . Yeni kadronun şartlarının  ortalama düeyde tutulması , taşeron  şartlarının iyileşmesi ve mevcut dengenin sarsılmaması temel amaç .

Devlet Personel Başkanlığı konuya ilişkin birden fazla çalışma yapmış , 4 farklı model geliştirilmiş ancak hiç biri şu an için uygulamaya konulmamış vaziyette . Taşerona kadroda son dakika haberlerini takip etmeye ve sizleri  haberdar etmeye devam edeceğiz .

Konuya ilişkin soru yöneltmek için tıklayınız .

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.