Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir? TYT-YGS Farkları 2018

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir? TYT ne demektir? Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) hangi sorular sorulacak? Adayların karşısına hangi alanlardan soru çıkacak? TYT ile YGS arasındaki farklar nelerdir?

26.02.2018
A+
A-

Temel Yeterlilik Testi, sınava girecek adayların sözel ve sayısal alanları ile ilgili olarak sahip olmaları beklenen bilgi, beceri ve yetkinlikleri kapsar. Bu kapsamda adaylar belirli sorulardan sorumlu olmaktadır. 

TYT’DE HANGİ SORULAR SORULACAK?

TYT’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri alanları ile ilgili sorular yer alacaktır.

Türkçe Testinde; Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecektir.

Temel Matematik Testinde; Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecektir.

Sosyal Bilimler Testinde, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih alanları; Fen Bilimleri Testinde ise Biyoloji, Fizik ve Kimya alanları ile ilgili bilgi esaslı yeterlilikler ölçülecektir.

TEMEL YETERLİLİK TESTİ (TYT) İLE YGS ARASINDAKİ FARKLAR 2018

TYT ile YGS arasındaki en önemli farklılık, TYT’de yer alan Türkçe ve Temel Matematik alanlarındaki soruların sadece Türkçe ve Temel Matematik alanlarındaki bilgiyi değil, yeterliliğe dayalı bir değerlendirmeyi esas almasıdır.

TYT, farklı lise türlerinde öğrenim gören ve farklı düzeydeki bütün adaylara uygulanacağından ve adayların bilgiden daha çok temel yeterlilikler bakımından değerlendirilmesi yönüyle daha kapsayıcı olacağından bütün adaylar için fırsat eşitliği sağlayacaktır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.