Tezsiz Yüksek Lisans Ücretleri, Askerlik Tecili,Doktora İmkanı Hakkında Herşey

Tezsiz Yüksek Lisans Ücretleri, Askerlik Tecili,Doktora İmkanı Hakkında Herşey

01.03.2017
A+
A-

Tezsiz yüksek lisans ücretleri ne kadar 2017 ? Tezsiz yüksek lisans doktora yaptırır mı ? Tezsiz yüksek lisans askerliği kaç yıl tecil eder ?

2017 Tezsiz Yüksek Lisans Ücretleri 

2017 yılı itibariyle, tezsiz programlarda ortalama 8-9 ders üzerinden hesap yapıldığında 12 bin tl civarı bir maliyet çıkmaktadır. Bu değer programda ki ders sayısına bağlı olarak artmakta veya azalmaktadır.Kredi başına ücretin en düşük olduğu üniversiteler 350 tl en yüksek ise 420 tl olarak tespit edilmiştir.

Tezsiz Yüksek Lisans Doktora Yaptırır mı ?

29690 sayılı lisansüstü eğitim ve öğretim yönetmeliğinin 15 ve devamı maddelerinde düzenlenen doktora esaslarına göre adayların lisans ortalaması 3’den fazla veya tezli yüksek lisans programını başarıyla tamamlamışsa doktora programına kabul edilebilir.Bu sebepten tezsiz yüksek lisans programları doktora için avantaj yaratmayacaktır.

Askerlik Tecili Kaç Yıl Devam Eder ?

Bilindiği üzere tezli  yüksek lisans programları 3 yıl tecil olanağı vermektedir.Tezsiz yüksek lisans ise 1.5 yıl askerlik tecili imkanı tanımaktadır.Bu süre boyunca adaylar, öğrenci kabul edildiğinden herhangi bir yükümlülük doğmamaktadır.Yüksek lisans tamamlanmadan kayıt sildirilip tekrar tezli veya tezsiz  bir diğer programa kayıt yaptırıldığında yine bu süre tekrar başlayacaktır.Bu yöntemin şu an için yaş haricinde bir sınırı yoktur.

Yüksek Lisans Başvuru Dönemleri

Tezsiz yüksek lisans başvuruları tezli programlarla aynı dönemlere denk gelmektedir.Yılda iki defa olan başvuru dönemleri aralık-ocak ve temmuz-ağustos süreçlerinde yoğunlaşmaktadır.Üniversitelerin başvuru tarihlerini tercihiniyap.net adresinden takip edebilirsiniz.

Tezsiz yüksek lisans konusunda soru yöneltmek için tıklayınız.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.