kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Trafik Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır ?

Trafik Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır ?

Trafik Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır ?
A+
A-

trafik cezasi

Trafik Cezasına İtiraz Başvurusu Nasıl/Nereye Yapılır? Trafik cezasına nasıl itiraz edilir? Trafik cezasına itiraz nasıl yapılır ?  Trafik Cezasına İtiraz DilekçesiTrafik Cezalarına İtiraz Edilebilir Mi?Trafik cezalarına her yıl gelen zamlarla  beraber  cezalar sürücülerde önemli  maddi kayıplar yaratabilmektedir. Sürücüler , zaman zaman dikkatsizlik sebebiyle veya  aceleci davranmaları sebebiyle çeşitli trafik cezaları ile muhattap kalabilmektedirler.Hakkınızda yazılmış bir ceza var mı sogulamak için tıklayınız.  Sorgulama adresinde yer alan EGM’nin sayfasına bilgiler geç girildiği için genellikle elinize ulaşan tebligata kadar haberdar olmanız pek mümkün olmaz. Bu yüzden adres bilginizi güncel tutmanızda fayda var aksi takdirde tebligat eski adresinizin muhtarlığına yapılır ve trafik cezasına faiz işlemeye başlar.

Eğer  size kesilmiş olan  trafik cezasını hakkettiğinizi düşünüyorsanız yapmanız gereken mümkün olduğunca erken ödeyip indirimden faydalanmak olacaktır . Fakat size kesilen o trafik cezasının haksız şekilde yazılmış olduğunu düşünüyorsanız mevzuat  sürücüler için bu trafik cezasına itiraz hakkı tanımıştır. Örneğin kırmızı ışık ihlali sebebiyle, hız sınırını aşarak radara düşmeniz sebebiyle ya da hatalı park sebebiyle bir trafik cezası kesildi ve bu trafik cezası  bir ihlal yapmadığınız halde  sizden idari para cezası talep ediliyor , bu trafik cezasına  nasıl itiraz edilir? Her ne kadar kulağa uzak bir ihtimal gibi gelse de özellikle kasım aralık aylarında bütçe açıklarını kapamak için ceza miktarlarında artış muhakkak olur.

ceza-sorgulamaa

Trafik Cezasına  İtiraz Nasıl  Yapılır ?Öncelikle size  kesilmiş olan trafik cezaları 10 iş günü içerisinde tebliğ edilmek zorundadır. Aksi takdirde kesilmiş olan trafik cezasına itiraz hakkınız doğacaktır ve bu cezaya Sulh Ceza Mahkemesinde  itiraz edebilirsiniz. Karayolları Trafik Kanunu, kolluk görevlilerinin sizi durdurarak  yazmış olduğu cezalarda 15 gün itiraz süreniz bulunmaktadır. 15 günlük itiraz süresi yüz yüze yazılmış olan cezalarda, cezanın yazıldığı andan hesaplanarak , plakanıza yazılmış olması durumunda ise tebliğ tarihinden itibaren başlamaktadır. Plakaya yazılmış olan cezalarda, ceza  araç ruhsatınızda gösterdiğiniz adresinize gönderilecektir . İkamet adresinize PTT  ile gönderilen trafik cezası , eğer evde değilseniz postacı kapınıza kağıt bırakmakta ve cezanızı muhtarlığa teslim etmektedir. Tebliğ tarihi bu andan başlayarak hesaplanmaktadır.Eğer, kesilen trafik cezası önceki  adresinize gönderilmiş ise, bu kimsenin  hatası değildir. Sistemde kayıtlı adresinizi yenilemediğiniz için sizin hatanızdır.

trafik-cezasii

Trafik cezasına itiraz işlemleri trafik mahkemeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Ancak bir çok ilimizde trafik mahkemeleri bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı cezalara itiraz küçük illerde Sulh Ceza Mahkemesine yapılmaktadır. Aşağıda listelemiş olduğumuz evraklar ile Sulh Ceza Mahkemesine başvuruda bulunarak size kesilen   cezanın haksız olduğunu bildirebilir ve duruma itiraz edebilirsiniz.

  • Dava dilekçesi
  • Trafik İdari Para Cezası  Tutanağının Bir Nüsha Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası  Tutanağı Tebligatının Bir Nüsha Fotokopisi
  • Ruhsat Bir Nüsha Fotokopisi
  • Kimliğinizin ve Ehliyetinizin Birer Nüsha  Fotokopisi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeleri, Sulh Ceza Mahkemesi kalemine , trafik cezasının ve tebligat kağıdının aslının sizde kalmak şartıyla teslim etmelisiniz. Sonrasında herhangi bir duruşmaya vs  gerek duyulmaksızın , dilekçede yazmış olduğunuz bigilere  istinaden karar verilmektedir. Başvuru esnasında hiç bir ödeme yapmadığınız gibi, haksız bulunmanız durumunda vekalet ücreti veya yargılama gideri de ödemeniz gerekmemektedir.

Mahkemenin sonucunu bildiren  tebligat  dilekçede belirttiğiniz adresinize gönderilecektir. Mahkemenin itirazınızı karara bağlama süresi , mahkemenin yoğunluk seviyesine  göre değişecektir. Bu süre 2 ila 3 aya arasında değişmektedir. İtiraz hakkınızı sadece haklı olduğunuz trafik  cezaları için kullanmanızı tavsiye ederiz , aksi takdirde yargılama giderlerini ödemeniz gerekcektir. Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi indirmek  için Tıklayınız.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

  1. necmi dedi ki:

    bölünmüş şehir içi boş yolda hız limiti 50 ben 76 ile geçmişim verilen trafik cezası 450 tl insaf yahu!