Gündem

Ülkelere göre kitap okuma oranları 2018 ?

     Ülkelere göre kitap okuma oranları 2018 ? En çok hangi ülkeler kitap okuyor?

2017 yılını uğurladığımız 2018 yılına merhaba demeye hazırlandığımız bugünlerde hangi ülkeler en fazla okuyor ve kitap okuma oranları ile ekonomik ve kültürel anlamda bir bağ var mı? Bu soruların cevaplarını arayacağız.  Okuma süreleri gibi teknik veriler OECD ve bağımsız araştırma kuruluşları tarafından yapılan araştırmalar esas alınacaktır.

       En Çok Kitap Okuyan Ülke Hangisi?

Hindistan: Ortalama bir Hintli haftada 10-11 saat arası kitap okuyor.

Yıllardır kitap okuma oranında zirveyi kimseciklere bırakmayan Hintliler ekonomik ve bilimsel anlamda bunun karşılığını almışlar diyebiliriz. Bugün Dünya’nın en büyük markalarında çalışan mühendis ve yöneticiler genelde Hindistan kökenlidir. İki binden fazla üniversitenin bulunduğu ülkeden onlarca ünlü matematikçi çıkmış ve yüzlerce yeni formül ve teorem üretilmiştir. Nobel ödüllerine bakıldığında da Hindistan’ın okuma oranının bilim seviyesini etkilediği oldukça net biçimde görülebilir.

Çin: Ortalama bir Çinli haftada 10 saate yakın kitap okumaktadır. Bilime yaptığı yatırımlar, girişimcileri desteklemesiyle sanayi anlamında büyüme yakalayan ve markalar yaratmaya başlayan Çin,büyümesini ve gelişmesini yalnızca bunlara borçlu değil. Nitelikli iş gücünün de bu gelişimde büyük bir paya sahip olduğu göze çarpıyor.

Global Ortalama: Ülkelere göre kitap okuma oranları 2018 araştırmasına göre haftalık ortalama kitap okuma süresi 6 saat 50 dakika olarak tespit edildi. Avrupa Birliği üyesi ülkeler genel itibariyle Dünya ortalamasının üzerinde kalırken Afrika ülkeleri çok gerilerde yer aldı.

Güney Afrika Cumhuriyeti: Afrika kıtasının en gelişmiş ülkesi olan Güney Afrika Cumhuriyeti kitap okuma oranı ve okuma süresi açısından da Afrika ülkelerine fark atıyor. Haftalık 6 saat 30 dakikalık okuma süresiyle Dünya ortalamasına oldukça yakın. 

Türkiye: Ülkemizde yetişkin bir bireyin haftalık kitap okumaya ayırdığı süre 5 saatin biraz üzerinde. Dünya ortalamasının altında kalmak ve listede ortalarda bir yer bulmak bizler için oldukça üzücü bir durum. Gelecek kuşakların bu durumu tersine çevirebileceğini umuyoruz.

Japonya: Listede en üstlerde yer alması beklenen Japonya ise bizi şaşırtıyor. Çalışkanlığıyla bilinen Japonlar haftada yalnızca 4 saatini kitap okumaya ayırıyor. Kitap okuma oranı ve gelişmişlik seviyesi karşılaştırıldığında aykırı olan tek ülke desek abartmış olmayız. Peki bu durumun sebebi nedir? Tercihiniyap.net ekibi olarak sorunun sebebini kısa bir araştırmayla bulduk. Erken yaşta teknolojiyle tanışan Japon gençleri kitap okumayı sevmiyor. Araştırmalarını internet üzerinden yapan, dijital teknolojiye fazlasıyla adapte olan gençlik okuyor ancak kitap okumuyor.

Genel itibariyle kitap okuyan ülkeler diğer ülkelere göre bilim, ekonomi, teknoloji gibi açılardan daha gelişmiştir tezi pekte yanlış değil ancak eldeki veriler gösteriyor ki kitap okumak tek kriter değil. Kuşkusuz bunda sosyal medya, arama motorları ve bilgi devriminin etkisi çok büyük rol oynuyor.

Konuyla alakalı fikirlerinizi forum.tercihiniyap.net üzerinden bize aktarabilirsiniz.

3512 1 ca7a7e97ec886a70eb990508caa5a71c
3512 2 ca7a7e97ec886a70eb990508caa5a71c

3 Yorum

  1. burada verilen saat bilgileri kitap degil tum sosyal ag ve kitap okuma bilgileri.

  2. burada verilen saat bilgileri kitap degil tum sosyal ag ve kitap okuma bilgileri.

  3. burada verilen saat bilgileri kitap degil tum sosyal ag ve kitap okuma bilgileri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu