İktisat Bölümü Nedir? İktisat Bölümü Tanıtımı, Hakkında Bilgi

İktisat bölümü nedir, neden var, bölümün avantajları ve dezavantajları nelerdir, iktisat iş imkanları nasıldır, iktisat okurken yapılması gerekenler ve iktisat tercih edecekler için gerekli nitelikler nelerdir gibi soruların cevaplarını derlediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ 01.11.2018, 23:17 01.11.2018, 23:17
İktisat Bölümü Nedir? İktisat Bölümü Tanıtımı, Hakkında Bilgi

BÖLÜM NEDEN VAR? BÖLÜMÜN AMACI NEDİR?

İktisat; en genel tabirle ekonomi demektir. İktisat bölümünün çalışma alanı ekonomi ile ilişkili, alakalı olan her şey diyebiliriz. Bölüme girdiğinizde öğreneceğiniz; yetersiz kaynakların, ihtiyaçları karşılaması için çalışma yapıyor olduğunuz biraz zorlama bir tanımdır diyebiliriz. İktisat; tarihin başından beri insanların ilişkilerinde var olan ama adı konmamış ekonomik ilişkileri tarihin başından günümüze kadar inceleyerek araştırma yapar. Özetle bölümün amacı var olan ekonomik sistemleri incelemek, bu sistemler üzerine analiz yapmak, ekonomik sistemlerin aksayan yönlerini tespit etmek ve tüm bunların üzerine araştırma yapmaktır.

İKTİSAT DERSLERİ

İktisat bölümleri iktisat ve siyasal bilgiler fakültelerinin içinde olmakla beraber genel olarak iktisadi ve idari bilimler fakülteleri (İİBF) altında bunulurlar. İktisat bölümü dersleri kendi temel dersleri; iktisada giriş, makro iktisat, iktisat tarihi, mikro iktisat, piyasalar, finansman gibi ekonomi ile ilişkili derslerdir. Bunlarla birlikte İİBF’nin ortak dersleri olan hukuk ( anayasa, borçlar vs ) , siyasal dersler ( siyasal düşünceler tarihi, siyaset bilimi vs ) , istatistik gibi dersler de bölümün dersleridir. İktisat dersleri örneği için Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ders kataloğuna bakabilirsiniz. Katalog için TIKLAYINIZ


İKTİSAT BÖLÜMÜNDE OKUYACAK BİREY İÇİN GEREKLİ NİTELİKLER NELERDİR?

İktisat çalışma alanı gereği sayısal bir yetenek gerektiriyormuş gibi görünse de analitik düşünebilme yetisi bu bölümde okuyacak ve bu alanda çalışacak şahıslar için olmazsa olmaz koşuldur diyebiliriz. Bölümün dersleri ve çalışma alanları gereği üzerinde çalışacağınız grafikler, yapmanız gereken çıkarımlar analitik becerilerin varlığı ile kolaylaşmaktadır. Ayrıca öğrenmeniz gereken teorilerin ve isimlerin varlığını da göz önünde bulundurursak iyi bir hafızaya da sahip olmalısınız. Fazlasıyla inceleme, araştırma ve sıkı çalışma alışkanlıkları yine bu bölüme girmek isteyen adaylar için gerekli diyebileceğimiz niteliklerdir.

İKTİSAT BÖLÜMÜ İŞ OLANAKLARI VE İŞ ALANLARI NELERDİR? İKTİSAT MEZUNLARI HANGİ UNVANI ALIR? İKTİSAT MEZUNLARI NE İŞ YAPAR?


İktisat bölümü mezunları İİBF’nin ve Türkiye’nin bugün geldiği noktadan dolayı özel sektörde eskisine oranla geniş çaplı bir çalışma alanına sahip değiller. Bankalarda bireysel, kobi veya gişe birimleri ve müfettişlik, muhasebe ile ilgili alanlar özel sektörde çalışabilecekleri alanlardır. Özel koşulların arandığı belli başlı kadroların dışında İİBF mezunlarının iş bulabildiği her alanda KPSS ile memur olma şansına sahiptirler. Bu iktisat meslekleri içinde yer alan mesleklerden bazıları; ekonomi bakanlığına, ticaret bakanlığına, sosyal güvenlik kurumuna, hazineye bağlı uzmanlıklar; yine bazı bakanlık ve kurumlara bağlı müfettişlikler, denetmenlikler, rekabet kurumu, merkez bankası gibi kurumlarda uzmanlıklar vb. dir. Yüksek kariyer planı yapmayanlar için KPSS’nin B kadro alımları ile kamu personeli olmak da mümkündür. Ayrıca her lisans mezununun yönelebileceği akademik çalışmalar yapmak ve akademik personel olmak da iktisat iş imkanları arasında yer almaktadır.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için İKTİSAT MEZUNU NE İŞ YAPAR? yazımıza da göz atabilirsiniz.

İKTİSAT BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜ İLE TERCİH EDİLEBİLİR? İKTİSAT BÖLÜMÜ KAÇ YILDIR?

İktisat bölümü YKS ile yerleştirme yapılmasını sağlayan puan türleri içinden EA yani eşit ağırlık puan türü ile tercih edilebilmektedir. İktisat 4 yıllık bir lisans programıdır fakat hazırlık okumaya bağlı olarak öğrenim süresi 5 yıla çıkabilmektedir.

TERCİHİNİ YAP EKİBİNİN YORUMU

Biz Tercihini Yap ekibi olarak sınava giren her adayın kendisi için doğru bölümü seçmesini arzuluyoruz ve bu yüzden de bu bölüm tanıtımlarını hazırlıyoruz. Burada yazanlar tamamen kişisel tecrübeler üzerinden yapılan kişisel yorumlardır, amacımız bildiğimiz kadarıyla size rehberlik edebilmektir. İktisat bölümünü tercih edecek adayların sorabileceği iktisat nasıl bir bölümdür, iktisat okumak bana ne kazandırır ne kaybettirir gibi soruların cevaplarını bulmaya çalıştığımız bölüm aşağıdadır.

İKTİSAT BÖLÜMÜNÜ HAYATTA, ÖLSEM TERCİH ETMEM DİYE DÜŞÜNMEYİN

Üniversite sınavına hazırlanırken her aday doğal olarak “en iyi” (ki bu göreceli bir kavram) sahibi bölümleri tercih etmeyi düşünür. İktisat düşük puanlarla kapattığı için ( köklü ve iyi eğitim veren üniversiteleri ayrı tutarsak) birçok adayın burun kıvırdığı, beğenmediği bir bölümdür. Adayların bu bölümü tercihe ön yargıyla bakmasının bir başka sebebi de adındaki ve içine girmediği lisans hayatındaki belirsiz noktalardır. İktisat bölümü mezunları siyaset bilimi ve kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler gibi daha iyi görünen, kulağa cazip gelen bölümlerdeki insanlarla aynı işleri yapabilirler, kendilerini aynı oranda geliştirmek şartı ile. Hatta bu “prestij sahibi” bölümlerin derslerini seçmeli olarak alıp, iktisat bilgisindeki üstünlükleri aracılığıyla diğer alanların önüne geçebilirler. İktisat bölümü tercih etmem diye düşünmeden önce eğer fırsatınız varsa iktisat mezunu kaymakamları, idari işlerde yer alan iktisat mezunlarını, uzmanlaşmış ekonomistleri, iktisat mezunu ve ülkesine faydalı kişileri inceleyin.


İKTİSAT OKUMAK ALANI YAKALARSANIZ OLDUKÇA ZEVKLİDİR

Eğer iktisat bölümünü tercih edecekseniz ilginizin buna yönelik olup olmadığından emin olun. Üniversite sınavına hazırlandığınız son aylarda çevrenizdeki üniversitelerin iktisat bölümlerinin derslerine girin, hocalar ve öğrenciler ile konuşun, derslerin ilginizi çekip çekmediğini kontrol edin. Kesinlikle eminseniz iktisat bölümünü tercih edebilirsiniz çünkü iktisat doğru yerden, açıdan yakalandığı anda dünyanın en keyifli bölümlerinden birine dönüşür. Size farklı bakış açıları kazandırır ve “Bütün değişkenler sabitken.” formülüyle soyut düşünmenize de katkı sağlar.

İKTİSAT BÖLÜMÜNÜN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

İktisat bölümü yukarıda da değindiğimiz gibi hayata başka bir perspektiften, açıdan bakmanızı sağlaması açısından avantajlı bir bölüm. Kazanmasının diğer bölümlere göre görece daha kolay olması ve bu kolaylığa rağmen, üniversite hayatını iyi geçirirseniz diğer bölümlerle eşit şartlara, aynı statülere hatta daha fazlasına ulaşma fırsatı da sunuyor. Ayrıca maddi zorluklardan dolayı şehir değiştiremiyorsanız aşağı yukarı her şehirde var olan üniversitelerde iktisat bölümünün olması bu bölümü tercih etmek için bir avantaj olarak görünebilir. Devlette açılacak çoğu kadroya başvurabilmek de bir başka avantaj diyebiliriz. Ayrıca bir iktisat mezunu, iyi bir ekonomist olmak için çabalar ve olabilirse kendisine her zaman yapacak iş ve güzel bir kariyer sağlama fırsatına sahiptir.

Dezavantajlarına gelecek olursak bölüm çok sayıda mezun vermesi nedeniyle ve başka bölümlerden mezun olanlarla aynı mesleğe girmek için yarışması bakımından dezavantaja sahiptir diyebiliriz. Bununla beraber özel sektördeki iş alanlarının her geçen gün daralması ile KPSS’den başka pek fazla bir alana sürüklememesi açısından da dezavantaj taşıyor. Sosyal bilimlere ülkemizde gösterilmeyen saygı ve her yerde okutulduğu halde hala yeterli düzeyde geliştirilip değer verilmemesi de ne yazık ki iktisat bölümünü boynu bükük bırakıyor.

İKTİSAT BÖLÜMÜNÜ TERCİH EDERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER NELERDİR?

İktisat tercih etmeden önce iktisadın ve bu kavramın önemini iyi kavrayın. İktisat kendinizi geliştirmek istiyorsanız İngilizce okunması gereken bir bölümdür. Temelde var olan neredeyse tüm araştırmalar İngilizce üzerinden geliştiriliyor. Bunun yanı sıra her bölüm için geçerli olabilecek iyi üniversitelerde okuyun önerisi burada da geçerli. Çünkü okulun imkanları her açıdan sizin kendinizi geliştirmeniz noktasında büyük önem taşıyor. Teknolojik imkanlar, kampüsün imkanları, kütüphanenin durumu gibi pek çok konu okulun imkanları içinde yer alır, tercih etmeyi düşündüğünüz üniversitenin bu imkanlarını araştırmayı ihmal etmeyin. Ayrıca lütfen tercih etmeden önce muhakkak üniversiteyi ve bağlı bulunacağınız fakülteyi gidip görün, dört, beş yıl gibi ömrünüzün önemli bir kısmının geçeceği yeri görmeden kesinlikle tercih yapmayın.

İyi hocalardan iyi bir eğitim almak siz hangi alana yönelirseniz yönelin size sağlam bir altyapı oluşturacaktır. Bu yüzden tercih edeceğiniz üniversitedeki hocaları mutlaka inceleyin. Mezun olan insanlardan hem bölüm hem de tercih etmeyi düşündüğünüz okul ve hocaları hakkında fikir almaya çalışın.


Bölümü tercih etmeden önce iktisat hakkında birkaç kitap okuyun, hem tercih edip etmeyeceğinize fikir vermesi açısından hem de tercih eder ve kazanırsanız bölümde size avantaj sağlaması bakımından bu size yarar sağlayacaktır.

İKTİSAT OKURKEN YAPILMASI GEREKENLER VE YÖNELEBİLECEĞİNİZ ALANLAR NELERDİR?

İktisat bölümü mezunu olma serüveninde temelde oturtmanız gereken şey iktisadın her alt başlığına hakim olmaya çalışmak olmalıdır. Bununla beraber hukuk, muhasebe gibi alanlara da hakimiyet sağlarsanız büyük avantaj elde edersiniz. Bunların yolu da ilk adım olarak sıkı ders takibi ile olur dersek yanlış olmaz. Dersleri sıkı takip etmeyi ve hocaların her türlü bilgi birikiminden faydalanmayı geri plana atmayın. Mezun olduktan sonra emin olun bunun faydasını çok göreceksiniz.

Ayrıca siyasal, sanatsal ve güncel konularda yeterli bir genel kültür düzeyine de ulaşmalısınız. Bunu da özel kurslara giderek veyahut okulun topluluklarına, kulüplerine katılarak sağlayabilirsiniz, yukarıdaki başlığımıza ek olarak, bu yüzden okula girmeden ne gibi topluluklar olduğuna ve faaliyetlerine de göz atabilirsiniz. Kulüplere, topluluklara girmek size çevre, sosyal ağ olarak da geri dönecektir.

Dil öğrenmeniz, hatta mümkünse birden fazla dil öğrenmeniz gerektiğine vurgu yapmamıza gerek bile yok diye düşünüyoruz. Dünyada yapılan çalışmaların özellikle İngilizce olduğu gerçeği ve dil bilmeniz halinde haber, makale vb pek çok kaynağın emrinize amade olacağı gerçeğini ve bunun da size her açıdan katkı sağlayacağını göz ardı etmeyiniz.


Bunların dışında her İİBF, SBF okuyacak bireye vereceğimiz genel iki tavsiye olan tavsiyeleri iktisat için de vermemiz gerekir. Birincisi daha ilk sınıftan başka bir güvenceniz, ayakları yere basan bir özel sektör planınız ya da çok sağlam bir hayaliniz, idealiniz ve bunu yapacak potansiyeliniz yoksa KPSS’ye çalışmaya başlayın. Birinci sınıf bunu yapmaya başlamak için emin olun en doğru yer. KPSS sürecine başladığınız andan itibaren KPSS sistemine adapte ve hakim olmaya çalışın. İkincisi ise olabildiğince bu işi ilgilendiren alanlardan geniş çevreler edinmeye çalışın. Bu insanlar hem size katacakları birikim bakımından hem de işe girme yolunda size fikir verici olacak olmaları sebebiyle kesinlikle iletişim kurmanız gereken kişiler.

Aklınızda Bulunsun

Önemli bir detay olarak, hangi bölümü okuyacaksanız okuyun, ne iş yapacaksanız yapın ama önce kendinizi tanıyın. İktisat bölümü yazacaksanız da kesinlikle okumak istediğinizden emin olmaya çalışın çünkü mutluluk ve huzur önceliğiniz olacaksa ömür boyu severek yapacağınız şeyler ile uğraşmalısınız, gelecek seçiminizi doğru yapmalısınız. Ayrıca şunu da hatırlayın üniversite herkesin okumak zorunda olduğu bir şey değil. Lakin üniversite okuyacak ve iktisat bölümünü tercih edecekseniz ekonomi olgusunun ve ekonomi dediğimiz şeyin kaynağı olarak saydığımız paranın insanlar ve ülkeler üzerindeki etkisini iyi anlamalısınız. Yolunuzun bir şekilde kamu göreviyle kesişeceğinin bilinciyle ekonomi konusunda edindiğiniz bilinci bununla birleştirip ülkenizi kalkındırmak için çalışmaya çabalamalısınız, her şey hak ettiğiniz gibi olsun.

Aklınıza takılan her şey için TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İktisat 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları listesine göz atmak için TIKLAYINIZ

Yorumlar (4)
Zahit günay 2 yıl önce
İktisat, iş idaresi, maliye ve kamu birbirine yakın bölümlerdir
alonedark 13 ay önce
ben bu bölümü seçmeyi düşünüyorumda acaba iktisad bölümünde en iyi üniversiteler neresi?
abandoned 12 ay önce
ibn haldunu bi araştır kardeşim
Gülsüm taskiran 12 ay önce
Bende düşünüyorum da ama sayısal dersler içerdiğini duydum doğru mu hakimlik yada ilk okul ogretmenide oluna biliyormuş
10
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 27 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 27 43
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 27 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Ankaragücü 26 23
20. Denizlispor 26 21
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 27 51
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. West Ham 26 45
7. Liverpool 27 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 25 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 26 30
15. Burnley 27 29
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 27 23
19. West Bromwich 27 17
20. Sheffield United 27 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20