2021/1 ALES Hakkında Değerlendirme

ÖSYM tarafından 2021/1 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021/1 - ALES) 3 Mayıs 2021 tarihi itibariyle yapıldı. Biz de 2021/1 ALES hakkında değerlendirme yapmak istedik. Haberimizde...

ÜNİVERSİTE 03.05.2021, 00:32 03.05.2021, 01:11
2021/1 ALES Hakkında Değerlendirme

ÖSYM tarafından 2021/1 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021/1 - ALES) 3 Mayıs 2021 tarihi itibariyle gerçekleştirildi. Sınavda adaylara 50 matematik ve 50 Türkçe sorusu soruldu. 100 soruluk sınav için adaylara 150 dakika süre verildi. Sınav öncesinde bu sürenin 100 soru için yeterli olacağına dair öngörüler doğru çıkmadı. Sınava katılan adayların çok büyük bölümü Türkçe sorularının uzun paragraf şeklinde, anlam kapalılıkları içeren cümlelerle dolu ve ağdalı bir dille yazılmış olması nedeniyle süreyi yetiştiremedi. Sınavda adaylara sorulan hiç bir Türkçe sorusunun kolay anlaşılır şekilde yazılmamış olması dikkat çekti. Sözel puan türünden yüksek puan almayı hedefleyen adaylar için çok ağır bir sınavın geride kaldığı belirtildi.

2021 ALES Soruları Nasıldı?

2021 ALES sorularının matematik bölümünde sorulan 50 sorunun çok zor olmadığını belirtmek istiyoruz. Özellikle geometri soruları herkesin kolaylıkla yapabileceği sorular şekilde sorulmuştur. 50 matematik sorusu içerisinde 10 tanesini ayırdığımızda geriye kalan 40 sorunun yapılabilecek düzeyde olduğunu belirtmek istiyoruz. Prizma sorusu, toplarla ilgili sorulardan üçüncü soru, dairesel grafik sorularından üçüncü soru ve bunlar dışında gelen bir kaç zor soru dışında geriye kalan sorular yapılabilecek zorlukta sorulmuştur.

Türkçe sorularına baktığımızda ise matematik sorularının aksine bir durumla karşılaşılmıştır. Son yıllarda yapılan ALES soruları içerisinde sorulmuş en zor Türkçe soruları bu sınavda sorulmuştur. Sorularda pragraf oldukça uzun tutulmuş, çok ağır ve ağdalı bir dil kullanılmış, gündelik hayatta çok karşılaşılmayan kelimeler sıklıkla kullanılmış ve seçenekler birbirine oldukça benzer hazırlanmıştır. Bu durum adayların sınav süresini yetiştirmede zorlanmasına sebep olmuştur. Birçok aday karmaşık Türkçe sorularının aşırı yoruculuğu karşısında soruların bir bölümünü boş bırakma yolunu seçmiştir. Sözel mantık sorularında da zorluk seviyesini yüksek tutan ÖSYM, adaylar tarafından ciddi şekilde eleştirilmiştir. Her ne kadar sınavın soru sayısı 100 soru ve sınav süresi 150 dakika olsa da adaylar sınav sorularının tamamını yetiştirmekte zorlanmıştır.

Türkçe netlerinin oldukça önemli olduğu sözel ve eşit ağırlık puan türlerinde az sayıda net yapan adayların düşük puan alacakları endişesini taşımamaları gerektiğini düşünüyoruz. Adayların çok büyük bölümünün Türkçe sorularında ciddi şekilde zorlandıklarını belirtmek istiyoruz. Matematik sorularından iyi düzeyde net yapmayı başaran adayların Türkçe sorularından yapamadıkları netleri telafi edeceklerini belirtmek istiyoruz. Sınav toplamında 70 net ve üzerinde yapan adayların 2021 ALES Eşit Ağırlık puan türünden iyi puan alacaklarını belirtmek istiyoruz.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu