Milli Eğitim Bakanlığı Liselere Giriş Sınavı Kılavuzunu Yayımladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Liselere Giriş Sınavı Kılavuzu yayımlandı. 6 Haziran 2021 tarihinde uygulanacak sınav başvuruları 5-14 Nisan 2021 arasında Bakanlık tarafından gerçekleştirilecek. Sınavda oturumlar, süreler ve soru sayısında değişiklik yapılmadı.

ÜNİVERSİTE 06.04.2021, 08:00 06.04.2021, 22:24
Milli Eğitim Bakanlığı Liselere Giriş Sınavı Kılavuzunu Yayımladı

2020-2021 eğitim öğretim yılı sonunda sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzu, Bakanlığın 'www.meb.gov.tr' internet adresinden açıklanarak kamuoyunun bilgisine sunuldu. Yüz binlerce sınava katılacak öğrenci ve ailelerini ilgilendiren kılavuzda geçtiğimiz yıllarda uygulanan sınavlara göre önemli bir değişiklik yapılmadı.

MEB tarafından hazırlanan kılavuzda listesi ve kontenjanları verilen merkezi sınavla öğrenci alacak fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçmek amacıyla yapılacak merkezi sınavla ilgili usul ve esaslara yer verildi. Açıklanan usul ve esasların çok kapsamlı olması nedeniyle biz önemli noktalara değinmekle yetineceğiz. Kılavuzun daha kapsamlı halini incelemek isteyenler, MEB'in resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirler.

Öğrenciler Başvuru Yapmayacaklar

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 6 Haziran 2021 tarihinde uygulanacak LGS başvuruları, 5-14 Nisan 2021 tarihleri arasında Bakanlık tarafından merkezi olarak gerçekleştirilecek. Otomatik başvuru işlemi, yurtiçinde eğitim alan tüm 8’inci sınıf öğrencileri için gerçekleştirilecek. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise başvurularını yayımlanan kılavuzda bulunan formu doldurmak suretiyle yapabilecek. Bu durum ülkemiz içerisinde okuyan 8'inci sınıf öğrencilerinin sınava başvuru yapmalarına gerek olmadığını göstermektedir. Böylece öğrencilerin ve velilerin sınav başvurusu için fiziki bir başvuru yapmaları söz konusu olmayacaktır. Başvurusu Bakanlık tarafından otomatik gerçekleştirilen öğrencilerin sınava katılma zorunlulukları da bulunmayacaktır. Kılavuza göre sadece sınava katılmak isteyen öğrenciler herhangi bir başvuru işlemine gerek duymadan sınava katılabilecektir. Öğrencilerin, fotoğraflı sınav giriş belgesi 27 Mayıs 2021 tarihinden itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacaktır. Alınan sınav giriş belgelerini okul müdürlükleri 27 Mayıs'tan itibaren alacak ve mühürleyerek öğrencilere teslim edecektir.

LGS'de Değişiklik Yapılmadı

MEB tarafından açıklanan kılavuza göre LGS merkezi sınavında oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2021 yılında da sınav uygulaması iki oturum halinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere hepsi çoktan seçmeli türünde toplam 90 soru sorulacak. Birinci oturum 09.30'da, ikinci oturum ise 11.30'da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve bu sorular için 75 dakika cevaplama süresi verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin bu soruları cevaplamaları için de 80 dakika süre verilecek. Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunacak ve bu teste yapmış olduğu net sayısı üzerinden hesaplanacak. Sınav sonuçları, 30 Haziran 2021’de 'www.meb.gov.tr' internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

LGS'de 174 Bin 160 Öğrenci Yerleştirilecek

Açıklanan kılavuzun ekinde merkezi sınavla öğrenci alacak Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumları ve bu kurumlara ait kontenjanlara da yer verilmiştir. Açıklanan listeye göre Türkiye genelinde 2 bin 60 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecektir.

Bu kapsamda, sınavla öğrenci alan okullara toplam 174 bin 160 öğrenci yerleştirilecek.

  • Anadolu liselerine 56 bin 396,
  • Fen liselerine 36 bin 980,
  • Sosyal bilimler liselerine 10 bin 142,
  • Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 712,
  • Mesleki ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 930 kontenjan ayrılmıştır.
Yorumlar (0)
24
açık