Önlisans Nedir Lisans Nedir?

Önlisans nedir lisans nedir? Önlisans lisans arasındaki farklar ve benzerlikler, hangisi daha avantajlı.

Önlisans Nedir Lisans Nedir?

Önlisans Nedir?  Lisans Nedir? Farkları Nelerdir?

Lise öğrencilerinin kariyer hedeflerini koyarken ve uygularken bilmesi gereken önemli konulardan biri önlisans nedir lisans nedir? Eğer okuduğunuz lisede bir rehber öğretmen yoksa ve çevrenizde size yol gösterecek biri mevcut değilse bu kadar basit bir soru dahi kafa karıştırabilmektedir.

Halk arasında yaygın olarak iki yıllık olarak bilinen üniversite bölümleri ön lisans programı olarak adlandırılır. Önlisans programları iki yıl eğitim süresi ve bazı bölümlerde de bir yıl hazırlık okutularak üç yıla çıkabilir. Lisans ise halk arasından 4 yıllık olarak tabir edilen bölümleri ifade etmek için kullanılır. Eğer tercih ettiğiniz bölümün hazırlık sınıfı varsa 5 yıl olarak okutulur. 

Önlisans  Lisans Farkı Nedir?

Genel olarak farklarını anlatacak olursak daha az eğitim isteyen, teorisi değil pratiği önemli meslekler önlisans meslekleridir. Tekniker, emlak yöneticisi, anestezi, antrenörlük gibi alanlar önlisans programı olarak adlandırılmaktadır. Daha kolay ve kısa sürede iş bulmak isteyen adaylar genellikle önlisans okumayı tercih etmektedir. Önlisans KPSS ve lisans KPSS arasında da önemli farklar mevcuttur, puan türleri, soru tipleri, atama için açılan kadro sayısı tamamıyla farklıdır. 

Önlisans okuyup tekrar Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hazırlığı yapmadan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile bitirdiğiniz bölümle ilgili lisans programına geçiş hakkına sahipsiniz. Örneğin pazarlama mezunusunuz DGS ile işletmeye geçiş yapabilirsiniz. Aynı şekilde adalet mezunuysanız hukuk fakültesine, teknikerseniz mühendisliğe geçiş yapma hakkınız mevcuttur.

Üniversite taban puanlarını incelediğimizde önlisans taban puanları ile lisans taban puanları arasında kıyas yaptığımızda önlisans puanlarının daha düşük olduğunu görebilirsiniz. Yani bir önlisans programına yerleşmek nispeten daha kolaydır. Her iki programı da devlet üniversitesinde veya özel üniversitede okumanızın önünde herhangi bir engel yoktur. Bazı iki yıllık bölümler kolay iş bulması nedeniyle lisanstan daha avantajlıdır. En kolay iş bulabileceğiniz önlisans bölümlerine yazımızdan daha fazla detaya erişebilirsiniz.

Önlisans nedir lisans nedir aralarındaki farklar nelerdir? Aklınızdaki bu ve buna benzer sorulara cevap verebildiğimizi düşünüyoruz. Benzeri sorularınıza ve daha fazlasına cevap bulabilmek için forum adresimizi kullanabilirsiniz. 


Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 13:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
medeni yakışan
medeni yakışan - 1 yıl Önce

merhaba arkadaşlar ne okursanız okuyun hangi bölüm olursa olsun mezun veya eğitim gördüğünüz işte iş yapamazsınız yapan varsa hellal olsun memur olabilmek için sözlü sayılı yüz yüze yani anlayacağınız iş yok 13 sene boyunca dirseğimi boşuna çürütüm okula verdiğim parayı hesabıma yatırsaydım şuan kendi mesleğim olurdu kimseye muhtaç olmazdım bu yazı buray kadar okuyan varsa beni kale alıp onlara teşekür ediyorum

Berke
Berke @medeni yakışan - 13 ay Önce

medeni yakışan gastronomi bölümünden mezun olan birisi iş yapar.

Sibelkaya
Sibelkaya - 12 ay Önce

İki yıllık sözel bölümle hangi dallar vardır bayan polisligine ne kadar puan gerekmekte ve kpssye ihtiyaç varmidir