Özel Yurttan Ayrılma Koşulları

Üniversite kazanan ve barınma sorunu yaşayanların sorduğu sorulardan biri özel yurttan ayrılma koşulları nelerdir? Hangi şartlarda özel yurttan erken ayrılabilirim.

Özel Yurttan Ayrılma Koşulları

Özel Yurttan Ayrılma Koşulları 2018-2019

KYK yurduna yerleşemeyen ve yedek listesinde sıra gelmesini bekleyen bir çok üniversite öğrencisinin en sık sorduğu konu özel yurttan ayrılma koşulları nelerdir? Özel yurttan erken ayrılsak sözleşme cayma bedeli olarak ne kadar öderiz gibi sorular geliyor. Soruları 2018 yılında değişiklik yapılan güncel mevzuat hükümleri çerçevesinde cevaplamaya  ve özel yurttan ayrılma koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Özel yurt ile öğrenci veya öğrenci velisi arasında bir sözleşme yapılmakta olup bu sözleşme öğrenci barındırma sözleşmesi adıyla bilinmektedir. Özel öğrenci yurtları  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenmekte ve MEB sorumluluğu altında bulunmaktadır. Yapılan sözleşmede kural gereği kamuoyunda özel öğrenci yurt yönetmeliği olarak bilinen özel öğrenci barınma hizmetleri yönetmeliği kapsamında olduğundan yönetmelik hükümlerine aykırı olamaz. 

Özel yurt size şöyle bir taleple gelemez biz sizinle sözleşme imzaladık ve burada yazan rakamı ödemek zorundasınız! Ancak size senet imzalatmak suretiyle borç altına soktukları için senetleri icraya verebilirler. Senet sebepten bağımsız bir borç yaratır ancak sizinde eliniz kolunuz bağlı değil eğer icraya vermekle tehdit ederlerse yalnızca mevzuat gereği hakkınız olan kalan yurt ücretinin %30’luk kısmını ödeyeceğim, icraya verdiğiniz takdirde ise itiraz ve  menfi tespit haklarımı kullanacağım diyebilirsiniz. Hakkınızı bildiğinizi anladıklarında cayma hakkı kullanılması durumunda cayma bedeli olarak ödemek zorunda olduğunuz kalan ücretin %30’unu severek kabul edip sözleşmenizi fesh edip senetlerinizi de iade edeceklerdir.

Diğer bir ihtimal ise özel yurt ile eğitim dönemi başlamadan sözleşme yaptınız. Sözleşme yaptıktan sonra ancak eğitim öğretim yılının başlamasından önce ayrılmak istediniz bu durumda ise yıllık ücretin yalnızca %10’luk kısmını yurt sizden tahsil edebilecektir. Eğitim öğretim döneminin başlangıcı kabul edilen tarih her yıl MEB tarafından açıklanır. MEB bu yılı için eğitim öğretim yılının başlangıç tarihini 15.09.2018 olarak belirlemiştir. Genellikle eylül ayını ortasına en yakın Pazartesi günü esas alınarak belirlendiği için 2019 yılında da yakın bir tarih olacaktır.

Özel Yurt Şartları Kötü Olduğu İçin Ayrılmak İstiyorum Tazminat Öder miyim?

Cevap net şekilde hayır! Eğer anlaştığınız şartlar sağlanmıyor, temizlik yapılmıyor veya yemekten zehirlendiniz bu gibi durumlarda ise sözleşme şartları sağlanmadığı için tek taraflı yazılı beyan ile sözleşmeyi fesih edebilirsiniz ve para ödemek zorunda değilsiniz. Şu noktaya dikkat etmeniz ise haklıyken haksız duruma düşmemek için önemlidir, kesinlikle belgelendirme ve ispat. Yurt arkadaşınız şahitliği, fotoğraflar, gıda zehirlenmesi yaşadıysanız sağlık raporu vb hususlar haklılığını ispatlamanızı sağlayacaktır. 

Özel yurt, KYK yurtları veya üniversite eğitim süreci ile ilgili herhangi bir konuda daha detaylı bilgiyi forum tercihini yap üniversite kategorisinde bulabilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2018, 15:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
..
.. - 2 yıl Önce

Merhaba,ayrılmak istediğim yurt benden sözleşme gereği kalan paranın tamamını istiyor.Bunun yönetmeliğe aykırı olduğunu söylediğimde ise o yönetmeliğe itiraz ettiklerini ve itirazlarının onaylandığını söylüyorlar.Kanıtı istediğimde ise mahkemede sunarız kanıtı diyorlar.Bunu aslı olabilir mi? (Bu arada üst üst üst makamlarda tanıdıkları varmış :) )

unknown
unknown - 2 yıl Önce

meb özel öğretim bölümüne danışmalısın ben de aynı sıkıntıyı yaşıyorum yarın arayıp soracağım ama sözleşmenin fotokopisini iste yurttan ve oku iyice