Üniversitelerin Bahar Dönemi İptal Edilecek Mi? Ertelenecek Mi?

Üniversitelerin Bahar Dönemi İptal Edilecek Mi? Ertelenecek Mi? Üniversitede Bahar Dönemi Nedir? Ne Demek? 2021 Üniversitede Bahar Dönemi Ne Zaman Başlıyor? Ne Zaman Bitiyor?

ÜNİVERSİTE 02.12.2020, 22:14
Üniversitelerin Bahar Dönemi İptal Edilecek Mi? Ertelenecek Mi?

Okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar olan süreç ile üniversite hayatı birbirinden tamamen farklıdır. Kurallar, sınavlar, eğitim şekli, kampüs, terimler değişmektedir. Bu nedenle üniversiteliler ve üniversiteye yeni başlayacak olanlar sık sık merak ettikleri konular hakkında araştırma yapmaktadır. Bu sorulardan biri de şudur: Üniversitede bahar dönemi ne zaman başlıyor?

Üniversitede Bahar Dönemi Nedir? Ne Demek?

Her üniversitenin ilgili akademik yıl için düzenlediği bir akademi takvim bulunur. Eğitim yılı başlamadan planlamalar yapılır ve takvim hazırlanır. Bu kapsamda eğitim yılı ikiye ayrılır. Eğitimin başladığı Eylül-Ekim ayları ile ilk dönemin tamamlandığı Ocak ayı arası 'güz dönemi' adlandırılır. Ocak ayından eğitimin sona erdiği ve yeni  eğitim yılı başlangıcına kadar olan süre ise bahar dönemidir. Yani eğitim döneminin ikinci yarısı bahar dönemi olarak adlandırılır.

2021 Üniversitede Bahar Dönemi Ne Zaman Başlıyor? Ne Zaman Bitiyor?

Yeni tip Koronavirü salgını nedeniyle üniversitelerin eğitim planlaması büyük oranda değişti. Takvimlerde değişiklik oldu. Okulların uzaktan eğitime geçmesi planlara büyük darbe vurdu. Ancak yine de genel hatları ile akademik takvimler aynı kaldı. Üniversitelerde eğitim uzaktan devam ettiği için tarihlere bağlı kalınması planlanıyor. Bu kapsamda 2021 yılında bahar dönemi Ocak ayından itibaren başlayacak ve Haziran ayı ile birlikte sona erecek. Daha sonra bazı okullarda yaz okulları başlayacak.

Yeni Tip Koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse 1 yıldır tüm eğitim faaliyetleri uzaktan yürütülüyor. Bazı üniversitelerse tedbirleri alarak yüz yüze eğitim yapıyor. Hatta son dönemde pek çok üniversite sınavlarını yüz yüze yapmayı tercih etti. Ancak salgının seyri tüm planları olumsuz etkileyebilir. Eğer salgı etkisini artırırsa üniversitelerinde yüz yüze eğitimin yasaklanması, bahar döneminin iptal edilmesi veya ertelenmesi gündeme gelebilir. Ancak şu anda böyle bir konu gündemde değil.

Yorumlar (0)
12
açık