Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) Ne Zaman Yapılacak?

ÖSYM tarafından uygulanacak olan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) 18 Nisan 2021 tarihinde yapılacak. ÖSYM tarafından uygulanan sınavlardan biri olan YDS için geri sayım başladı. Haberimizde...

ÜNİVERSİTE 16.04.2021, 07:39 16.04.2021, 12:21
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) Ne Zaman Yapılacak?

Yabancı dil eğitimi alan kişilerin, bu eğitimlerini belgelendirmek amacıyla girdikleri sınavların başında Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) gelmektedir. ÖSYM tarafından uygulanan bu sınav, 2013 yılından beri bağımsız bir oturum şeklinde yapılmaktadır. Sınavda adayların başvuru esnasında seçmiş oldukları yabancı dil üzerinden test soruları sorulmaktadır. ÖSYM Başkanlığı tarafından uygulanacak sınavın başvuruları 25 Şubat 2021 ile 8 Mart 2021 tarihleri arasında alınmış ve sınav tarihi de 18 Nisan 2021 Pazar günü olarak belirlenmiştir. Hafta sonunda uygulanacak sınavda adaylara seçmiş oldukları yabancı dil üzerinden 80 soruluk bir test sınavı yapılacaktır. YDS için adaylara verilen süre de 180 dakika olarak belirlenmiştir. ÖSYM tarafından sınava başvuru yapan adaylardan 145 TL başvuru ücreti tahsil edilmiş olup, sınav sonuçlarının açıklanması 11 Mayıs 2021 olarak belirlenmiştir.

Hangi Yabancı Dillerden Sınavı Katılmak Mümkündür?

ÖSYM tarafından uygulanacak YDS için başvuru yapılacak yabancı diller, ÖSYM 'nin resmi sitesinde "2021 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) Kılavuzu" içerisinde şu şekilde belirlenmiştir; 2021-YDS/1 Sınavı, Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça ve Ukraynaca (Ukraince) dillerinden yapılacaktır. YDS için belirlenen toplam 20 yabancı dil mevcuttur. Aynı kılavuz içerisinde 2021-YDS/2 Sınavı için de Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri olmak üzere 5 yabancı dil belirlenmiştir.

YDS'ye Katılan Adayların Katılım Amaçları Nelerdir?

Yabancı Dil Sınavına (YDS) katılan adayların çok büyük bölümünün bir hedefi bulunmaktadır. Öğrenmiş olduğum yabancı dil puanımın düzeyini ölçmek istiyorum şeklinde bir hedefle hareket edenlerin sayısı çok azdır. Herhangi bir sınava katılım için gerekli YDS şartının mevcut olması, mevcut maaşın yanı sıra yabancı dil tazminatı alma isteği, lisansüstü eğitim için gerekli ön koşul olarak belirlenmesi, uluslararası bir şirkete kabul edilme şartı olarak belirlenmesi gibi durumlarla karşılaşan kişiler yabancı dil sınavına katılım göstermektedir. Yurtdışında eğitim almayı düşünen kişilerden bazılarının da YDS yeterlilik koşulunu yerine getirmek için sınava katıldıkları bilinmektedir.

YDS Nerelerde Yapılmaktadır?

ÖSYM tarafından 18 Nisa 2021 tarihinde uygulanacak YDS, ülkemizde her ilde yapılmamaktadır. ÖSYM tarafından sınav başvuru kılavuzunda 47 başvuru merkezi belirlenmiştir. Ankara ilinde Çankaya, Yenimahalle ve Keçiören olmak üzere 3 başvuru merkezi, İstanbul'da ise toplam 5 başvuru merkezi belirlenmiştir. İzmir'de ise Karşıyaka, Bornova ve Çiğli bölgesini kapsayan İzmir-Kuzey olarak başvuru merkezi belirlenmiştir.

Sınava katılacak adayların sınav başlama saati olan 10:15 'ten en az yarım saat önce sınava katılacakları okulda bulunmaları gerekmektedir. Sınav öncesinde gerek covid-19 önlemleri kapsamında girişte yapılacak ateş ölçümleri ve sınavda uyulması gereken talimatlara yönelik alınması gereken önlemlerin kontrol edilmesi epey bir zaman almaktadır. Adayların sınava geç kalma telaşı yaşamamaları için sınavdan en az yarım saat önce sınav salonunda bulunmaları gerekmektedir.

Yorumlar (0)
11
açık