kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Vaka Sayıları Arttı, İstanbul'da Korkutucu Tablo

27 Mart ila 02 Nisan tarihleri arasını kapsayan vaka sayıları haritasında yer alan rakamlara göre vakalarda artış sürüyor. Özellikle İstanbul’da vakalar korkutucu seviyelere ulaştı.

Vaka Sayıları Arttı, İstanbul'da Korkutucu Tablo
A+
A-

Salgın ile mücadele noktasında ülke olarak farklı şeyleri denemeye ve salgını kontrol altında tutmaya çalışsak da özellikle virüsün mutasyona uğraması ile beraber ve bu mutasyonlu virüs ortamında normalleşme denemeleri neticesinde vaka sayılarında çok büyük artışlar görüldü. Özellikle geçirdiğimiz bir ayda vaka sayılarındaki artış korkutucu seviyelere ulaştı.

27 MART – 02 NİSAN İLLERDEKİ 100 BİN KİŞİ İÇİNDE GÖRÜLEN VAKA SAYILARI TABLOSU

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen yönteme göre iller 4 farklı renk ile gösterilerek illerin risk durumları ortaya konulmuş ve o risk durumlarına göre de normalleşme başlatılmıştı. Normalleşmenin başladığı 01 Mart tarihinde kırmızı, çok yüksek ve turuncu, yüksek riskli il sayısı oldukça makul seviyede idi. Geçtiğimiz hafta açıklanan verilere göre ülkemizde yer alan illerin çoğu artık kırmızı yani çok yüksek riskli şehirler grubuna girdi.

Bir ilin çok yüksek riskli grupta olması bir ildeki 100 bin kişide görülen vaka sayısının 100’den fazla olarak ortaya çıkması sonucunda gerçekleşiyordu. 27 Mart 02 Nisan haftalık vaka sayısı tablosuna bakıldığında artık neredeyse tüm illerimizin kırmızı renk ile gösterileceği görülmektedir.

27 mart 02 nisan 100 bin kiside vaka sayisi illere gore

İSTANBUL’DA VAKA SAYILARINDA KORKUTUCU ARTIŞ SÜRÜYOR

Kırmızıya dönen iller içinde en korkutucu durumda olan ise İstanbul olarak görülüyor. Normalleşme sürecinin başında turuncu renk ile gösterilen ve yüksek riskli il olmanın alt sınırlarında görünen İstanbul son verilerde ise gerilerden gelerek en fazla vakanın görüldüğü illerin başını çekenlerden biri oldu. 100 bin kişide görülen vakalarda 591,45 ile Samsun’dan sonra en yüksek vaka sayısına sahip şehir durumunda görünen İstanbul için uzmanlar endişe duymaya başladı.

Milliyet’ten Mert İnan’ın yaptığı habere göre İstanbul Aile Hekimleri Derneği HES uygulamasında yer alan renk skalasını sayısal verilere döktü ve İstanbul’daki vaka sayılarındaki artışı ilçe ilçe rakamlar ile gösterdi.

İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur 10 Mart ila 04 Nisan 2021 tarihleri arasında Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Bahçelievler, Bayrampaşa, Kağıthane, Güngören, Üsküdar, Kadıköy, Ümraniye, Küçükçekmece, Kartal, Zeytinburnu, Esenyurt, Maltepe, Sancaktepe ilçelerinin en çok vaka sayısı artışı görülen ilçeler olduğunu dile getirdi.

Vaka sayıları incelenirken en az artışın görüldüğü ilçelerden olan Adalar’ın son haftaya bakıldığında % 211 artış yaşayarak büyük bir zıplama kaydettiğinin altını çizen Tamur ilçe bazındaki artışların iyi bir noktaya gitmediğini belirtti. Son hafta ortaya çıkan verilere göre vaka sayılarındaki artışlarda ortalaması en yüksek görünen ilçeler şunlar olarak belirlendi.

Beşiktaş: % 50 Artış

Tuzla: % 51,3 Artış

Sultanbeyli: % 59,3 Artış

Beykoz: % 68,2 Artış

Arnavutköy: % 77,5 Artış

Silivri: % 115,4 Artış

Adalar: % 211,5 Artış

Bu artışlardan sonra önümüzdeki süreçte ne gibi önlemlerin alınacağı merakla bekleniyor.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.