2019 Yılının İlk Teravih Namazı Ne Zaman?

2019 ramazan ayının ilk teravih namazı hangi gün? Mayısın kaçında ilk teravih namazı kılacağız? Teravih namazı saat kaçta 2019?

2019 Yılının İlk Teravih Namazı Ne Zaman?

Teravih Namazı Mayıs'ın Kaçında

Müslüman âlemi için en değerli ay olarak bilinen Ramazan ayı, Kur’an-ı Kerim’in indirildiği aydır. Rahmet, marifet ve bereket ayı olan bu mübarek ay boyunca tüm Müslüman âlemi oruç tutar, namaz kılar ve dualar eder. Bunun yanında her sene olduğu gibi 2019 yılının Ramazan ayında da Müslümanlar ilk teravih namazında buluşacak ve teravih namazı bir ay boyunca kılınacak. Ramazan ayında gün içerisinde oruç tutan ve vakti gelince iftarını açan her Müslüman camiye teravih namazı kılmaya gider. Teravih namazı sünnet-i müekkede yani Peygamber Efendimizin devamlı yaptığı ve çok nadiren terk ettiği amellerden biridir. Yine cemaat ile kılınması makbul olan bu namazın bu yıl ilk kez hangi tarihte kılınacağı ise merak konusudur. Peki, 2019 ilk teravih namazı ne zaman kılınacak?

2019 İlk Teravih Namazı Ne Zaman Kılınacak?

Teravih namazı, yirmi rekâttan oluşan bir sünnet namazıdır. Bu namaza Peygamber Efendimiz ve dört halife devam etmiştir. Kılınış bakımından diğer namazlardan farkı olmayan teravih namazının bir zorluğu bulunmaktadır. Bu fark ise; diğer nafile namazların tek başına kılınması faziletli iken, teravih namazının cemaatle birlikte kılınması daha faziletlidir. Ramazanın ilk gecesinden son gecesine kadar kılınan teravih namazının her dört rekâtının sonunda bir süre oturup dinlenmek müstehap yani Allah’ın hoşnut olduğu eylemlerden birisidir.

2019 ilk teravih namazı ise 5 Mayıs Pazar akşamı kılınacak. Yine gece bir gün önce girdiği için teravih namazına pazar akşamından başlanacak ve bu gece ilk sahur yemeği yenilecek. Bunların yanı sıra son teravih namazı ise 2 Haziran 2019 Pazar akşamı kılınacak.

Bayram namanız hakkında merak edilenlere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlk Teravih Namazı Saat Kaçta?

Ramazan-ı Şerif ayı bu sene Mayıs ayının 6. gününde başlayacak. Hemen her sene olduğu gibi bu sene de camiler, teravih namazını kılmak için gelen Müslümanlar ile dolup taşacak. Bu anlamda ilk teravih namazının hangi tarihte olacağı sorusunun yanında merak konusu bir diğer durum ise ilk teravih namazının saat kaçta kılınacağıdır. Ramazan imsakiyesinde belirtilen tarihe göre ilk teravih namazı İstanbul’da 21.44’te, Ankara’da 21.24’te, İzmir 21.41’de, Şanlıurfa 21.02, Konya 21.30, Bursa 21.55 ve Adana’da ise 21:15’te kılınacak.

Merak ettiklerinizi forum üzerinden sorabilirsiniz. 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 20:25
YORUM EKLE