Anneler Günü ile İlgili Şiirler Anneler Günü Şiirleri

Anneler günü nedir? Ne zaman kutlanır? Anneler günü nasıl ortaya çıktı? Ne zaman geleneksel oldu? Anneler gününe dair şiirlerden örnekler neler?

Anneler Günü ile İlgili Şiirler Anneler Günü Şiirleri

Anneler Günü Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

İnsanı dokuz ay on gün karnında taşıyan, binbir zahmet ile dünyaya getiren, sonrasında sütü ile besleyen, eli ayağı tutmazken eli ayağı olan, büyüten yetiştiren, ne bilirse öğreten, yaşadıkça koruyup kollayan, insanın en değerli varlığı annesini senede bir kez de olsa hakkı ile anması için bir fırsat olarak, annesini yaşamında yeteri kadar onore edemediğini düşünen birisi tarafından ortaya çıkarılmış güne anneler günü denilmektedir. 

Anneler günü ülkemizde 1956 senesinden beri kutlanılmaktadır. Kutlandığı tarih ise Mayıs ayının ikinci pazar günüdür. Anneler günü en temel anlamıyla yirminci yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletlerinde ortaya çıkmıştır. Bu dönemde yaşamış olan Anna Jarvis; annesini yitirdikten sonra, onun yaşamında onunla yeterince alakadar olamadığı, sevgisini yeterince gösteremediği hissiyatıyla, annesinin ölüm tarihi olan 1905 yılının mayıs ayının ikinci pazar gününü, sonraki yıllarda annesini anmak vesilesi ile tüm yurt çapında da herkesin annesinin anneler gününü kutlayacağı bir organizasyon haline getirilmesi için çalışmaya başlamıştır. 

Anneler Günü Ne Zaman Geleneksel Hale Geldi?

1907 yılı itibariyle Anna Jarvis'in çabaları karşılık buldu ve anneler günü bu yıl itibariyle her yılın mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanmaya başladı. İzleyen yılda da benzer şekilde kutlandıktan sonra geleneksel hale gelmeye başlayan anneler günü, Amerika Birleşik Devletleri'nin yirmi sekizinci Başkanı Thomas Woodrow Wilson'ın senatodan çıkarmış olduğu karar ile resmi olarak da 1914 yılından itibaren kutlamaya başlamıştır. 

Türkiye'de Anneler Günü Ne Zamandan Beri Kutlanıyor?

Başka ülkelerde belirlenmiş başka tarihler olsa da Türkiye Cumhuriyeti Amerika Birleşik Devletleri'nde belirlenmiş olan mayıs ayının ikinci pazar gününü 1956 yılında almış olduğu karar ile anneler günü olarak kabul etmiştir.

Anneler Günü ile İlgili Şiirler 

Şiir insanların duygularını ifade ederken kullandıkları çeşitli yazım türlerinden birisidir. Özellikle ahenkli anlatımı, duyguları bu ahengin içerisinde yedirerek karşı tarafa aktarma imkanı taşıması bağlamında edebiyatta özel bir yeri olan şiirlerin, en özel duygulardan birisi olan anne sevgisine dair de yazılmış olması olağandır. Bir çok şair anne hasretini, anne sevgisini, anneye verilen önemi anlatan şiirler kaleme almış, annelerini bir anlamda şiirin ahenkli anlatımı ile daha da özel kılmışlardır. 

Altmış yılı aşkındır ülkemizde de kutlanmakta olan anneler gününde, insanların annelerin ithaf edebileceği en güzel şeylerden birisi de, edebi metinler içerisinde duyguyu en iyi tarif etme yolu sayılabilecek şiirlerdir. Anneler gününde, annelerimize gönderebileceğimiz temelde anne, anne sevgisi, anne hasreti temalı bir çok şiir kaleme alınmıştır. İşte çeşitli şairler tarafından kaleme alınmış o şiirlerden bazıları;

Anneye karşı gelmeyelim,
Nergis çiçeği gibi,
Ne güzel kokarlar,
Ellerinde çiçek çok güzel durur.

Ziya Gökalp

İlk kundağın
Ben oldum, yavrum; 
İlk oyuncağın
Ben oldum.

Acı nedir
Tatlı nedir... bilmezdin
Dilin damağın
Ben oldum.
Elinin ermediği
Dilinin dönmediği
Çağlarda, yavrum
Kolun kanadın
Ben oldum
Dilin dudağın
Ben oldum.

Belki kıskanırlar diye
Gördüklerini
Sakladım gözlerden
Gülücüklerini...
Tülün duvağın
Ben oldum!

Artık isterlerse adımı
Söylemesinler bana
'Onun Annesi' diyorlar...
Bu yeter sevgilim bu yeter bana!

Bir dediğini 
İki etmiyeyim diye 
Öyle çırpındım ki
Ve seni öyle sevdim sana
O kadar ısındım ki
Usanmadım, yorulmadım, çekinmedim
Gün oldu kırdın...
İncinmedim; 
İlk oyuncağın
Ben oldum... Yavrum
Son oyuncağın
Ben oldum...

Layık değildim
Layık gördüler
Annen oldum yavrum
Annen oldum!

Arif Nihat Asya

Sahi senden mi doğdum anne
Yollar nehirler kuşluk vakitleri dururken
bir insandan mı doğar bir çocuk

Anne senin yüreğin taş olsa dayanır mı
Kuş olsa çiçek olsa gündüz olsa
Kırılmaz mı acıdan bir sap menekşenin boynu

Bu kez dağlar doğursun beni anne
Sen de ılık bir yağmur ol
Durmadan yağ kanayan yerlerime.

Haydar Ergülen

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 07:09
YORUM EKLE