Bütün Emekler 1 Saatte Heba Edildi

Koronavirüs kapsamında günlerdir çok sağlıklı bir süreç izleyen ülkemiz, dün alınan sokağa çıkma yasağı kararının ardından bütün emekleri boşa çıkaracak bir manzara gösterdi. Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca önderliğinde bilim kuralı tarafından sunulan önerilerin büyük bölümüne uygun hareket eden vatandaşlarımız, dün ilan edilen yasakla birlikte bütün emekleri 1 saatte heba etti.

Bütün Emekler 1 Saatte Heba Edildi

Ülkemiz koronavirüs belası ile 11 Mart 2020 tarihinde tanışmıştı. Sağlık Bakanımız tarafından bu tarihte yapılan açıklamada 1 kişiye koronavirüs bulaştığı belirtilmişti. Bu tarihten çok daha öncesinde de ülkemizde gerekli bütün tedbirler alınmaya çalışılmış, Bakanımız Fahrettin Koca tarafından alınması gereken bütün tedbir ve önlemler vatandaşlara duyurulmuştu. Özellikle Sağlık Bakanımız Dr.  Fahrettin Koca önderliğindeki Bilim Kurulu önerileri hükümet tarafından da dikkate alınarak, bu öneriler yerine getirilmeye çalışıldı. Özellikle, komşu ülkelerimizde virüsün yayılmasından sonra sınır kapılarımızın kapatılması çok radikal bir karar olarak diğer ülkelere örnek olmuştu. O gün bugündür onlarca Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve Bakanlıklarca çıkarılan Genelgeler kapsamında bir çok önlem alınmıştı. Son yapılan önlemde 65 yaşından büyük olanların ve 20 yaşından küçük olanların sokağa çıkmaları yasaklanmıştı. Aynı kapsamda 30 Büyükşehir Belediyesi ve Zonguldak ili birlikte 31 ilin giriş ve çıkışları yasaklanmıştı. Bütün bu önlemlere rağmen ülkemizde koronavirüs hızla yayıldı ve vaka sayısının 50 bine ulaşması önlenemedi. Dolayısıyla, sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinden başka bir çözüm yolu kalmadı.

Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

İçişleri Bakanlığı tarafından, ülke genelinde koronavirüs toplam vaka sayısının 47.029 ve ölen sayısının 1.006'ya ulaştığı 10 Nisan 2020 tarihi itibariyle Sokağa Çıkma Yasağı ilan etti. İlan edilen bu yasak,11 Nisan 2020 tarihi ve 00:00 saati itibariyle başlayacak ve 13 Nisan 2020 tarihi ve 00:00 saati itibariyle sona erecek. Yasağın iki gün süreceği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklandı. Yasağın ilan edilmesiyle birlikte ülke genelinde büyük bir panik havasıyla marketlere akın edildi. Günlerdir koronavirüs karşısında ciddi tedbirlerin alındığı ülkemizde, yaşanan bu gelişmeler panik anında çok tedbirsiz hareket ettiğimizi bir kez daha gösterdi. Günlerdir evlerinden olabildiğince çıkmayan halkın geneli market, kasap ve fırınlara akın etti. Bu görüntüler bütün emekler 1 saatte heba edildi dedirtti. Sosyal izolasyonun korunmadığı bu anlarda virüsün yayılmaması engelleyecek tedbirlerde ciddi şekilde ihmal edildi. Özellikle sosyal medyaya yansıyan görüntüler, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'nın bu zamana kadar aldırmış olduğu önlemlerin 1 saatte nasıl heba edildiğini gözler önüne serdi. Bütün kamu spotlarında yazılı olan virüs değil, bilinçsizlik öldürür mesajının alınmadığı bir kez daha görülmüş oldu. Vatandaşlarımızın panik anında kontrolü kısa sürede kaybettiği bir kez daha görüldü. Çoğu şehirde maskesiz olarak marketlere akın eden yüzlerce kişi, sosyal mesafe kuralına da uygun hareket etmedi.

Acil ihtiyacı olanların marketlere gitmesine diyecek sözümüz elbette olamaz. Küçük bebeği olanlar için evde süt bitmiştir, bez bitmiştir, belli rahatsızlığı olanların alması gereken bir takım gıda ürünleri vardır. Bunların hemen alışveriş yapmaya gitmelerini elbette anlayışla karşılıyoruz. Ancak, markete kola, luppo, kuruyemiş vs. almak için gidenleri kınıyoruz.

Sokağaçıkmayasağı Hashtagı İle Twitter'a Yansıyan Şöyle Oldu

Dün itibariyle sokağa çıkma yasağının ilan edilmesiyle birlikte yaşananları gündeme taşıyan yine sosyal medya oldu. Bir çok kişi farklı şehirlerde yaşananları twitter'da açılan #SokagaCikmaYasagi hashtagı altında video, resim, caps ve karikatür aracılığıyla aktarmaya çalıştı. Ülke genelinde yaşanan paniği ve sağlık çalışanlarının günlerdir gösterdikleri emeğin nasıl heba edildiği şu ifadelerle anlatıldı.

O kadar nefsimizin kölesi olmuşuz ki alt tarafı 48 saatlik bir sokağa çıkma yasağı ne virüs korkusu bıraktı ne de başka bir şey. Aç kalmaktan korktuğumuz kadar Allah’tan korksak böyle musibetler yaşamayacağız halbuki. Öldüren virüs değil, cahillik ve bencillik!

#SokagaCikmaYasagi Şu adamın bütün emeklerini boşa çıkardınız başka denecek bişe yok. Kola, kuruyemiş, luppo, baklava sırası ne demektir?? Lüksünüz bu kadar mı önemliydi canınızdan? Allah aşkına yapmayın nolur! Yazık günah bizim için canını dişine takmış çalışan sağlıkçılara!!

Zamanlaması yanlış olan #SokağaÇıkmaYasağı ile Günlerdir kaşık ile toplananlar bir gecede kepçe ile dağıtıldı #Covid_19 için Alınan önlemler heba edildi #Sabırsızlık #Açgözlülük #Kabalık #Görgüsüzlük #Bilgisizlik #Akılsızlık Ayyuka çıktı Yazık!

Resim

Bu gece evine gidince çocuğuna sarılamayan ve virüsle mücadele içerisinde vefat eden sağlık mensuplarının , her seferinde sosyal mesafeden bahsedip maske takmayı öneren kolluk kuvvetlerimizin ve milyonlarca vatandaşın hakkına girdiniz iyi uykular Türkiye.

Resim

Dolapta biraz zeytin,biraz peynir yumurta,dünden kalan yeşil mercimek,dört domates, az yoğurt varmış ... ekmek kalmamış alacak değilim biraz unla hamur yapar kızartırım bir de kek tamamdır ... iki gün geçti bile ...

İki gün ya alt tarafı iki gün ekmek yemeden kuruyemiş yemeden para çekmeden yaşayabileceğiniz 48 saat, çocuklarınızın geleceği için ülkenin kaderi için iki gündü bir aya bedel oldu teşekkürler Türkiye

Resim

Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi 2020 update #darbe #sokagacikma

Resim

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2020, 14:08
YORUM EKLE