E-Devlet Ücretsiz Maske Başvurusu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım!

Edevlet üzerinden bedava maske başvurusu nasıl yapılır? Edevlet maske başvurusu kaç maske için? Ailem için başvuru yapabilir miyim? Resimli başvuru anlatımı için yazımızı inceleyebilirsiniz.

YAŞAM 06.04.2020, 19:47 24.04.2020, 00:01
E-Devlet Ücretsiz Maske Başvurusu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım!

11 Mart 2020 tarihinden itibaren ülkemizde görülen ve süreç ilerleyip vaka sayısı arttıkça sıkılaşan koruma tedbirleri ile hayatımızı fazlasıyla etkilemiş olan korona tipi kovid 19 virüsünün yayılmasını kontrol altına almak için getirilen tedbirlerden olan maske takma zorunluluğu gereği vatandaşlar açısından bir maske ihtiyacı doğmuştur. Devlet ücretsiz maske dağıtacak mı? Ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılır? Ücretsiz maske kaç tane gelecek? Kimler ücretsiz maskeye başvuruda bulunabilir? E-devlet üzerinden ücretsiz maske başvurusunu nasıl yapabileceğinizin resimli anlatımı ile bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Koronavirüs Kovid 19 Tedbirleri Nelerdir? Vatandaşlar Hangi Kurallara Uymalı?

Ülkemizde Mart ayının ilk üçte birlik dönemi biterken teşhis edilen ilk vaka ile başlayan ve Çin'in Wuhan kentinden dünyanın her yerine yayılan korona tipi kovid 19 virüsünün yayılma hızı Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısından sonra Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin KOCA'nın da açıkladığı gibi beklenenden daha yüksek bir hal almıştır. Bu nedenle her defa daha sert tedbirleri hayata geçirmek elzem olmuş, buna bağlı olarak da yeni bazı beklenti ve ihtiyaçlar ortaya çıkmıştır. İlk etapta devletin ve uzmanların riskli grup olarak nitelediği 65 yaş ve üstündeki vatandaşların korunması gayesiyle sokağa çıkma yasağı kısmi olarak getirilmiş ancak Sayın Bakn'ın da ifade ettiği gibi sosyal hareketliliğin de azalmamış olmasından kaynaklı olarak virüsün yayılma hızının artmaya başlaması üzerine bu yasak genişletilerek belirli yaşın altındaki vatandaşları da kapsayacak hale getirilmiş.

Bununla birlikte önce uçak ve otobüslerle il değişiklikleri kısıtlanmış ve izne bağlanmış ardından özel araçlarla da bazı illere giriş ve bu illerden ayrılışlar kontrol altına alınmıştır. 4 Nisan 2020 tarihinden itibaren de toplu olarak çalışılan yerlerde bulunan çalışanların ve buralara gitmek durumunda kalan vatandaşların bu alanlara girerken maske takmaları zorunlu hale getirilmiştir. Bu maske takma zorunluluğunun altında her şeyden evvel insanların bilmeden virüsün yayılmasına araç olmalarının önüne geçmektir. Bu nedenle de zorunlu olarak maske takmak gerekliliği de bir ek tedbir olarak düşünülmüş, önerilmiş ve hayata geçirilmiştir.

Nerelerde Maske Kullanımı Zorunlu Olacak?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu önerisiyle Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın duyurmasının ardından İçişleri Bakanlığı'nın yayımlamış olduğu genelge ile hayata geçirilen maske takma zorunluluğu uygulamasında özellikle çok çalışan olan ortamda çalışan ve bulunan kişilerin üzerinde durulmuş bunun yanında pazar yeri, market gibi alanlar vurgulanmış, pazarda satıcı konumunda olan kişiler de kapsam içerisinde sayılmıştır. Maske kullanım zorunluluğu 4 Nisan 2020 gece yarısından itibaren başlamıştır ve uymayacak olan kişilere ilgili kanunlar gereği idari ve adli yaptırımlar tesis edileceği de dile getirilmiştir. Maske takma zorunluluğu ve bu zorunluluğa uymamanın yaptırımları ile alakalı daha detaylı bilgilere aşağıda yer alan yönlendirme yardımıyla ulaşabilirsiniz;

Ücretsiz Maske Başvuruları Nereden Yapılacak?

5 Nisan 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı ortak açıklamasıyla belirli kriterler içerisinde kalan vatandaşlara ücretsiz olarak maske dağıtımı yapılacağını duyurdu. Ancak bu duyuru ile belirtilen PTT market adresi yoğunluğu kaldırmayarak devre dışı bırakıldı. Aşağıda yer alan duyuru ile kapatılan ekranda dağıtımların e-devlet üzerinden alınacak başvurularla yapılacağı belirtildi. Yani ücretsiz maske dağıtımına başvuru yapmak isteyen vatandaşların başvurularını e-devlet üzerinden yapmaları gerekiyor.

Bu duyurunun ardından E-Devlet ekranından başvuru yapılabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmış ve 6 Nisan 2020 tarihi itibariyle başvuru ekranı açılmıştır. 

Kimler Ücretsiz Maske Başvurusu Yapabilir?

Ücretsiz maske başvurusu öncelikle sokağa çıkma yasağı dışında tutulmuş vatandaşlar için açılmıştır. Bu bağlamda 20 yaşından büyük 65 yaşından küçük olan vatandaşlar maske dağıtımından faydalanabileceklerdir. Bunun dışında kalan kişiler için maske dağıtımı yapılmayacaktır. Maske başvurusu yalnızca tek bir kişi için değil diğer aile bireyleri için de gerçekleştirilebilecektir. Bunun detaylarına aşağıda resimli anlatımda değineceğiz. Her bir kişi için her hafta 5 adet cerrahi maske gönderimi yapılacaktır. Ayrıca vatandaşlar maskelerin gönderimi için herhangi bir kargo bedeli ödemeyeceklerdir. Maskelerin teminini Sağlık Bakanlığı lojistiğini ise PTT sağlayacaktır.

Ücretsiz Maska E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım!

Ücretsiz maske başvurusu yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi E-Devlet yani www.turkiye.gov.tr üzerinden yapılacaktır. Bu adrese giren vatandaşlar basvuru.turkiye.gov.tr yönlendirmesi ile ulaşacakları ekrandan başvurularını adım adım yapabilirler. Başvuru ekranına tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan ekran aşağıdaki şekildedir;

Bu ekranda yukarıda yer alan kişisel bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bunun yanında kendiniz için yapabileceğiniz taleple birlikte aile bireyleriniz için de başvuru yapma imkanına sahipsiniz. Bunun için ekranın en üstünde yer alan (+) Aile Bireyi Ekle kısmına tıklamanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra karşınıza şöyle bir eklenti çıkacak;

Aile ferdinizin de bilgilerini ilave ettikten sonra onay kısmına geçebilirsiniz. Aile ferdiniz için talepte bulunmaktan vazgeçerseniz eğer "Bu kişiyi kaldır (x)" sekmesine tıklamanız gerekli ve yeterlidir. Aile ferdi ekleme işlemini de tamamladıktan sonra sayfanın en altında yer alan bölüme gelerek başvurunuzu tamamlamanız gerekiyor.

Başvurunuzu tamamlayabilmeniz için öncelikle güvenlik sorusunu yukarıdaki gibi doğru bir şekilde yanıtlamanız, ardından verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kabul ettiğinizi ve mernis adresinizin kullanılmasını onayladığınız kutucuğu işaretlemeniz son olarak da Maske Siparişi Ver diyerek başvurunuzu tamamlamanız gerekiyor. 

E-Devlet Maske Başvurunuzu tamamladıktan sonra kişi başı beş adet üç katlı cerrahi tip maske size PTT kargo yardımıyla ulaştırılacaktır. Maske türlerini, hangi maske standartlarının virüse karşı daha etkili olduğunu, FFP1, FFP2, FFP3 ve N95 standartlarının farklarını detaylı bir biçimde incelemek için aşağıda yer alan yönlendirme yardımıyla ulaşabileceğiniz çalışmamızı inceleyebilirsiniz;

E-Devlet üzerinden ücretsiz maske başvurusuna dair daha detaylı bilgiler almak ve sorularınızı sormak için Tıklayınız!

Yorumlar (0)
21
hafif yağmur