En Lezzetli Aşure Nasıl Yapılır? İşte Aşure Malzemeleri

Muharrem ayının 10. günü yani aşure günü yaklaşırken en lezzetli aşureyi yapmak isteyenler tarif ve malzeme listesi arayışına girdi. Peki en lezzetli aşure nasıl yapılır? İşte güzel aşure yapmanın püf noktaları..

YAŞAM 08.09.2019, 16:09
En Lezzetli Aşure Nasıl Yapılır? İşte Aşure Malzemeleri

Türkiye'de hatta dünyanın büyük bir çoğunluğunda en sevilen tatlı Aşuredir. Türkiye'de "Aşure Günü" olarak bilinen tarih gelip çattığı için vatandaşları da heyecan sardı. 9 Eylül'de idrak edilecek Aşure Günü için hazırlıklar, çalışmalar ve arayışlar devam ediyor. Tatlıyı yapacak ve dağıtacak olan vatandaşlar da en güzel tarihleri ve malzemeleri araştırıyor. Türkiye'de milyonlarca kişinin midelerini şenlendirecek ağızlarını lezzetlendirecek aşure tatlısı ile ilgili www.tercihiniyap.net ailesi olarak kapsamlı bir yazı hazırladık.

Aşure Nedir? Ne Demek?

Aşure kelimesi Arapça kökenlidir. Tam adı "Aşura" kelimesidir. 10 sayısı anlamına gelen "aşr" ve "aşir" veya develerin güdülmesiyle ilgili "ışr" kökünden türemiştir. Ayrıca kelimenin İbranice kökenli olduğunu iddia edenler de bulunmaktadır. Ancak genel görüş Aşure kelimesinin ve tatlısının Arapça kökenli olduğu ve Araplar tarafından yapıldığı yönündedir. 

Aşure günü Muharrem ayının 10. günü olarak kabul edilmektedir. Kur'an-ı Kerim'de kıymet verilen dört aydan biri olan Muharrem ayında yapılması gerekenler bulunmaktadır. Örneğin Muharrem ayının ilk günü tutulan oruç bir yıl boyunca oruç tutmak kadar faziletlidir. Ayrıca Muharrem ayının 10. gününde aşure tatlısı yapılarak ikram edilir.

Aşure Malzemeleri Neler?

Her yiğidin yoğurt yemesi farklıdır. Bu nedenle dünyada pek çok geçerli ve lezzetli aşure tarifi bulunmaktadır. Ancak bizler en temel malzeme listesini sizlerle paylaşıyoruz. İşte lezzetli aşure yapmak için gereken malzemeler...

1-) 2 su bardağı aşurelik buğday

2-) 2 buçuk su bardağı toz şeker

3-) Yarım su bardağı kuru fasulye

4-) Yarım su bardağı nohut

5-) Yarım su bardağı sarı üzüm (diğer türleri de olabilir)

6-) 5 adet kuru kayısı

7-) 8-10 bardak kaynamış su

8-) Nar

9-) Badem kabuksuz

10-) Fındık

11-) Kuş üzümü

12-) Ceviz

Aşure Nasıl Yapılır?

Aşçılar, anneler kısacası işi bilenlerin farklı tarifler uyguladıkları bilinmektedir. Ancak güzel ve lezzetli bir aşure yapmak istiyorsanız bu tarife dikkat etmelisiniz. Öncelikle buğdaydan başlamak gerekir. Aşure yapmadan önce buğdayınızı güzelce yıkayıp bir taşım diye tabir edilen sürede kaynatmalısınız. Daha sonra köpüğünü alıp kaynattığınız suda buğdayları 1 gece bekletin. Nohut ve kuru fasulyeyi de ayrı kaplarda suda bekletmek gerekiyor. Keza kayısı, üzün, incir vb. malzemeleri de ayrı kaplarda su da bekletin. Tatlıyı pişireceğiniz gün ise nohutu, kuru fasulyeyi ve buğdayı ayrı kaplarda haşlamalısınız. Kayısı, incir ve üzümü kesip pişirmelik hale getirip kaynatarak haşlayın. Nohut ve fasulyeyi kaynatıp kabukları temizleyin. Buğday yumuşadıktan sonra diğer malzemeleri de ekleyip pişireceğimiz tencereyi hazırlayın. Kaynamış suları buğdayın üstüne ekledikten sonra 30 dk civarında pişirin. Meyveleri de içine ekleyin. Şekeri eklemeden önce tadına bakın o şekilde ilave edin. Şeker tamamen eridiğinde ise kıvam önem kazanıyor. Kıvam koyulaştığında aşureyi ateşten alarak soğutun. Daha sonra üzerine tarçın, fındık badem ceviz, fıstık, nar , üzüm gibi süslerini ekleyin. Afiyet olsun.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu