Koronavirüs Sebebiyle Otomobil Dahil Araç Muayenesi Ne Zamana Ertelendi 2020?

Koronavirüs sebebiyle araç muayenesi yaptıramayanlara ceza var mı 2020? Koronavirüs kovid 19 nedeniyle otomobil araç muayenesi hangi tarihe kadar ertelendi? Detaylar haberimizde.

YAŞAM 03.04.2020, 04:31 24.04.2020, 00:01
Koronavirüs Sebebiyle Otomobil Dahil Araç Muayenesi Ne Zamana Ertelendi 2020?

Korona tipi Kovid 19 virüs salgını ülkemizde pek çok iş, işlem ve etkinliğe mani oluyor. Bunlardan birisi de elbette milyonlarca araç sahibini ilgilendiren araç muayenesi. Koronavirüs sebebiyle araç muayene tarihi gelmesine rağmen araç muayenesini yaptıramayanlara ceza yazılacak mı? Faiz işleyecek mi? Yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Koronavirüs Kovid 19 Salgını Nedir? 

Ülkemizde tüm olumsuz yönleriyle varlığını sürdüren, Çin'in Wuhan kentinden çıkarak 11 Mart 2020'den itibaren ülkemizi de etkilemeye başlayan Korona tipi Kovid 19 virüsü solunum yollarına yerleşerek insanlarda ateş, öksürük başta olmak üzere çeşitli belirtilerle ortaya çıkan bir enfeksiyona yol açmaktadır. Özellikle çok bulaşıcı olması Dünya Sağlık Örgütü tarafından da durumun pandemi yani salgın olarak nitelendirilmesine yol açmıştır. Çin'den yola çıkan virüs önce çevre ülkelere ardından Avrupa'ya kadar uzanmış son dönemde ABD Amerika Birleşik Devletleri'ni de etkisi altına almıştır. Korona tipi Kovid 19 virüsünün ülkemizde ve diğer ülkelerde yol açtığı tahribatı, vaka ve vefat sayılarını günlük takip etmek için aşağıda yönlendirmelerine yer verdiğimiz çalışmalarımızı inceleyebilirsiniz;

2020 Araç Muayenesi Nedir? Ne Zaman Yaptırılır?

Araç muayenesi, binek ya da ticari araçların ülkemizde yetkilendirilmiş olan TÜV TÜRK tarafından belirli kriterlere göre çeşitli tölerans aralıklarında olup olmadığına dair çeşitli açılardan incelenmesi işlemidir. Bu işlem tüm araçlar için belirli süreler içerisinde yaptırılması zorunlu bir işlemdir. Eğer bir aracın fenni muayenesini yaptırmadan trafikte olduğu tespit edilirse bunun trafik cezası karşılığı vardır. Bunun yanında araç sahiplerinin araç muayenelerini geçirdikleri her ay için ödeyecekleri araç muayene ücretlerinde belirli oranlarda artışlar olmaktadır. 

Bu trafik cezası uygulaması ile karşılaşmamak veya gecikme faizi ile karşı karşıya kalmamak için araç sahiplerinin araç muayenelerini zamanında ve tam olarak yaptırmaları gerekmektedir.

Ancak 2020 yılında ülkemizde görülen Korona tipi Kovid 19 virüsü salgını sebebiyle getirilmiş olan sokağa çıkma yasağı, seyahat yasağı gibi kısıtlamaların yanında hastalığın yayılmaması adına alınan sosyal mesafe tedbirleri gereğince 2020 Araç Muayenelerini yaptıramayanlar için belirli bir süreye kadar ceza yazılmayacak ve gecikme faizi uygulanmayacak.

Araç Sahiplerinin normal şartlarda araç muayenelerini yaptırmaları gereken süreler şu şekildedir;

Araç Türü Yaş Şartı Muayene Süresi
Hususi Otomobil İlk üç yaştan sonra 2 yılda bir
Resmi Otomobil İlk üç yaştan sonra 2 yılda bir
Lastik Tekerli Traktör İlk üç yaştan sonra 3 yılda bir
İki - Üç Tekerli Araçlar İlk üç yaştan sonra 2 yılda bir
Diğer tüm araçlar İlk yaştan sonra Her yıl

2020 Araç Muayeneleri Koronavirüs Sebebiyle Ertelendi Mi?

3 Nisan 2020 tarih 31088 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan ve Araç Muayenesine dair yönetmelikte değişiklik yapan ve asıl yönetmeliğe Geçici İkinci Maddeyi ilave eden yönetmelik hükmü uyarınca belirli bir süre araç muayenelerini yaptıramayacak olanlar için erteleme kararı verilmiştir. Bu süreler içerisinde araç muayene süreleri gelen araç sahipleri için belirlenen süreyi izleyen dönemde araç muayenelerini yaptırma imkanı tanınmıştır. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişiklik hükmü aynen şu şekildedir;

GEÇİCİ MADDE 2 – Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVID-19 salgını nedeniyle, bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesi gereğince muayene süresi gelen araçlarının muayenesini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde gerçekleştiremeyen motorlu taşıt sahipleri, araç muayene işlemlerini bu sürenin bitiminden itibaren 45 gün içerisinde gerçekleştirebilirler. Bu süreler gerektiğinde Bakanlıkça uzatılabilir.”

2020 Araç Muayeneleri Ne Zamana Ertelendi? 

2020 yılında gerçekleştirilecek olan araç muayeneleri yönetmelik hükmünün yayımlanmış olduğu 3 Nisan 2020 tarihinden itibaren üç aylık süre içerisinde araç muayene tarihleri gelen araç sahipleri için erteleme imkanı tanınmıştır. Yani 3 Nisan 2020 tarihi dahil araç muayene süreleri 3 aylık süre içerisinde dolan araç sahipleri araçlarının muayenelerini yaptırmasalar dahi herhangi bir gecikme faizi ya da trafik cezası ile karşılaşmayacaklardır.

Bu durumda 3 Nisan 2020 tarihinden 2 Temmuz 2020 tarihine kadar olan dönemde araç muayene dönemleri gelen araç sahipleri araç muayenelerini bu sürecin sonundan itibaren tanınan süre içerisinde yaptırabileceklerdir. Bu süreç gecikme kabul edilmeyecek ve zamanında yaptırılmış gibi onaylanacaktır. 

3 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 45 günlük süre içerisinde gerçekleştirebileceklerdir. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan bu 3 ay ve 45 günlük süreler gerek görülmesi durumunda yine Bakanlık tarafından uzatılabilecektir. 

Koronavirüs ve Araç Muayenesi konularında aklınıza takılan soruları sormak ve detaylı bilgiler almak için Tıklayınız!

Yorumlar (3)
Fırat 1 yıl önce
Dünyanın oluşumundan başlasaydın anlatmaya
Ayten Canan 2 yıl önce
Bu sadece 65 yaş üstü için mi? Yoksa herkes için mi?
Satılmış ÇELIK 1 yıl önce
Araç muayene erteleme kimleri kapsıyor? Sadece 65 yaş üstüne mi herkese mi?
14
parçalı az bulutlu