Muğla'nın En Güzel Plajı İncekum Nasıl Bir Yerdir?

Muğla'da denizin en berrak olduğu yer olan İncekum Plajı nasıl bir yer? Türkiye'nin görülmesi gereken en güzel koylarından biri olan İncekum'a nasıl gidilir? Marmaris'in gözde yerlerinden biri olan, maviyle yeşilin birleştiği İncekum Plajı Muğla'ya kaç kilometre uzaklıktadır? Ülkemizdeki görülmesi gereken ilk on plaj listesinde yerini alan İncekum Plajı hakkında öğrenmek istediklerinizi yazımız devamında görebilirsiniz.

Muğla'nın En Güzel Plajı İncekum Nasıl Bir Yerdir?

Ülkemizin en güzel şehirlerinden biri Muğla'dır. Muğla, Akdeniz ile Ege'nin birleştiği yerde eşsiz doğası ve birbirinden güzel plajları ile turizmin en canlı şekilde yaşandığı yerlerden biridir. Maviyle yeşilin bütün tonlarını görmenize imkan tanıyan Muğla'nın birbirinden güzel ilçelerini görmeden yapılan güzellik tasvirleri eksik kalacaktır. Hiç kuşkusuz bu ilçeler içerisinde en güzeli Marmaris'tir. Marmaris, Muğla'nın 55 km güneyinde yer alan bir ilçedir. Bu ilçeye haritadan baktığınızda yarımadaya benzer bir manzara görürsünüz. Marmaris ilçesi, ülkemizin en güzel koylarını bünyesinde barındıran bir ilçedir. Bunun yanı sıra Marmaris'te Sedir adası, Tersane adası, Kızılada, Kocaada ve Kameriye adası gibi adalar mevcuttur. Kendi eşsiz güzelliğinin yanı sıra adaları, koyları, plajları ve mükemmel doğası ile Marmaris, başlı başına bir cennettir. Biz de bu cennetin bir parçası olan İncekum Plajı hakkında bilgi vermek istiyoruz. İncekum Plajı denildiğinde aklınıza gelebilecek bütün sorulara rehber niteliğindeki yazımızın devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

İncekum Plajı Nerededir, Muğla ve Marmaris'e Ne Kadar Uzaklıktadır?

İncekum Plajı, Muğla'nın güney batısında ve Marmaris'in kuzey batısında bir plajdır. Bu plaj, Marmaris'e yaklaşık 24 km, Muğla'ya ise yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Akyaka ile İncekum Plajı arasındaki mesafe ise 28 km'dir.  Marmaris yarımadasında bulunan Kleopatra plajına oldukça yakın bir yerde bulunmaktadır. Muğla'dan yola çıktığınızda 1 saat 10 dakikalık bir yol mesafesi, Marmaris'ten yola çıktığınızda ise 35 dakikalık bir yol mesafesi geçilmelidir. En yakın olduğu yer ise Çamlı mahallesidir.

İncekum Plajına Nasıl Gidilir?

İncekum Plajına araba ile giderken Çamlı sapağına dönülmelidir. Yol boyunca dümdüz devam edilmelidir. Karayolunun bittiği yerde plajın girişinde ücretsiz otoparka aracınızı park edebilirsiniz. Yolun buradan sonraki kısmını traktörle gitmek zorundasınız. Otoparkın ilerisinde plajın giriş kapısı bulunmaktadır. Burada kişi başı 15 TL ücret ödenerek giriş yapılmaktadır. Ödediğiniz bu ücrete ulaşım, soyunma kabini, duş ve wc dahildir. Şezlong ve masaları kullanmak istediğinizde ayrıca ücret alınmaktadır. Daha sonra traktörün römorkuna binilerek plaja doğru hareket edilmektedir. Traktörle gittiğiniz mesafe yaklaşık 2 km'dir. Plaj içerisinde uyulması gereken kurallar şunlardır:

İncekum Plajı Kuralları

 • Evcil hayvanlarla giriş yapmak yasaktır.
 • Mangal, semaver, tüp vs. yakmak yasaktır.
 • Herhangi bir sebeple ateş yakmak yasaktır.
 • Traktör yolculuğu esnasında sigara içmek yasaktır.
 • Kendi getirmiş olduğunuz sandalye, çul ve oturmaya mahsus eşyaları getirmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

İncekum Plajı Nasıldır?

İncekum Plajı için ülkemizin en güzel plajı olduğunu söyleyebiliriz. Burası eşsiz doğasının yanı sıra inanılmaz bir kumsala sahiptir. Sahil şeridi çok uzun olmamasına rağmen müthiş bir kumsala sahiptir. Kumsalda sizi rahatsız edebilecek hiç bir şey yoktur. Çakıl taşları, cam kırıkları veya çöp taneleri kesinlikle yoktur. Denizin yüzülebilen her yerinden deniz tabanını görmeniz mümkündür. Ülkemizin hiç bir yerinde bu derece berrak bir deniz suyu görmeniz mümkün değildir. Deniz tabanında yüzen balıkların tümünü yüzerken görebilirsiniz. Bu durumun en büyük handikapı ise balıkların ayaklarınızı hafif ısırmaya çalışmasıdır. İncekum Plajında bir denizde olmasını istediğiniz her şey mevcuttur. Çocuklarınızın rahat oynamalarını engelleyecek kadar derin olmayan, sizin yüzmenizi engelleyecek kadar da sığ olmayan bir yerdir. Sahilden denize girişteki ilk 6-7 metre dizinize kadar gelen deniz suyu, 10-12 metreden sonra boy seviyesine gelmektedir. Son olarak, İncekum plajının muhteşem doğasından da bahsedelim. Saklı cennet kelimesini bu plaj için kullanmak yanlış olmayacaktır. Dört tarafınızın yemyeşil ağaçlarla çevrili ve bu ağaçların ortasında da deniz tabanını her yerden görebileceğiniz bir mavilik düşünün. Bu maviliğin bir de gökyüzü ile birleştiğini hayal edin. Gözünüzün, gönlünüzün huzur dolacağı ve eğlenme noktasında zirveyi yakalayacağınız bu plajı mutlaka görmelisiniz.

İLGİLİ HABER
İL NÜFUSLARI 2019

İncekum Plajı Özellikleri Nelerdir?

 • İncekum plajı çok temizdir.
 • İncekum plajının kumu çok yumuşaktır.
 • İncekum plajında dalga yoktur.
 • İncekum plajının tabanı gözle görülebilecek berraklıktadır.
 • İncekum plajının deniz suyu ne çok sıcak ne de çok soğuktur.
 • İncekum plajı ne çok sığ ne de çok derindir.
 • İncekum plajının etrafı ağaçlarla çevrilidir.
 • İncekum plajı çok kalabalık değildir.

Yazımızı okuduktan sonra bu plaja giden arkadaşlarımızın aşağıya yorum yapmalarını bekliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 09:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kar tanesi
Kar tanesi - 9 ay Önce

Tavsiyeniz üzerine plaja gittik ve gerçekten müthiş bir yerle karşılaştık. Bende buraya yorum bırakmak istedim, gerçekten muazzam bir plaj. Başka tavsiyeleriniz olursa onları da dikkate alalım :9

Tatildeyiz
Tatildeyiz - 9 ay Önce

Resimlerde görüldüğü kadar güzel bir yerse efsane bir yere benziyor. Buraya gitmekte fayda var, yalnız fiyatlar konusunda sadece giriş ücretimi söz konusu sadece onu yazmışsınız.