Son Seçim Anketine Göre Siyasi Partilerin Oy Oranları Ne Durumda?

MAK Danışmanlık yine bir seçim anketiyle ilginç sonular elde etti. Son seçim anketine göre üç parti %10'luk seçim barajını geçerken, diğer partiler barajın altında kalıyor. Ankete katılanlar Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sitemine göre tercih ettiklerini açıkladı. İşte detaylarıyla son seçim anketine göre partilerin oy oranları...

YAŞAM 27.10.2020, 22:38 27.10.2020, 23:18
Son Seçim Anketine Göre Siyasi Partilerin Oy Oranları Ne Durumda?

Son seçim anketine göre yarın seçim olsa siyasi partilerin oy oranları ne olurdu? İşte MAK Danışmanlık tarafından yapılmış son seçim anketine dair sonuçlar...

MAK Danışmanlık yapmış olduğu son seçim anketini açıkladı. Danışmanlık firması 2.850 kişi üzerinden gerçekleştirdiği anketi, 30'u büyükşehir olmak üzere 61 ilde 15 Ekim-25 Ekim tarihleri arasında yapılan anketin sonuçlarını açıkladı. Bu ankete göre, yarın seçim olsa oyunuzu hangi siyasi partiye oy verirdiniz? Sorusuna verilen cevaplarda sadece üç parti %10'luk seçim barajını geçebiliyor. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Partisi), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İyi Parti (İP) barajın üstünde kalıyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ise %10'luk seçim barajın altında kalıyor. Anket sonuçlarına göre partilerin oy dağılımı şu şekilde gerçekleşmiştir:

  • AK Parti : %33,1
  • CHP : %21,4
  • İYİ Parti : %10,1
  • HDP : %7,7
  • MHP : %7,6
  • Gelecek Partisi : %2,1
  • DEVA Partisi : %1,9
  • Saadet Partisi : %1,3
  • Diğerleri : %1,8

Bu katılımda oy kullananlara 24 Haziran 2018 seçimlerinde oy kullandıkları partilerde sorulmuş ve katılımcıların siyasi partilere kullandıkları oy oranları; yüzde 37'si "AK Parti", yüzde 19'u "CHP", yüzde 9'u "HDP", yüzde 8'i "MHP", yüzde 7'si "İYİ Parti" cevabını verirken, yüzde 1'i "Diğerleri" yüzde 19'u da "Oy kullanmadım" seçeneklerini seçmiştir.

"Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile güçlendirilmiş parlamenter sistem arasında tercih şansınız olsa ya da bu iki sistem arasında bir referandum yapılsa tercihiniz hangisi olur?" sorusuna katılımcıların % 44'ü "Güçlendirilmiş parlamenter sistemi tercih ederim" yanıtını verirken; "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni tercih ederim" diyenlerin oranı ise %37 olarak belirlenmiştir. Katılımcıların % 9'u kararsız olduğunu belirtirken, % 14'ü ise güçlendirilmiş parlamenter sistemle ne kastedildiğini gördükten sonra karar vereceklerini belirtmiştir.

Buradan ulaşılacak sonucu belirleyen şey ise yaklaşık %15'lik kesim olarak ön plana çıkıyor. MAK Araştırma Şirketi tarafından yapılan ankette katılımcıların %15'i siyasi parti tercihinde bulunmazken, %23'ü de hükümet sistemine yönelik fikirlerini net bir şekilde bildirmemiştir. Önümüzdeki seçimlerde partilerin alacakları oylarda ve Cumhurbaşkanının belirlenmesinde bu kitlenin oyları oldukça önem kazanacaktır. Ciddi şekilde önemi olan bir diğer konu ise, bazı partilerin birleşerek seçimlere katılmaları hususunda olacaktır. Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı isimleriyle bir önceki seçimlerde yaşanan siyasi partiler arası birleşmeleri bir sonraki seçimlerde de görmemiz mümkün görülmektedir.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu