Ülkemiz Koronavirüs Ölen Sayısında 14. Sıraya Yükseldi

Koronavirüs nedeniyle dünya genelinde vaka sayısı artmaya devam ediyor. Bu artıştan en fazla etkilenen avrupa ülkeleri oldu. İtalya ve İspanya'dan sonra Fransa'da da ciddi sayıda vaka yaşanırken, maalesef ülkemizde de son günlerde vaka ve ölen sayısında ciddi artışlar yaşandı. Ülkemizde koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 44'e yükselerek, dünya genelinde ölen sayısı sıralamasında 14. sıraya yükseldi.

YAŞAM 24.03.2020, 23:21 25.03.2020, 01:12
Ülkemiz Koronavirüs Ölen Sayısında 14. Sıraya Yükseldi

Koronavirüs nedeniyle ilk vakalar Çin Wuhan şehrinde ortaya çıkmış ve bütün dünya bu virüsün herhangi bir gribal enfeksiyon kadar etkili olacağına inanmıştı. Bu durum dünyadaki bir çok ülkede virüsün ciddi rakamlara çıkmasının en büyük handikapını oluşturdu. Özellikle güneybatı avrupa ülkelerinde virüsün ortaya çıktığı ilk günlerde, hayat normal seyrinde yaşanmaya devam etti. İtalya ve İspanya'da virüsün ortaya çıktığı ilk günlerde devletin üst düzey yöneticileri dahi virüsün bu kadar yaygın olabileceğini düşünemedi. Nitekim dünyanın sayılı ekonomik gücüne sahip bu iki ülkede koronavirüs nedeniyle hastalananların sayısı katlanarak çok ciddi rakamlara ulaştı. Bugün İtalya'da virüs nedeniyle yaşanan vaka sayısı 70 binleri bulurken, İspanya'da yaşanan vaka sayısı da 40 binleri aştı. Bu iki ülkeden sonra da virüsten en fazla etkilenen avrupa ülkelerinden biri Fransa oldu. Fransa'da yaşanan vaka sayısı da çok ciddi rakamlara ulaştı.

Ülkemizde ise koronavirüs dünya genelinde yayılmaya başladığı ilk andan itibaren çok ciddi önlemler ve tedbirler alındı. Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca öncülüğünde koronavirüs'e karşı çok büyük bir sınav verildi. Virüsün ülkemize girmesine engel olmak adına dünya'da ilk kez örnekleri görülen hamleler yapıldı. Virüsün Çin'den sonra ciddi yayılma imkanı bulduğu İran'a karşı sınırlarımız kapatıldı. Bunun akabinde virüsün ülkemize girmesine engel olmak adına bir dizi önlemler alındı. Ancak bütün bu çabalara rağmen, dünya'da 196 ülkeye sıçramış durumda olan koronavirüs vakası, ülkemizde de 11 Mart 2020 tarihinde görüldü. Virüsle tanışmamızın 14. günü olan 24 Mart 2020 tarihi itibariyle vaka sayısında ve ölen sayısında ciddi artışlar oldu. Ülkemiz, dünya genelinde virüs nedeniyle en fazla insan yaşamının yitirildiği 14. ülke pozisyonuna geldi. Vaka sayısının da ciddi rakamlara ulaştığı ülkemizde süreçle ilgili endişeler artmaya başladı. Sağlık Bakanımız Koca öncülüğünde tüm sağlık çalışanlarımızın üstün gayretlerine karşın, virüsü yok edecek aşının henüz bulunmamış olması süreç hakkındaki belirsizliği arttırmaya başladı. Bugün geldiğimiz noktada ülkemizde yaşanan vaka sayısının 2 bin civarında olması ve ölen sayısının da 44 olması ile birlikte dünya genelinde koronavirüs nedeniyle en fazla ölüm yaşanan 14. ülke pozisyonuna geldik.

Ülkelerde Koronavirüs Vaka ve Ölüm İstatistikleri

Koronavirüs nedeniyle böyle bir istatistik tutmamızın bütün gayesi yaşananları istatistiksel olarak göstermeye çalışmamızdan ileri gelmektedir. Her ne kadar insanların acıları üzerinden bir istatistik tutmayı ahlaki bulmasak da virüsün ne kadar etkili olduğunu görmemiz noktasında önemli bir veri sağlamaktadır. Ümidimiz ve umudumuz yaşanan bu vakaların sonunun bir an önce gelmesi yönündedir. İşte koronavirüs verileri...

İtalya'da 69.176 vaka yaşanırken, bu vakalar içerisinde 6.820 kişi yaşamını yitirmiştir. Bu rakamlar İtalya'da hastalığa yakalananların yaklaşık %10'unun yaşamını yitirdiğini göstermektedir.

Çin'de 81.711 vaka yaşanırken, sadece 3.277 kişi yaşamını yitirmiştir.

İspanya'da vaka sayısı 39.676 olarak tespit edilirken, ölenlerin sayısı 2.800'e ulaşmıştır. Hastalığa yakalananların yaklaşık %7'si yaşamını yitirmiştir.

İran'da 24.811 kişi hastalığa yakalanırken, bu kişilerden yaklaşık %8'i yaşamını yitirmiştir. Ölümle sonuçlanan vaka sayısı 1.934 olmuştur.

Koronavirüs nedeniyle en fazla ölümün olduğu beşinci ülke Fransa'dır. Fransa'da 1.100 kişi yaşamını yitirirken, bu rakam vaka sayısının sadece %5'ini oluşturmaktadır.

En fazla ölümün gerçekleştiği diğer ülkeler ve ölenlerin sayısı ise şöyledir:

  • 6. sırada Amerika ölen sayısı 667,
  • 7 .sırada Birleşik Krallık ölen sayısı 422,
  • 8. sırada Hollanda ölen sayısı 276,
  • 9. sırada Almanya ölen sayısı 156,

  • 10. sırada İsviçre ölen sayısı 122,
  • 11. sırada Belçika ölen sayısı 122,
  • 12. sırada Güney Kore ölen sayısı 120,
  • 13. sırada Endonezya ölen sayısı da 55 olarak tespit edilmiştir.

Ülkemiz ise ölen sayısı listesinde dünya genelinde 14. sırada yer almıştır. 44 ölümün gerçekleştiği ülkemizde toplam vaka sayısı da 1.872 olarak açıklanmıştır. Bu rakamlar hastalığa yakalananların sadece %2'sinin yaşamını yitirdiğini göstermektedir.

 Türkiye'den sonra da 43 ölümlü vaka gerçekleşen Japonya ve 36 ölümle sonuçlanan vaka yaşanan İsviçre yer almaktadır.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu