Yargıtay’dan Emsal Karar: Boşanmış Annenin Nafaka Ödemesi

Yargıtay çocukların/çocuğun velayetinin babada kalması durumunda annenin de iştirak nafakasından sorumlu tutulabileceği hususunda emsal bir karar oluşturdu. Bursa’da görülen davada boşanmış bir çiftin çocuklarının velayetlerinin babada kalması sonucunda dava açan bir baba eski eşinden iştirak nafakası talebinde bulundu.

Yargıtay’dan Emsal Karar: Boşanmış Annenin Nafaka Ödemesi

Bursa Aile Mahkemesi’nde görülen davada, boşanmış çiftten 8 ve 12 yaşındaki çocukların velayetine sahip olan baba, anneye çocukların giderlerine katılmak zorunda olduğu yönünde iştirak nafakası davası açtı. Davayı açan babanın maddi durumunun iyi olması sebebiyle itirazda bulunan davalı anne baba evinde yaşadığını ve gelirinin olmadığını belirtse de mahkeme çocuklarının giderlerinin ortak karşılanması gerektiğini öne sürerek 8 yaşındaki çocuk için 150, 12 yaşındaki çocuk için 200 TL aylık iştirak nafakası ödemesi gerektiğine karar verdi. Davalı anne bu durumu temyize götürdü.

Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi velayeti babaya verilen çocuk/çocuklar için kadının iştirak nafakasından sorumlu olduğuna hükmetti. Fakat davalı annenin 800 TL dışında bir gelirinin olmadığı belirtilerek kararda hükmedilen iştirak nafakasının fazla olduğu ve hakkaniyet ilkesine uygun olmadığı gerekçesiyle davanın bozulduğu belirtilmiş, uygun miktarda iştirak nafakasına hükmedilmesi istenmiştir.

İŞTİRAK NAFAKASI NEDİR?

İştirak nafakası; çocuklarının/çocuğun velayeti kendisine verilmeyen eski eşin velayet sahibi eski eşe kendi durumu oranında ödemekle yükümlü olduğu nafakadır. İştirak nafakası çocuğun giyinme, sağlık, ulaşım, barınma, yeme-içme, eğitim-öğretim, gündelik ihtiyaçlar gibi masrafları ve velayet sahibi olmayan eski eşin gelir durumu dikkate alınarak belirlenir.

YORUM EKLE