Yerel Seçim Anketlerinde Ankara'da Kim Önde 2019?

Yerel seçim anketleri bir bir açıklanmaya başlandı. 5 farklı araştırma şirketinin anket sonuçları üzerinden yaptığımız incelemeye göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi adaylarından Cumhur İttifakı adayı Mehmet Özhaseki mi önde yoksa Millet İttifakı adayı Mansur Yavaş mı önde? Hiçbir yorum katmaksızın beş araştırma şirketinden aldığımız veriler üzerinden kimin önde olduğu açıklamak istiyoruz.

30.03.2019
A+
A-

31 Mart 2019 mahalli idare seçimleri yarın itibariyle gerçekleşecek. Yaklaşık 50 milyon insanın oy kullanacağı seçimlerin sonuçları çok merak ediliyor. Özellikle, Ankara Büyükşehir Belediyesi için yarışan Cumhur İttifakı Adayı Mehmet Özhaseki ile Millet İttifakı Adayı Mansur Yavaş arasındaki farkın ne kadar olduğu, kimin önde olduğu kesin söylenemiyor. Bazı araştırmalar Yavaş’ın önde olduğunu bazıları ise Özhaseki’nin yarışı önde götürdüğünü açıklıyor. Bizde beş araştırma şirketinin verileri üzerinde yerel seçimlerde Ankara’da kimin önde olduğunu açıklamaya çalışacağız. Bakalım araştırma şirketlerinin anket sonuçlarına göre, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı sonuçlarında kim daha önde? İşte detaylar…

ORC Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştiren anket sonuçlarına göre, Ankara’da Cumhur İttifakı Adayı Mehmet Özhaseki’nin oy oranı %48,6 iken, Millet İttifakı Adayı Mansur Yavaş’ın oy oranı %47,9 olarak gözükmektedir. Piar Araştırma Şirketi tarafından yapılan yerel seçim anket sonuçlarına göre, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adaylarından Özhaseki’nin oy oranı %50,3 iken, Yavaş’ın oy oranı ise %48,2 olarak gerçekleşmiştir. Area araştırma şirketinin yapmış olduğu anket sonuçlarına göre de: Mansur Yavaş’ın oy oranı %44,3 iken, Mehmet Özhaseki’nin oy oranı ise %39,3 olarak gözkmektedir. Bir diğer araştırma şirketi olan Gezici Araştırma Şirketi’nin yayımlamış olduğu verilere göre de: Cumhur İttifakı Adayı Mehmet Özhaseki’nin oy oranı %46 iken, Millet İttifakı Adayı Mansur Yavaş’ın oy oranı %41,1 olarak hesaplanmıştır. Adil Gür’ün araştırma şirketi A&G’nin yapmış olduğu çalışmaya göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi için seçimleri Mansur Yavaş %5 – %6 dolaylarında önde götürmektedir.

Anketlere Göre 2019 Yerel Seçimlerinde Ankara’da Kim Önde?

Ankara Büyükşehir Belediyesi için 5 araştırma şirketi verilerinden hareket ederek ulaştığımız sonuç şu şekildedir: Cumhur İttifakı Adayı Mehmet Özhaseki üç anket şirketine göre yarışı önde götürürken, diğer iki şirketin sonuçlarına göre ise, Mansur Yavaş önde gözüküyor. Burada anketi yapan şirketlerin sonuçlarına göz attığımızda Özhaseki’nin önde olduğu anketlerde oy farkı çok yüksek değilken, Yavaş’ın önde olduğu anket sonuçlarına göre ise fark oldukça belirgin. Bütün bu durumlar birlikte değelendirildiğinde Mansur Yavaş, Ankara’da çok büyük olmamakla birlikte seçimi önde götürüyor. Ankara’da seçim sonuçlarının en fazla %3 ile %4 arasında bir farkla biteceğini düşünüyoruz. Kafa kafaya giden bir seçim yarışının sonunda kimin kazanacağı henüz belli değilken, bütün Ankaralılara şimdiden bu seçimlerin hayırlı olmasını diliyoruz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi 2014 Yerel Seçim Sonuçları

2014 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak Ak Parti Belediye Başkan Adayı Melih Gökçek ile CHP ve MHP ortak adayı Mansur Yavaş yarışmıştır. Bu yarışta Melih Gökçek, geçerli oyların 1.417.212 kişinin oyunu alarak oyların %44,82’sini alırken, MHP – CHP ortak adayı olan Mansur Yavaş geçerli oyların 1.385.576 kişinin oyunu alarak oyların %43,82’ini almıştır. MHP adayı Mevlüt Karakaya geçerli oyların 245.765’ini alarak %7,77’sini elde etmiştir.

Belediye Başkanı maaşları için tıklayınız.

Anketlere göre yerel seçim sonuçları 2019 için tıklayınız.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Toprak su dedi ki:

    Benim kolumda küçük bir dovmem var bı sıkıntı olur mu

  2. Toprak su dedi ki:

    Benim kolumda küçük bir dovmem var bı sıkıntı olur mu