Yerli baz istasyonu ULAK üzerinden ilk görüşme

Yerli baz istasyonu ULAK üzerinden ilk görüşme

28.03.2017
A+
A-

2386 0 f4a60576cac6d30f8b6bbc4aeacba46c

Türkiye’ninyerli baz istasyonu ULAK üzerinden ilk görüntülü görüşme gerçekleştirildi.

Türkiye’ninilk yerli baz istasyonu ULAK’tan ilk görüşme, Turkcell Küçükyalı Plaza veErzincan şehir merkezinde bulunan iki yerli baz istasyonunun Turkcell şebekesiüzerinden birbirine bağlanmasıyla sağlandı.

Alınanbilgiye göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının desteği, SavunmaSanayii Müsteşarlığının koordinasyonunda ASELSAN ana yükleniciliğinde Netaş veArgela’nın katkılarıyla Türk mühendisler tarafından ilk milli baz istasyonuULAK geliştirildi.

Tasarımıtamamen yerli olan ULAK ile Türkiye, dünyanın baz istasyonu üreten 5 ülkesindenbiri haline gelecek.

Haberleşmesistemini daha güvenli hale getirecek ULAK, teknolojiyi alan ve kullanan değil,tasarlayan, üreten ve satan ülke haline gelinmesinde önemli bir adım olacak.

İspanya’nınBarselona kentinde düzenlenen Dünya Mobil Kongresi’nde operatörler tarafındansipariş sözleşmesi imzalanan ULAK’tan ilk “alo”, Turkcell tarafındanİstanbul-Erzincan arasında canlı şebekede kullanıldı.

“Türkiye’de tarihi bir başarıya imza attık”

TurkcellGenel Müdürü Kaan Terzioğlu, yerli baz istasyonları üzerinden görüntülü görüşmeyapılmasının Türkiye’de mobil iletişimi değiştirerek yeni bir çağ başlatacağınıifade ederek, “Dün Türkiye’de tarihi bir başarıya imza attık. Sadece yerlibaz istasyonları kullanarak gerçekleştirdiğimiz görüntülü görüşme, bu projeyeyani yerli kaynaklara, Türk mühendislerine inanıldığı zaman nelerinbaşarıldığının en somut göstergesi oldu. Tüm dünyaya bunu kanıtlamışolduk.” diye konuştu.

Şebekelerindekullanmak üzere 250 adet ULAK siparişi verdiklerini ve proje kapsamındaki ilkteslim almaları da kendilerinin yapacağını anlatan Terzioğlu, “BöyleceTürkiye’de yerli baz istasyonunu gerçek şebekede kullanacak ilk mobil operatörde Turkcell olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Yerli bazistasyonun yanı sıra Türkiye’nin ilk yerli 4,5G baz istasyonu anteniningeliştirilmesine yönelik iş birliği anlaşmasının da yerli teknolojileringelişimine büyük katkı sağlayacağını düşündüklerini dile getiren Terzioğlu,sadece 4,5G’de değil 5G’de de Ar-Ge çalışmaları ve yerli teknolojileri hayatageçirmek için birçok kurumla ortak projelerde birlikte çalıştıklarını bildirdi.

Terzioğlu,yerli teknoloji üretimi konusunda en fazla yatırım yapan şirketlerden biriolduklarının altını çizerek, “4,5G’nin birinci yılında projede üretilenyerli baz istasyonlarının yeteneklerini göstermesi açısındangerçekleştirdiğimiz görüntülü görüşme büyük önem taşıyor. 4,5G’nin ilk yılındaTürkiye’de yerli baz istasyonlarıyla yapılan ilk görüntülü görüşmeyi bu projeyeen başından beri destek veren Başbakanımızın memleketinde gerçekleştirmeninmutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMIİÇİN FORUMUMUZU ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.