YGS Kötü Geçti, LYS İçin Ne Yapmalıyım?

YGS kötü geçti, LYS için ne yapmalıyım? Nasıl bir çalışma metodu izlemeliyim? YGS’de alacağım puanın kötü olması bütün sınav sonucumu etkiler mi? Lisans Yerleştirme Sınavı’nda alacağım yüksek puanlar ile YGS sonucunu telafi edebilir miyim? YGS’de beklediğimden daha çok zorlandım aynı sıkıntıyı LYS içinde yaşar mıyım? LYS’de netlerimi arttırmak için ne yapmalıyım? Bu ve benzeri sorularınıza cevap olabilecek yazımızı www. tercihiniyap .net olarak okumanızı tavsiye ediyoruz.

15.03.2017
A+
A-

2291 0 663b25d6b2dbf766400c4b12dafb6eaf

YGS Kötü Geçti

Arkadaşlar, Yükseköğretime Geçiş Sınavı sona erdi, hepiniz üniversiteye yerleşebilmek için ilk aşama olan bu sınavın sonuçlarını sabırsızlıkla beklemeye koyuldunuz. ÖSYM sınavlarında tarih boyunca bütün adayların yaşadığı problem, büyük çoğunlukla sizlerinde başına geldi. Normal zamanlarda girmiş olduğunuz denemelerde yapmış olduğunuz netlerin altında bir sınav neti yaptınız. Bu durumu bir türlü kabullenemiyorsunuz ve sınav stresi nedeniyle çok rahat yapabileceğiniz soruları yapamadığınız için hayıflanıyorsunuz. Peki, bu durumu telafi edebilmek için Lisans Yerleştirme Sınavında ne yapmalısınız? YGS kötü geçmiş olabilir; ancak LYS için epey vaktiniz var ve ne yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız yazımızı sonuna kadar okumalısınız. 

LYS İçin Ne Yapmalıyım?

Arkadaş,YGS geride kaldı. Bu sınavda yapamadığınız netler için üzülecek,kendinizi çok fazla strese sokacak bir problem yok. Şu an sizler için en önemli mesele: LYS için ayağa kalkmalı ve çalışma metodunuzu belirleyebilmek için güzel bir plan yapmalısınız Toparlandığınız vakit, yapacaklarınızın listesi için kağıdı kalemi elinize alınız.

YGS’de yaptığınız netleri PUAN ROBOTUMUZ üzerinden hesaplayarak alacağınız YGS puanlarını önünüze koyunuz. 

Bu puanları bir kenara yazdıktan sonra, üniversite tercihlerinizi ve okumak istediğiniz bölümleri bir kağıda büyük harflerle yazınız. 

Daha sonra bu bölümlere ait 2016 yılında yer alan taban puanları yanlarına yazınız.

Sonrasında ygs netlerinizin üzerine, okumak istediğiniz bölümü kazanabilmek için ilgili puan türünü tespit ediniz. Bu puan türünde derslerin yüzdesel oranlarını çıkarınız. Matematik %24, Geometri %9 gibi. 

Çıkardığınız oranlar üzerinden en iyi yapabileceğiniz ve yüzdesel oranı yüksek olan dersi belirleyiniz. Kendinize şöyle bir soru sorarak çalışmaya başlayabilirsiniz? Ben bu derse ait 56 sorudan en fazla kaç net yapabilirim?

Öyle bir sayı belirleyin ki, olabildiğince yüksek olsun. Çünkü,çalışmalarınızın büyük bölümünü bu derse ayıracaksınız. 

Daha sonra olabildiğince yüksek olarak belirlediğiniz bu dersin netleri,YGS netleriniz ve diğer derslerde yapabileceğiniz netleri yazarak robot üzerinden yeniden hesap yapınız. Hesabı öyle bir ayarlamalısınız ki, girmek istediğiniz bölümde en yüksek taban puanda kapatan üniversiteye denk puan gelecek şekilde olmalıdır.

Daha sonra kendinize en uygun çalışma programını ayarlayarak, her gün bu netleri yapabilmek için ne kadar çalışmanız gerektiğini sorun? Bu soru sizi,her gün daha fazla çalışmaya itecektir.

Bunun dışında şöyle çalışın, bunu yapın, şunu ihmal etmeyin telkinlerine girmek istemiyoruz. Kişi, nasıl çalışacağını en iyi kendisi belirler. Plan,çalışma süresi, test çözme süresi, çalışma saatleri… Bunları en iyi şekilde ayarlamak ve bunlara uygun şekilde hareket etmekten başka çareniz yok.

Bize sormak istedikleriniz için FORUM sayfamız doğru adres!

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.