2017 LYS Zor Muydu, Lisans Yerleştirme Sınavları Hakkında Değerlendirme

LYS genel değerlendirme, LYS soruları zor muydu, LYS 12 3 4 5 hakkında yorumlar gibi konuları sizin için hazırladığımız yazımızda bulabilirsiniz.

YGS-LYS 22.06.2017, 12:59 24.09.2017, 19:11
2017 LYS Zor Muydu, Lisans Yerleştirme Sınavları Hakkında Değerlendirme

LYS genel değerlendirme, LYS soruları zor muydu, LYS 12 3 4 5 hakkında yorumlar, lisans yerleştirme sınavı kolay mıydı, LYS sonrası adayların fikirleri gibi konuları yazımızda incelemeye çalıştık.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ortaöğretim mezunu adayların lisans programlarına yerleşmek için girdiği ÖSYM tarafından hazırlanan ve düzenlenen 5 farklı sınavın ortak adıdır. Sınavlar LYS 1, LYS 2,LYS 3, LYS 4 ve LYS 5 olarak adlandırılmaktadır.

Bu yıl girilen LYS’lerden sonra farklı potansiyeldeki öğrencilerin ve kişilerin oldukça farklı yorumları olduğunu görüyoruz.LYS’lerin genel olarak değil birer birer değerlendirilmesinin doğru olduğu kanaatindeyiz.

LYS 1 MATEMATİK SINAVI HAKKINDA

Genel olarak sınava giren adayların yaptığı yorumlardan sınavın zor mu kolay mı olduğunu kestirmek kolay görünmüyor. Twitter’da bir adayın yaptığı paylaşım olan “Çok değişik bir sınavdı. Kolay desen kolay değil zor desen zor değil ama orta seviye de değil. Harbiden farklıydı.” yorumu durumu değerlendirir cinsten. Matematik sınavı ile ilgili en büyük tartışma müfredat dışı soruların çıkmasıyla ilgili. Özellikle Pelin isminin geçtiği soru oldukça fazla tartışma ve eğlence konusu oldu. Tercihini Yap ekibi olarak bizim bireysel yorumumuz ise geometri sorularının görece kolay ama uğraştırır cinsten, matematik sorularının orta ve biraz zorlayıcı olduğu yönünde. Yani ortalama ve üzerindeki birçok adayın çoğu soruyu yapma şansı bulunuyordu. Muhtemelen de yapmışlardır.

LYS 2 FEN BİLİMLERİ SINAVI HAKKINDA

Yine adayların yaptığı yorumlardan yola çıkarsak herkes kendi kapasitesiyle doğru orantılı yorum yapmış durumda. Kimileri sınavın TEOG seviyesinde kolay olduğunu söylerken kimileri TUS’a mı girdik ne bu sorular gibi yorumlarda bulunmuş. Yakın çevremizden giren öğrencilere baktığımızda sınavın aslında oldukça kolay olduğuna dair bir fikir edindik. Fen bilimleri sınavı ile ilgili bireysel yorumumuz ise sınavın LYS 2 ayarından biraz daha kolay olduğu yönünde. Sınavın böyle kolay olması matematiğin orta ve üzeri durumuyla birleştirildiğinde sayısal bölüm adayları için puanların çok da düşmeyeceğini tahmin edebiliriz.

LYS 3 EDEBİYAT COĞRAFYA SINAVI HAKKINDA

Adaylar edebiyat coğrafya sınavından çıktıktan sonra birçok sorunun cevabında fikir ayrılıkları yaşamış olsalar da yine çoğu adayın üzerinde anlaştığı konu sınavın kolay olduğu yönündeydi. Her ne kadar hem edebiyatta hem de coğrafya da eleyici sorular bulunsa da sınavın genelinin kolay olduğu söylenebilir. Bu kolaylaştırmaların nedeni YGS puanlarının düşmüş olmasıyla ve ÖSYM’nin taban puanları daha fazla düşürmek istememiş olmasıyla ilişkilendirebiliriz ama bu sadece bir yorum.

LYS 4 SOSYAL BİLİMLER SINAVI HAKKINDA

LYS 4 sorularını değerlendiren hocalar soruların müfredata uygun ve yeterli derecede zor olduğunu söylemiş durumda. Adayların yaptığı yorumlardan da sınavın bazı sorularında zorluk olsa da genel olarak yine orta karar bir sınav olduğu anlaşılıyor. Edebiyat coğrafya ve sosyal bilimler sınavlarındaki bu durumun dezavantaja dönüşebileceği nokta ise sayısal temelli öğrencilerin bu sınavlara da girerek fen ve matematikten elde ettikleri avantajları bu sorularla birleştirerek alan dışı tercih yapacak olmaları olabilir.

LYS 5 YABANCI DİL SINAVI HAKKINDA

Yabancı dil sınavı hakkında da adaylardan gelen yorumlara göre ise sınavdaki paragrafların zorlayıcılığı sıkıntı yaratmış diyebiliriz. Fakat yabancı dil sınavı biraz daha spesifik olduğu için bu sınav hakkında çok net bir yorum yapalım diyemiyoruz.

Bir yıllık üniversiteye hazırlanma maratonu tüm adaylar için 18 Haziran 2017 saat 12.05’de bitmiş bulunuyor. Sınavların genel bir değerlendirmesini yaptığımızda ise soruların ortalama ve hatta biraz daha kolay olduğu söylenebilir. Tercihler ve taban puanları veya sıralamalar hakkında bir yorum yapılacaksa da bunu YGS ile birleştirerek yapmak gerek.Bilindiği üzere YGS puanlarında gözle görür bir düşüş yaşanmıştı ve LYS’lerden sonra da sanıyoruz ki sınavlar zor olmadığı için artmasa da bu düşüşün aynı oranda yansıyacağı öngörülebilir.

2017 sınavlarına hazırlanan herkese geçmiş olsun. Umarız ki her şey herkesin hak ettiği gibi olur.

2017 ÜNİVERSİTE PUANLARI DÜŞER Mİ YAZIMIZA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Üniversite tercihleri, bölümleri, bölüm meslekleri gibi konularda fikir almak için TERCİHİNİ YAP FORUMUN uzman kadrosundan yararlanabilirsiniz.


Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu