2017 Üniversite Puanları Düşer Mi

2017 üniversite puanları düşer mi, bu sene üniversite puanları düşecek mi, 2017 üniversite taban puanları düşer mi? sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YGS-LYS 22.06.2017, 13:06 26.02.2018, 14:13
2017 Üniversite Puanları Düşer Mi

2017 üniversite puanları düşer mi, bu sene üniversite puanları düşecek mi, 2017 üniversite taban puanları düşer mi, üniversite bölümü puanları düşer mi? gibi soruların cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

18 Haziran 2017 itibariyle 2017 üniversiteye hazırlık süreci tamamlandı. Üniversitelerde okumak isteyen adaylar 12 Mart 2017tarihinde yapılan ve üniversiteye giriş sınavlarının ilk basamağı olan ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan ve düzenlenen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile 10, 11, 17 ve 18 Haziran 2017tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girerek 2 veya 4yıllık üniversite bölümlerine girmek için mücadele verdiler. 11 Temmuz 2017tarihinde sonuçlar açıklandıktan sonra adayları yeni bir macera bekliyor olacak: Tercihler.

Sınava giren ve yükseköğrenim yapmak isteyen her adayın hayalinde veya idealinde bir bölüm bulunuyor. Her yıl bu bölümlerin taban puanları veya sıralamaları değişiyor. Peki bu sene acaba puanların veya sıralamaların akıbeti ne olacak? 2017 üniversite puanları düşecek mi, yükselecek mi?

2017 ÜNİVERSİTE PUANLARI DÜŞER Mİ?

Aslında bu sorunun cevabı sınavlarla doğrudan ilişkili. Sınavlar ne kadar kolaysa puanlar o kadar yükselir ve sınavlar ne kadar zorlaşırsa puanlar o kadar düşer. Bunun nedeni soruların her birinin kendine özel puanının olması ve az soru yapılması durumunda aynı sıralamaya denk gelen puanın aşağıda kalması ya da tam tersi.

YGS sonrası yaptığımız değerlendirmelere göre YGS puanları temel alındığında üniversite puanları düşecek gibi duruyordu. Lakin ÖSYM farklı bir şey yaparak LYS sorularını görece daha kolay sordu. Yine de bu kolaylık elbette herkesin inanılmaz netler yaptığı anlamına gelmiyor. LYS sorularındaki kolaylık tahminimize göre sadece YGS puanlarını sabit tutmaya yarayacaktır. Yani YGS’deki puan düşüşü üniversiteye yerleşme puanlarını da etkileyecektir ve puanlar düşecektir.

Aslında çoğu bölüm son yıllarda düzenli düşüş yaşamakta. Bunun en temel nedeni her geçen gün yeni devlet veya vakıf üniversitelerinin açılması ve vakıf üniversitelerinin burslu olarak kendi bölümlerini tercih eden öğrencilere maddi destek sağlaması. Doğal olarak sıralaması veya puanı yüksek olan adaylar devletteki biraz daha iyi bölümde okumak yerine o bölümden sadece bir parça daha kötü fakat üniversite hayatını iyi yaşayabileceği bölümleri tercih etmekte. Ayrıca özel üniversitelerin iyilerinin hem kadro olarak hem de diğer imkanlar bakımından sağladığı avantajlar da öğrencileri bu okullara yönlendiriyor. Bu da devlet üniversitelerindeki sıralama ve puanların düzenli bir düşüş yaşamasına neden oluyor.

Bunlarla beraber bu yıl puanları etkileyecek bir diğer durumda kapanan veya devlete aktarılan bazı vakıf üniversiteleri. Bu yüzden de puanlarda oynama olacaktır fakat bunun sonucu artış mı düşüş mü olacak şimdiden kestirmek zor.

11 Temmuz 2017 tarihinde daha net olacak olsa da bu yıl puanların düşebileceğini öngörmemiz yanlış olmaz. Umarız her şey hak ettiğiniz gibi olur.

2017 LİSANS YERLEŞTİRME SINAVLARINI DEĞERLENDİRDİĞİMİZ YAZIMIZA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Üniversite tercihleri, bölüm meslekleri ve üniversite bölümleri hakkında destek alabileceğiniz uzman kadrosuyla TERCİHİNİ YAP FORUM sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu