kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

YGS Puan Hesaplama, Yükseköğretime Geçiş Sınavı Puan Hesaplama

YGS puan hesaplama, YGS net hesaplama, LYS puan hesaplama, LYS net hesaplama, 2016 verilerine göre YGS LYS puan hesaplama amaçlarıyla hazırladığımız robotu sizler için kullanıma soktuk.

YGS Puan Hesaplama, Yükseköğretime Geçiş Sınavı Puan Hesaplama
A+
A-

*YGS ve LYS puan hesaplamaları 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı değerlendirmesi esas alınarak programlanmıştır.

YGS ve LYS puan robotuna BURADAN ulaşabilirsiniz.

YGS ve LYS ile ilgili olan YGS LYS konuları, üniversite tercihleri, ÖSYM, çözemediğiniz ders soruları ve daha birçok konudaki sorularınız ve paylaşımlarınız için TERCİHİNİ YAP FORUMU ziyaret edebilirsiniz.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı denemelerinden alınan puanları belirlemek veya kazanılması hayal edilen bölümlere kaç netle girildiğini öğrenmek için YGS puan hesaplama robotu birçok aday öğrencinin kullandığı bir araçtır. YGS puan hesaplama robotuna değinmeden önce YGS hakkında genel bilgiler verelim.

YGS NEDİR?

YGS yani Yükseköğretime Geçiş Sınavı iki basamaklı üniversiteye giriş sınavları olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ve YGS’den ilkidir. Adaylar bu sınav aracılığıyla önlisans programlarına kayıt hakkı kazanabilir veya lisans programlarına kazanmak için girecekleri LYS’ye girme hakkı kazanabilirler. Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri gibi temel ortaöğretim derslerini içeren YGS toplamda 160 sorudan oluşmaktadır. YGS Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenmektedir ve YGS puan hesaplama sistemi de yine ÖSYM tarafından yapılmaktadır.

YGS PUANI VE PUAN TÜRLERİ NELERDİR?

YGS puanı ÖSYM’nin YGS puan hesaplama sistemi ile hesaplanan ve toplamda altı türü olan bir puan sistemidir. Sayısal ağırlıklı YGS 1 ve YGS 2, Sözel ağırlıklı YGS 3 ve YGS 4, Türkçe Matematik ağırlıklı YGS 5 ve YGS 6 YGS puan türlerini oluşturmaktadır. YGS puan türlerinin test gruplarına göre yüzdelik dağılımı aşağıdaki gibidir.

YGS PUAN HESAPLAMA

YGS puan hesaplama ya da YGS net hesaplama ÖSYM’nin kendi belirlediği bazı aritmetik hesaplamalarla yapılmaktadır. Standart sapmaların esas alındığı YGS puan hesaplama sisteminde sınava girilmeden o yılın puanlama sisteminin nasıl olacağı ancak tahmin edilebilir. Net bilinen tek konu YGS net hesaplama sisteminde 4 yanlış 1 doğruyu götürür gerçeğidir ve bu da bize elimize kalan net sayılarını vermektedir.

YGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR

YGS puan hesaplama bizim robotumuzda veya başka puan hesaplama robotlarında daha önceki yılların verileri kullanılarak düzenlenmektedir. Bu robotların amacı ortalama bir değer çıkartarak eksiklerin belirlenmesinde bir fikir oluşturulmasına yardımcı olmaktır. 2017 YGS puan hesaplama düzeni sınavdan sonra adayların yaptığı netlere ve diğer sayısal verilere göre düzenlenecektir. Şu an elimizden olan veriler 2016 YGS puan hesaplama sisteminin verileridir.

Okul puanı YGS puan hesaplama robotuna dahil edilmemektedir. Okul puanı burada ortaya çıkan puanın üstüne eklenebilir.

*Veriler ve dağılımlar “2017-ÖSYS : Kılavuz ve Başvuru Bilgileri”nden derlenerek hazırlanmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.