kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

YGS Puanıyla Girilebilecek En İyi Bölümler (2017)

YGS Puanıyla Girilebilecek En İyi Bölümler (2017)

YGS Puanıyla Girilebilecek En İyi Bölümler (2017)
A+
A-

YGS puanı ile girilen bölümler nelerdir ? YGS puanı ile 4 yıllık hangi bölümleri tercih edebilirim ? YGS puanı ile mezun olduğumda garanti meslek bulabileceğim bölümler hangileridir ? LYS’de beklentim düşük, YGS puanım ile hangi bölümleri tercih etmeliyim ? 2016 yılında bu bölümlerin taban puanları kaçtır ? Bu ve benzeri soruların cevabını yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

YGS puanıyla girilebilecek en iyi bölümler hangileridir? Sorusuna cevap aradığımız yazımıza, bazı önemli konuları açıklamakla başlayalım. Arkadaşlar, YGS sınavına az bir sürenin kaldığı şu günlerde sizler için en ideal olan şey: Hangi bölümde okuduğunuzdan daha çok, hangi bölümü okumak istediniz ile ilgilidir. LYS sonucuma göre dört yıllık bir fakülte okuyayım da ne olursa olsun düşüncesi yerine, gerçek anlamda severek okuyacağınız ve YGS puanı ile girebileceğiniz bir bölümde okumayı tercih etmek sizi daha sağlam bir geleceğe ulaştırabilecektir. Ülkemizde LYS puanları çok iyi olmasına rağmen, aldığı lisans eğitimine uygun bir meslekte çalışamayan yüz binlerce insan olduğunu bilerek hareket etmek zorundasınız.

YGS Puanıyla Girilen Bölümler Nelerdir ?

YGS ile girilen bölümleri sıralarken dört yıllık bölümler üzerinde duracağız. YGS puanı ile tercih edilebilen iki yıllık bölümleri de başka bir yazı da değerlendireceğiz. 2016 yılında YÖK başkanı tarafından yapılan açıklamada, 2017 ÖSYS tercih kılavuzunda Eğitim Fakültelerine YGS puanı ile tercih yapılamayacak. Bu nedenle, 2016 yılında YGS puanıyla tercih edilebilen, Öğretmenlikleri listemize dahil etmedik.

2017 yılında alınan YGS puanı ile tercih edilebilecek 4 yıllık bölümler:

 • Sağlık Yüksekokulunda yer alan: Hemşirelik (YGS-2), Ebelik (YGS-2), Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (YGS-2), Çocuk Gelişimi (YGS-5), Beslenme ve Diyetetik (YGS-2), Sağlık Yönetimi (YGS-6), Sosyal Hizmet (YGS-5)
 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda yer alan: Spor Yöneticiliği (YGS-5)
 • Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulunda yer alan: Turizm İşletmeciliği (YGS-6), Gastronomi ve Mutfak Sanatları (YGS-4), Konaklama İşletmeciliği (YGS-6)
 • Tapu Kadastro Yüksekokulunda yer alan: Tapu Kadastro (YGS-6)
 • Sivil Havacılık Yüksekokulunda yer alan: Havacılık Yönetimi (YGS-6), Uçak Elektrik-Elektronik (YGS-1), Uçak Gövde-Motor (YGS-1)
 • Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunda yer alan: Gümrük İşletme (YGS-6), Bankacılık ve Finans (YGS-6), Pazarlama (YGS-6), Uluslararası Ticaret (YGS-6), Uluslararası Ticaret ve Lojistik (YGS-6), Lojistik Yönetimi (YGS-6), Muhasebe (YGS-6), Sigortacılık ve Risk Yönetimi (YGS-6), İş Sağlığı ve Güvenliği (YGS-2), Acil Yardım ve Afet Yönetimi (YGS-2), İnsan Kaynakları Yönetimi (YGS-6), Gıda Teknolojisi (YGS-2)
 • İslami İlimler Fakültesinde yer alan: İslami İlimler (YGS-4)
 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulunda yer alan: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (YGS-2)
 • Sanat ve Tasarım Fakültesinde yer alan: Grafik Tasarımı (YGS-5), Görsel Sanatlar (YGS-5), Moda Tasarımı (YGS-5), Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı (YGS-5), Tekstil Tasarımı (YGS-6)
 • Devlet Konservatuvarı: Müzikoloji (YGS-3)

YGS Puanıyla Girilebilecek En İyi Bölümler

Yukarıda yer alan liste uzun olduğu için sizlere daha ideal olan bölümlerde yardımcı olmak adına hangi bölümlerden mezun olduğunuzda meslek garantisi elde edersiniz bunu değerlendirmek istiyoruz.

 • Sağlık Yüksekokulu Bölümleri

Arkadaşlar, ülkemizde sağlık konusunda yatırımların ne kadar fazla ve yoğun olduğunu hepimiz biliyoruz. Açılan yeni devlet hastaneleri, özel hastaneler, özel poliklinikler, özel sağlık merkezleri vs. derken sağlık alanında çok ciddi yatırımlar yapılıyor. Bildiğiniz üzere, Sağlık hizmetleri, bu konuda teorik eğitim almış bireyler tarafından verilebilmektedir. Bu nedenle, devlet ve özel sektörde Sağlık Yüksekokulundan mezun olanların istihdamı her yıl yoğun bir şekilde yapılmaktadır. KPSS puanları üzerinden konuşacak olursak, 70 puanın altında Hemşire ve Ebe olarak atananlar olduğunu söyleyebiliriz. Çocuk Gelişimi ve bazı üniversitelerde YGS puanı ile alım yapan Sosyal Hizmet bölümü Sağlık Yüksekokullarında okunabileceğini düşündüğümüz en ideal iki bölüm olduğunu belirtelim. Sağlık Yönetimi bölümünün de yıllar içerisinde Sağlık Bakanlığında yönetici istihdamına yönelik kadroları yetiştiren bölüm olacağını bilerek tercihlerinizde bulunmalısınız.

 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Bölümü

Spora ilgi duyan ve sporla ilgili bir meslek edinmeyi düşünen arkadaşlarımız da Spor Yöneticiliği bölümünü tercih edebilir. Kendini sporcu olarak yetiştiren ve gerekli sertifikalara sahip olan hiçbir arkadaşımız bu bölümden mezun olduğunda işsiz kalmayacaktır. İnsanların büyük bölümü gelecekte sporu profesyonel yardım alarak yapmaya ihtiyaç duyacak. Bu durum Spor Yöneticiliği bölümündeki istihdamın artacağını gösteriyor. Gerek spor merkezlerinde, gerekse devlet kadrolarında bu bölüm mezunlarının önünün açık olduğunu söyleyebiliriz.

 • Tapu Kadastro Yüksekokulu Bölümü

Tapu Kadastro bölümünde lisans eğitimi almak şöyle dursun, meslek lisesi mezunları bile çok rahat atanabilmektedir. KPSS puanı ile 75 üstü alan her mezun istediği ile atanabilmektedir. Bu bölümden mezun olan sayısının çok fazla olmaması en büyük avantaj olarak değerlendirilebilir.

 • Sivil Havacılık Yüksekokulu Bölümleri

Sivil Havacılık Yüksekokulundan mezun olan ve bunun yanında dil konusunda kendini geliştiren hiçbir arkadaşımızın, mezuniyet sonrası işsiz kalacağını düşünmüyoruz. Önü çok açık olan meslekte, eğitim veren fakülte sayısı oldukça az ve genel olarak özel üniversitelerde mevcut. Tercihlerinizde özel üniversitelerin dönemlik harç parasını da hesaba katmanızı tavsiye ederiz.

 • İslami İlimler Fakültesi Bölümleri

İlerleyen süreçte atamaları ne yönde değişir bilmiyoruz ama; İslami İlimler bölümlerinden mezun olanlarında son dönemde ciddi şekilde istihdam edildiklerini söyleyebiliriz. İslami İlimler Fakültesi mezunları hangi kadrolarda istihdam edilebiliyor? Sorusunun cevabını linki tıklayarak görebilirsiniz.

 • YGS Puanıyla Girilebilecek Diğer Bölümler

Bunlar dışında yazdığımız fakülte ve bölümleri tercih etmeyi düşünenler için, ilerleyen süreçte istihdam durumlarında çok büyük bir değişik yaşanmaz ise ciddi şekilde kendilerini geliştirmeleri gerektiğini söylemeliyiz. Yabancı dil öğrenimi, meb onaylı sertifikalar, çeşitli kurs ve seminerlerden alınan belgeler, kurumsal firmalarda yapılan stajlar vs. gibi kendilerine yeni şeyler katmak zorunda olduklarını bilmeliler. Kuru kuruya Turizm Otelcilik bölümünden veya İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünden mezun olmak garanti işe sokar gibi bir düşünceye kapılmak doğru değildir. Bu bölümlerden mezun olanlar, işe girme konusunda ciddi bir rekabet ortamı ile karşı karşıya kalacaklardır.

2016 Yılında Bu Bölümlere Ait Taban Puanlar

 • Aksaray Üniversitesi – İslami İlimler Bölümü – YGS-4 – 333,175
 • Bitlis Eren Üniversitesi – Sosyal Hizmet Bölümü – YGS-5 – 347,623
 • Celal Bayar Üniversitesi – Sosyal Hizmet Bölümü (İ.Ö.) – YGS-5 – 357,871
 • Bülent Ecevit Üniversitesi – Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü – YGS-2 – 424,415
 • Pamukkale Üniversitesi – Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü – YGS-2 – 440,371
 • Dicle Üniversitesi – Spor Yöneticiliği Bölümü – YGS-5 – 309,278
 • Gazi Üniversitesi – Spor Yöneticiliği Bölümü – YGS-5 – 327,541
 • Dumlupınar Üniversitesi – Bankacılık ve Finans – YGS-6 – 268,574
 • Erciyes Üniversitesi – Uluslararası Ticaret ve Lojistik – YGS-6 – 269,629
 • Osmangazi Üniversitesi – Sağlık Yönetimi – YGS-6 – 307,885
 • Gazi Üniversitesi – Sigortacılık Bölümü – YGS-6 – 270,167
 • Gazi Üniversitesi – Tapu Kadastro Bölümü – YGS-6 – 320,128

Sormak İstediğiniz sorularınız için forumu TIKLAYINIZ.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.