2020 AYT Kimya Soruları ve Cevapları

​​​​​​​AYT kimya soruları ve cevapları 2020 nasıldı, AYT 2020 kimya soruları yayımlandı mı, AYT kimya sorularına nasıl ulaşabilirim gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YKS 28.06.2020, 14:17 30.06.2020, 13:38
2020 AYT Kimya Soruları ve Cevapları

28 Haziran 2020 günü gerçekleştirilen ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci basamağı olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) geride kaldı. Adaylar sınavın biter bitmez kaç netleri olduğunu, soruların cevaplarını merak etmeye başladı ve gerek sosyal medyada gerekse sitemizin forum sayfalarında bunlar konuşuldu.

ALAN YETERLİLİK TESTİ NEDİR VE AYT AÇILIMI NEDİR?

Aslında başlıkta belirttiğimiz üzere AYT’nin açılımı alan yeterlilik testidir. Bu test içinde bir takım derslere ait sorular bulunmaktadır. Adaylar bu soruları çözerek bazı puan türlerinden puanlar alırlar ve üniversiteye yerleşmek için tercihlerde bulunurlar.

YKS içinde 5 farklı puan türü bulunmaktadır. Bunlar YKS SÖZ (sözel), YKS SAY (sayısal), YKS EA (eşit ağırlık), YKS DİL ve TYT puan türleridir. Adaylar TYT ile birlikte kendilerini ilgilendiren AYT’leri çözerlerse bu puan türlerinin hesaplanmasını sağlarlar. Bu puan türlerinden TYT puan türü 2 yıllık önlisans programlarının tercihinde, diğer YKS puan türleri ise 4 yıllık lisans programlarının tercihinde kullanılmaktadır. Yani özetle AYT 4 yıllık lisans programlarını tercih etmeye yarayacak puan türlerini almak için girilmesi gereken bir test grubudur. Bu puanlar hesaplanırken adaylar TYT’ye de girmek zorundadırlar çünkü YKS puan türlerinin %40’ı TYT kısmından %60’ı ise ilgili AYT kısmından gelmektedir.

AYT KİMYA SORULARI VE CEVAPLARI 2020 (Akılda Kalanlar)

ÖSYM TARAFINDAN YAYIMLANAN KİTAPÇIKLARA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yukarıda da dediğimiz gibi adaylar soruların cevaplarını merak etmeye başladılar ve buna yönelik olarak sosyal medya ortamlarında veya forumlarda bunları kendi aralarında tartışmaya başladılar. Bizler de sizlere adayların bu tartışmalarından yola çıkarak soru ve cevapları derlemeye gayret gösterdik.

ÖSYM soru kitapçıklarını yayımlamadığı için birebir soruların tam metinleri yazımızda ne yazık ki yer almıyor fakat biz ÖSYM kitapçıkları yayımladığında sizi ilgili sayfalara yönlendireceğiz. Şimdilik sadece soruyu çağrıştıracak cümleler ile veya sadece cevaplar ile sizlere fikir vermesi için bir yazı yayımlıyoruz. Buradaki cevaplar kesin olarak doğru olmasa da çoğu kişinin üzerinde uzlaştığı cevaplar olduğu için size aşağı yukarı bir fikir verebilir. Akılda Kalan AYT kimya cevapları 2020 aşağıdaki gibidir.

*AYT içinde toplam 13 bulunmaktadır. Maksimum sayıda soru derlenmeye çalışılmıştır.

Elektro pil sorusu, Elektronlar devreye elektrotta verilir

Aktiflik sorusu, I ve II

Enerji sorusu, 226

Hız sorusu, 1/8

Kuantum sorusu, 11

Denge sorusu, T3 anından sonra ileri hız geri hıza eşittir

İn-Yük sorusu, Yalnız I

Titrasyon sorusu, 50 ml değil

Sıvı çözeltiler sorusu, k = 16

Donma noktası sorusu, Co= 0,5

Organik sorusu, C Sp 2 yapmıştır

S orbital 8e var

Aklınıza takılanlar ile ilgili olarak FORUM.TERCİHİNİYAP.NET adresine gelerek tüm sorularınızı deneyim sahibi hocalarımıza sorabilirsiniz.

Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu