2021 AYT Coğrafya Soruları ve Cevapları (ÖSYM)

AYT coğrafya soruları 2021 nasıldı, AYT coğrafya cevapları 2021 nelerdi, alan yeterlilik testinde coğrafya dersinden çıkan soru ve cevaplar 2021 içeriğimizde…

YKS 27.06.2021, 13:40 06.07.2021, 23:14
2021 AYT Coğrafya Soruları ve Cevapları (ÖSYM)

Üniversiteye yerleşme serüveninde sınav aşamasında nihayet sona gelindi ve üniversite adayı gençler an itibariyle üniversiteye giriş sınavı olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci basamağı olan Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) girdiler. Şimdi adaylar için heyecanlı bir süreç başlamış oldu; puanların açıklanması ve tercihler. Tabi ki puanlar açıklanana kadar da adaylar kabaca alacakları puan hakkında fikir sahibi olmak istedikleri için internet ortamında çıkan soruları ve cevapları araştırıyorlar. Biz de sizlere fikir vermesi amacıyla sınavda çıkmış soruların cevaplarını akılda kalanlar üzerinden derliyoruz. Bu içeriğimizde AYT coğrafya soruları ve cevapları 2021’e diğer adayların akıllarında kalanlar üzerinden ulaşabileceksiniz.

2021 AYT COĞRAFYA SORULARI VE CEVAPLARI (AKILLARDA KALANLAR)

Alan yeterlilik testi toplamda 180 sorudan oluşmaktadır. Bu 180 sorusunun 40 tanesi türk dili ve edebiyatı-sosyal bilimler 1 ve 40 tanesi de sosyal bilimler 2 alan yeterlilik testini içermektedir. Bu iki grupta da coğrafyadan soru gelmektedir ve edebiyat kısmındaki 40 sorunun 6 tanesi sosyal bilimler 2 kısmındaki 40 sorunun da 10-11 tanesi coğrafya dersindeki konulardan gelmektedir. AYT coğrafya sorularının cevapları 2021 adayların akıllarında kalanlar üzerinden şu şekildedir (Platformlarda sorular paylaşıldıkça içeriğimizi güncellemeye devam edeceğiz ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi soruları ve cevaplarını yayımladıktan sonra da ilgili linki yazımızda bulabileceksiniz.):

ÖSYM TARAFINDAN YAYIMLANAN SORULARA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

COĞRAFYA-1

Diğer ekonomik faaliyet Ticaret 

Volkanik aktivite sorusu Erozyon

Hangileri asit yağmurları ile ilgili I ve II

Hangi bölgede yaylacılık gelişmemiştir II

Petrol ticareti en az yapılan Avrupa

COĞRAFYA-2

Yorumlar (0)
12
açık