2021 Devlet Üniversitelerinde Hukuk Taban Puanları Düşer Mi?

Üniversite sınavına 50 günden daha kısa bir sürenin kaldığı bugünlerde adayların merak ettikleri konularında başında taban puanların durumu gelmektedir. 2021 sınav sonuçlarına göre devlet üniversitelerinin hukuk taban puanları düşer mi? Haberimizde...

YKS 09.05.2021, 16:54 09.05.2021, 17:54
2021 Devlet Üniversitelerinde Hukuk Taban Puanları Düşer Mi?

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı için geri sayım başladı. ÖSYM tarafından 26 Haziran 2021 tarihinde TYT ve 27 Haziran 2021 tarihinde de AYT sınavı yapılacak. Üniversite sınavına 50 günden daha kısa sürenin kaldığı bugünlerde adaylar çalışmalarını yoğun şekilde sürdürmeye devam ediyor. Bilindiği üzere adaylara 2021 Temel Yeterlilik Testi için 120 test sorusu, Alan Yeterlilik Testi için de 160 test sorusu sorulacak. Adayların 2021 YKS'den alacakları puanların hesaplanmasında ilgili bölümler için gerekli testlerde yapacakları netler belirgin olacak. Eşit Ağırlık puan türünden yüksek puan almak isteyen bir aday, TYT sorularının yanında AYT sorularından da matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı soruları yapmak zorunda olacak. Sayısal puan türü için de AYT sınavında matematik ve fen bilimleri soruları yapılacak.

Adayların sınav çalışmalarına yoğun şekilde devam ettikleri bugünlerde merak ettikleri konuların başında üniversite bölümlerinde oluşan taban puanların kaçta kalacağı gelmektedir. Türkçe ve matematik derslerine ağırlık vererek hazırlanan adayların en çok merak ettikleri bölüm de hukuk bölümüdür. Sınav hazırlıklarını sürdüren adaylar, bir yandan da hukuk fakültelerinin kaç puanda kalacağını hesaplamaktadır. Eşit Ağırlık puan türüyle tercih yapılan hukuk fakülteleri için bir analiz yapmak istedik. Hukuk fakülteleri taban puanları düşer mi sorusunu cevabını yaptığımız analiz üzerinden görebilirsiniz.

Hukuk Fakülteleri Taban Puanları Düşer Mi?

2021 YKS sonuçlarına göre hukuk fakültelerinin taban puanlarında düşme olmasını bekliyoruz. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle üniversite sınavında adaylara sorulan sorular içerisindeki konulardan büyük bölümü çıkarılmıştı. AYT matematik testinde adayların en fazla zorlandıkları konular olan; seriler, limit, türev ve integral konularından soru sorulmamıştı. Yaklaşık 30 matematik sorusu içerisinde en fazla soru trigonometri konusundan sorulmuştu. Bunun yanı sıra 2 soru temel kavramlardan ve 3 soru da sayı basamakları konusundan sorulmuştu. Konulardaki bu azalma adayların 2020 YKS'de daha yüksek puan almalarını sağlamıştı.

ÖSYM tarafından bu yıl yapılan açıklamada ise konuların tamamından soru sorulacağı açıklanmıştır. Konuların hepsinden soru gelecek olması puanların bu sene itibariyle düşmesine sebep olacaktır. Adaylar açısından çok kolay olmayan türev ve integral konularından yaklaşık 10 soruya yakın soru sorulacak olması eşit ağırlık puanlarının düşmesine sebep olacaktır. Hukuk fakülteleri taban puanlarının düşmesine sebep olacak bu durum yaklaşık 8 puan ile 18 puan arasında değişecektir. En yüksek taban puanda kalan hukuk fakültesinin puanı yaklaşık 8 puan düşecekken, geçtiğimiz yıl en düşük taban puanda kalan hukuk fakültesi ise 15 puan düşecektir.

  • Ankara Hukuk, İstanbul Hukuk ve Hacettepe Hukuk taban puanları yaklaşık 8 puan ile 12 puan arasında düşecektir.
  • Marmara Hukuk, Ankara Hacı Bayram Veli Hukuk ve Dokuz Eylül Hukuk taban puanları 10 puan ile 14 puan arasında düşecektir.
  • Diğer hukuk fakültelerindeki düşme de 14 puan ile 18 puan arasında olacaktır.

Üniversite bölümlerine ait taban puanların sınavdaki başarı sıralamasına göre şekilleneceği unutulmamalıdır. Her ne kadar taban puanlarda düşme olacağını belirtmiş olsakta hukuk fakültelerinin başarı sıralamalarında yaşanacak düşmenin çok fazla olacağını beklememek gerekir. Örneğin, geçtiğimiz yıl Ankara Hukuk Fakültesine son sırada yerleşen adayın başarı sıralaması 3.434 iken, bu yılki sıralamanın da 200 kişiden fazla oynamayacağı hesaba katılmalıdır.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu