4 Yıllık Açıköğretim Bölümleri 2019 (Lisans)

4 yıllık açıköğretim bölümleri 2019 nelerdir, hangi üniversitelerde 4 yıllık açıköğretim bölümleri bulunmaktadır gibi soruların cevapları ile 4 yıllık açıköğretim bölümleri 2019 listesine buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yıllık Açıköğretim Bölümleri 2019 (Lisans)

4 yıllık açıköğretim bölümleri 2019 nelerdir, 4 yıllık açıköğretim bölümlerine kimler girebilir, 4 yıllık açıköğretim bölümlerine nasıl girilir, hangi üniversitelerde 4 yıllık açıköğretim bölümleri bulunmaktadır,toplamda kaç tane lisans açıköğretim bölümü vardır gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık.

Açıköğretim fakülteleri ilk kuruldukları zamanlarda genel olarak çalışmak zorunda olan, örgün öğrenim veren üniversitelere gitme imkanı olmayan, farklı sorunlar ile devamlılık sağlayamayacak bireylere kolaylık yaratması amacıyla kurulmuş fakültelerdir. Bugün geldiğimiz noktada bu biraz şekil değiştirse de yine aynı amaçlara hizmet edebiliyor.

Biz tercih dönemlerinde kolaylık sağlaması amacıyla her program için olduğu gibi açıköğretim bölümlerini de listelemeye çalışıyoruz.

LİSANS OLARAK ADLANDIRILAN 4 YILLIK AÇIKÖĞRETİM BÖLÜMLERİ 2019

Türkiye’de bugün 3 tane açıköğretim fakültesi bulunmaktadır. Bunlardan ikisi doğrudan açıköğretim fakültesi olarak anılırken bir tanesi ise açık ve uzaktan eğitim fakültesi olarak adlandırılmaktadır.Bahsettiğimiz ilk iki fakülte Anadolu Üniversitesi’ne ve Atatürk Üniversitesi’ne bağlı bulunurken, açık ve uzaktan eğitim fakültesi İstanbul Üniversitesi’ne bağlıdır.

4 yıllık (lisans) açıköğretim bölümlerine girmek için iki metot bulunmaktadır. Bunlardan biri ikinci üniversite adı verilen ve örgün öğrenimden mezun olan bir bireyin başvuru yaparak bu bölümlere girdiği yöntemdir. Diğer yöntem ise herhangi bir liseden/ortaöğretim kurumundan mezun olan bireylerin girdiği, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adı verilen sınavın Temel Yeterlilik Testi (TYT) kısmına girerek TYT puan türünden yeterli puanı alarak tercih yapmaktır.

Lisans açıköğretim bölümlerine yukarıda bahsettiğimiz şartları karşılayan adaylar başvuru yapabilir ve bölümlerin istediği şartları karşılayan adaylar ise bölümlere yerleşebilirler.

Türkiye genelinde toplamda farklı isme sahip 23 adet 4 yıllık açıköğretim bölümü bulunmaktadır. 4 yıllık (lisans) açıköğretim bölümleri 2019 listesi aşağıdaki gibidir.

Üniversite bölümleri, açıköğretim fakülteleri,açıköğretim dersleri gibi konularda merak ettiklerinizi sorabileceğiniz,deneyim sahibi üyelerimizin ve yöneticilerimizin bulunduğu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)

Açıköğretim Fakültesi

·        Felsefe

·        Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

·        Sağlık Yönetimi

·        Sosyal Hizmet

·        Sosyoloji

·        Tarih

·        Türk Dili ve Edebiyatı

·        Yönetim Bilişim Sistemleri

·        İktisat Fakültesi

·        Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

·        İktisat

·        Kamu Yönetimi

·        Maliye

·        Uluslararası İlişkiler

·        Uluslararası İlişkiler (İngilizce)

·        İşletme Fakültesi

·        Havacılık Yönetimi

·        İşletme

·        İşletme (İngilizce)

·        Konaklama İşletmeciliği

·        Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM)

Açıköğretim Fakültesi

·        Halkla İlişkiler ve Tanıtım

·        İşletme

·        Kamu Yönetimi

·        Reklamcılık

·        Sağlık Yönetimi

·        Sosyal Hizmet

·        Sosyoloji

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi

·        Coğrafya

·        Çocuk Gelişimi

·        Felsefe

·        İktisat

·        İnsan Kaynakları Yönetimi

·        İş Sağlığı ve Güvenliği

·        İşletme

·        Sosyoloji

·        Tarih

·        Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi

*Listelerde sadece 4 yıllık açıköğretim bölümleri bulunmaktadır.

*Listeler ve bilgiler ÖSYM’nin (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) kılavuzları ve resmi web sitesinden derlenmiştir.Yapılacak bir değişiklikte güncelleyecek olsak da ÖSYM’nin resmi sitesindeki duyuruları takip etmeyi unutmayınız.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 15:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
ziyaretci5323
ziyaretci5323 - 10 ay Önce

güzel bir çalışma olmuş, açıköğretim bölümlerini üniversitelere göre ayırmanız iyi olmuş

Cemal Çetin Sorgut
Cemal Çetin Sorgut - 5 ay Önce

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler