Alan Yeterlilik Testi, AYT Konuları 2020 Nelerdir? (ÖSYM - YÖK - MEB)

​​​​​​​AYT konuları nelerdir, alan yeterlilik testine kimler girebilir, AYT’de alanında adaylar hangi konulardan sorumludur, AYT sorularından alınan puan hangi puan türünde kullanılmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

YKS 11.12.2019, 10:22 11.12.2019, 20:39
Alan Yeterlilik Testi, AYT Konuları 2020 Nelerdir? (ÖSYM - YÖK - MEB)

Üniversiteye yerleşmek neredeyse her gencin hayalidir ve gençler bu hayallerini gerçekleştirmek için bir takım sınavlara girerler. Bu sınavların en kapsamlısı ise YKS kısaltması ile bilinen yükseköğretim kurumları sınavıdır. Adaylar YKS hakkında bilinmez gördükleri pek çok soru sahibidirler. Bizler üniversite adaylarının aklında soru işaretlerini gidermek için YKS hakkındaki yazılarımıza devam ediyoruz ve AYT ile TYT derslerinin konularını derlemeye çalışıyoruz. Bu yazımızda AYT konuları 2020 nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

AYT 2020 KONULARI NELERDİR?

AYT yani alan yeterlilik testi üniversite adaylarının 4 yıl ve üzeri öğrenim veren fakültelerine, yüksekokullarına yerleşebilmek için girmesi gereken bir sınavdır. AYT’ye en az ortaöğretim kurumu mezunu her aday başvuru yapabilir ve girerek puan elde edebilir.

İLGİLİ İÇERİK
En İyi Sözel Bölümler

AYT derslerinin konularını çözen adaylar 4 farklı puan türünün hesaplanmasına katkı sağlamış olurlar. DİL, SÖZ, EA ve SAY puan türleri ile de o puan türlerinden tercih edilebilen 4 yıllık bölümleri tercih edebilirler.

AYT derslerinin 2020 konuları linkleri aşağıdadır.

AYT BİYOLOJİ KONULARI 2020

AYT COĞRAFYA KONULARI 2020

AYT DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ KONULARI 2020

AYT FELSEFE GRUBU KONULARI 2020

AYT FİZİK KONULARI 2020

AYT GEOMETRİ KONULARI 2020

AYT KİMYA KONULARI 2020

AYT MANTIK KONULARI 2020

AYT MATEMATİK KONULARI 2020

AYT PSİKOLOJİ KONULARI 2020

AYT SOSYOLOJİ KONULARI 2020

AYT TARİH KONULARI 2020

AYT TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KONULARI 2020

YKS ile ilgili aklınıza takılan her türlü şeyi sormak için forum sayfalarımızı ziyaret edebilir ve tecrübe sahibi yöneticilerimizden faydalanabilirsiniz. Forum için:

FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

*Son yıllarda geliştirilen yeni nesil sorulara dair ekstra çalışmayı yapmayı ihmal etmeyin.

*AYT konuları listesi derleyebildiğimiz en güncel haldedir fakat bazen dönem içinde devlet kurumları değişiklik yapabilmektedir. Bu değişiklikleri kaçırmamak için YÖK, MEB ve ÖSYM kurumlarının websitelerini belirli periyotlar ile ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

***Konuların isimleri bazen farklı kaynaklarda değişiklik gösterebilmektedir veya bazı konular bir başlık içinde verilmektedir. Bunu göz ardı etmeyiniz.

Yorumlar (0)
14
açık