AÖF Bölümleri 2019

AÖF bölümleri 2019 listesi hangi bölümlerden oluşur, lisans ve önlisans açıköğretim bölümleri nelerdir gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

AÖF Bölümleri 2019

AÖF bölümleri 2019 listesi hangi bölümlerden oluşur, lisans ve önlisans açıköğretim bölümleri nelerdir, hangi okullarda AÖF vardır, kaç tane AÖF bölümü vardır, AÖF içinde yer alan bölümlere nasıl girilir gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık.

AÖF yani açıköğretim fakültesi örgün olarak yani düzenli bir biçimde okula giderek öğretim alma zorunluluğu olmadan üniversite bölümü okumanın mümkün olduğu fakültelerdir. Bu fakültelerde okumakta olan öğrenciler dilerlerse onay veren üniversitelerde derslere girebilecek olsa da genellikle sadece sınavlara çalışarak ve sınavlara girerek mezun olma olanağı bulunan fakülteler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye genelinde toplamda üç AÖF bulunmaktadır. Bunlar İstanbul,Anadolu ve Atatürk üniversiteleri bünyesine bağlıdırlar. Bir detay olarak İstanbul Üniversitesi’ne bağlı fakülte AÖF yerine açık ve uzaktan eğitim fakültesi adını taşımaktadır. Açıköğretim gibi uzaktan eğitim de örgün eğitim gibi değildir fakat uzaktan eğitimde sanal ortamda takip edilebilecek dersler bulunmaktadır.

AÖF BÖLÜMLERİ 2019 LİSTESİ HANGİ BÖLÜMLERDEN OLUŞUR?

Bölümleri listesine geçmeden ilk paragrafta yer alan soruların cevaplarını paylaşmakta yarar var diye düşünüyoruz. Lisans ve 4 yıllık, önlisans ve 2 yıllık AÖF bölümleri aynı bölümlerdir. 4 yıllık bölümler lisans programları, 2 yıllık bölümler ise önlisans programları olarak adlandırılmaktadır.

AÖF 2 ve 4 yıllık bölümleri kazanmak için iki farklı metot bulunmaktadır. Bunlardan biri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adı verilen sınavın Temel Yeterlilik Testi’ni (TYT) ve/veya gerekli puan türünü aldıran Alan Yeterlilik Testi’ni (AYT) çözerek TYT, EA, SÖZ veya SAY puan türlerinden yeterli puanı alarak ilgili bölümü tercih etmektir. Diğer yöntem ise yükseköğretim kurumu mezunu bir bireyin ikinci üniversite adı altında yürütülen uygulamaya başvuru yaparak bu bölümlerden tercih ettiğine yerleşebilmesidir.

Türkiye’de bulunan AÖF’ler içinde 23 farklı isme sahip 4 yıllık, 44 farklı isme sahip 2 yıllık AÖF bölümü bulunmaktadır. Listemiz 25 4 yıllık, 45 2 yıllık bölümden oluşmaktadır, fazla görünen bölümler ise işletme ve uluslararası ilişkiler programlarının İngilizce, ilahiyat (önlisans) programının Arapça olan halidir.

AÖF bölümleri 2019 listesi aşağıdaki gibidir.

AÖF bölümleri, AÖF dersleri ve AÖF sınavları, üniversite bölümlerinin tercihleri konularında merak ettiklerinizi sorabileceğiniz ve meraklarınızı giderebileceğiniz TERCİHİNİ YAP FORUM sayfaları tecrübe sahibi yöneticileri ile hizmetinizdedir.

2 YILLIKLAR

Acil Durum ve Afet Yönetimi

Adalet

Aşçılık

Bankacılık ve Sigortacılık

Bilgi Yönetimi

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı

Coğrafi Bilgi Sistemleri

Çağrı Merkezi Hizmetleri

Çocuk Gelişimi

Dış Ticaret

Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı

Emlak ve Emlak Yönetimi

Engelli Bakım ve Rehabilitasyon

Ev İdaresi

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık

Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Önlisans)

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği

İlahiyat (Önlisans)

İlahiyat (Önlisans) (Arapça)

İnsan Kaynakları Yönetimi

İş Sağlığı ve Güvenliği

İşletme Yönetimi

Kültürel Miras ve Turizm

Laborant ve Veteriner Sağlık

Lojistik

Marka İletişimi

Medya ve İletişim

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları

Özel Güvenlik ve Koruma

Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi

Radyo ve Televizyon Programcılığı

Reklamcılık (Önlisans)

Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

Sosyal Hizmetler (Önlisans)

Spor Yönetimi

Tarım

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

Turizm ve Otel İşletmeciliği

Turizm ve Seyahat Hizmetleri

Web Tasarımı ve Kodlama

Yaşlı Bakımı

Yeni Medya ve Gazetecilik (Önlisans)

Yerel Yönetimler

4 YILLIKLAR

Coğrafya

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

Çocuk Gelişimi

Felsefe

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Havacılık Yönetimi

İktisat

İnsan Kaynakları Yönetimi

İş Sağlığı ve Güvenliği

İşletme

İşletme (İngilizce)

Kamu Yönetimi

Konaklama İşletmeciliği

Maliye

Reklamcılık

Sağlık Yönetimi

Sosyal Hizmet

Sosyoloji

Tarih

Türk Dili ve Edebiyatı

Uluslararası İlişkiler

Uluslararası İlişkiler (İngilizce)

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi

Yönetim Bilişim Sistemleri

*Yukarıda bahsettiğimiz bilgiler ve AÖF 2 ve 4 yıllık bölümler listesi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) resmi internet sitesi ile yerleştirme kılavuzlarından derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ya yukarıda bahsettiğimiz üniversitelerin ya da ÖSYM’nin yapacağı duyurular esas olacağı için bu kurum ve kuruluşların resmi web sitelerini zaman zaman ziyaret etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 19:56
YORUM EKLE