AYT Matematik Konuları 2020 Nelerdir? (ÖSYM - YÖK - MEB)

AYT matematik konuları nelerdir, alan yeterlilik testine kimler girebilir, AYT’de matematik alanında adaylar hangi konulardan sorumludur, AYT matematik sorularından alınan puan hangi puan türünde kullanılmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

YKS 11.12.2019, 09:42 11.12.2019, 10:38
AYT Matematik Konuları 2020 Nelerdir? (ÖSYM - YÖK - MEB)

Üniversiteye yerleşmek neredeyse her gencin hayalidir ve gençler bu hayallerini gerçekleştirmek için bir takım sınavlara girerler. Bu sınavların en kapsamlısı ise YKS kısaltması ile bilinen yükseköğretim kurumları sınavıdır. Adaylar YKS hakkında bilinmez gördükleri pek çok soru sahibidirler. Bizler üniversite adaylarının aklında soru işaretlerini gidermek için YKS hakkındaki yazılarımıza devam ediyoruz ve AYT ile TYT derslerinin konularını derlemeye çalışıyoruz. Bu yazımızda AYT matematik konuları 2020 nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

MATEMATİK AYT 2020 KONULARI NELERDİR?

AYT yani alan yeterlilik testi üniversite adaylarının 4 yıl ve üzeri öğrenim veren fakültelerine, yüksekokullarına yerleşebilmek için girmesi gereken bir sınavdır. AYT’ye en az ortaöğretim kurumu mezunu her aday başvuru yapabilir ve girerek puan elde edebilir.

AYT matematik dersinin konularını çözen adaylar eşit ağırlık ve sayısal puan türlerinin hesaplanmasına katkı sağlamış olurlar. SAY veya EA puan türü ile de o puan türünden tercih edilebilen 4 yıllık bölümleri tercih edebilirler.

AYT matematik konuları 2020 listesi şu şekildedir.

Fonksiyonlar II

Parabol ve Grafikler

İkinci Dereceden Denklemler ve Eşitsizlikler

Logaritma

Diziler

Aritmetik Diziler

Geometrik Diziler

Trigonometri I

Trigonometri II

Limit ve Süreklilik

Türev ve Uygulamaları

İntegral

Ayrıca bu dersin TYT konularından da sorumlu olunabildiği için TYT konularına da göz atmanız faydalı olacaktır.

YKS ile ilgili aklınıza takılan her türlü şeyi sormak için forum sayfalarımızı ziyaret edebilir ve tecrübe sahibi yöneticilerimizden faydalanabilirsiniz. Forum için:

FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

*Son yıllarda geliştirilen yeni nesil sorulara dair ekstra çalışmayı yapmayı ihmal etmeyin.

*AYT matematik konuları listesi derleyebildiğimiz en güncel haldedir fakat bazen dönem içinde devlet kurumları değişiklik yapabilmektedir. Bu değişiklikleri kaçırmamak için YÖK, MEB ve ÖSYM kurumlarının websitelerini belirli periyotlar ile ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

***Konuların isimleri bazen farklı kaynaklarda değişiklik gösterebilmektedir veya bazı konular bir başlık içinde verilmektedir. Bunu göz ardı etmeyiniz.

Yorumlar (0)
34
açık