(MEB - ÖSYM - YÖK) AYT Geometri Konuları 2021 Nelerdir?

​​​​​​​AYT geometri konuları 2021 nelerdir, AYT’de geometri dersinde hangi konular çıkmaktadır, AYT’ye kimler girebilir, AYT geometri sorularını çözerek hangi puan türünün hesaplanması sağlanabilir, AYT’de geometri dersinden kaç soru çıkmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızın içinde bulabilirsiniz.

YKS 08.09.2020, 03:46
(MEB - ÖSYM - YÖK) AYT Geometri Konuları 2021 Nelerdir?

Üniversite okumayı düşünen adaylar için ülkemizde farklı yöntemler bulunmaktadır fakat en yaygın olanı YKS’ye girerek üniversiteye yerleşmek için puan elde etmektir. Yükseköğretim kurumları sınavı yani YKS üniversiteye yerleşmeyi sağlayan iki basamaklı bir sınavdır. Bu basamaklardan ilkini TYT yani temel yeterlilik testi oluştururken ikinci basamağı ise AYT yani alan yeterlilik testi oluşturmaktadır.

Üniversite adayları için biz pek çok konuda yazı dizileri hazırlamaya çalışıyoruz. Bu yazıda ise yukarıda bahsettiğimiz sınav basamaklarından AYT içinde çıkan geometri dersine ait konuların neler olduğunu listelemeye çalışacağız.

AYT GEOMETRİ KONULARI 2021 NELERDİR?

Öncelikle AYT’ye kimler girebilir sorusunu cevaplamak gerekirse en az herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş adaylar AYT’ye başvuru yaparak sınava girebilirler.

YKS üzerinden alınabilecek 5 farklı puan türü bulunmaktadır. Bunlar SÖZ, SAY, DİL, EA ve TYT puan türleridir ve bu puanlar tercih edilmesi düşünülen bölümlerin sınıflandırılması sonrasında kullanılan puan türleridir. AYT geometri sorularını çözen bir adayın SAY yani sayısal ve/veya EA yani eşit ağırlık puan türü hesaplanır ve aday bu puan türü ile girilebilen bölümleri tercih edebilir.

Alan yeterlilik testi içinde geometri dersinden 10 veya 11 soru çıkmaktadır ve bu soruların çıktığı AYT 2021 geometri konuları aşağıdaki gibidir ancak bu noktada belirtmek gerekiyor ki özellikle 2020 yılı covid-19’un etkisinde geçti ve buna göre bazı konular müfredat dışına çıkarıldı, aynı şekilde 2021 yılında da benzer bir uygulamaya gidilebilir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde geometri konuları 2021 listesini özellikle ÖSYM’nin belirlediği şekilde güncellemeye çalışacağız.

Doğruda Açılar

Üçgende Açılar

Açı-Kenar Bağıntıları

Dik Üçgenler

Dik Üçgende Trigonometrik Oranlar ve Birim Çember

İkizkenar Üçgen

Eşkenar Üçgen

Üçgende Açıortay

Üçgende Kenarortay

Üçgende Alan

Üçgende Merkezler

Üçgende Benzerlik

Çokgenler ve Genel Dörtgenler

Paralelkenar

Eşkenar Dörtgen ve Deltoid

Dikdörtgen

Kare

Yamuk

Çemberde Açılar

Çemberde Uzunluklar

Dairede Alan

Katı Cisimler

Noktanın ve Doğrunun Analitik İncelenmesi

Çemberin Analitik İncelenmesi

Dönüşümler

Ayrıca geometri dersinin TYT konularından da sorumlu olunabildiği için TYT konularına da göz atmanız faydalı olacaktır.

YKS sürecine dair aklınıza gelebilecek her konuda destek alabileceğiniz forum sayfalarımız deneyim sahibi üyeleri ve yöneticileri ile hizmetinizdedir. Forum sayfalarımıza erişmek için:

FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar (0)
33
açık