(MEB - ÖSYM - YÖK) AYT Psikoloji Konuları 2021 Nelerdir?

​​​​​​​AYT psikoloji konuları 2021 nelerdir, AYT’de psikoloji dersinde hangi konular çıkmaktadır, AYT’ye kimler girebilir, AYT psikoloji sorularını çözerek hangi puan türünün hesaplanması sağlanabilir, AYT’de psikoloji dersinden kaç soru çıkmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızın içinde bulabilirsiniz.

YKS 08.09.2020, 09:44
(MEB - ÖSYM - YÖK) AYT Psikoloji Konuları 2021 Nelerdir?

Üniversite okumayı düşünen adaylar için ülkemizde farklı yöntemler bulunmaktadır fakat en yaygın olanı YKS’ye girerek üniversiteye yerleşmek için puan elde etmektir. Yükseköğretim kurumları sınavı yani YKS üniversiteye yerleşmeyi sağlayan iki basamaklı bir sınavdır. Bu basamaklardan ilkini TYT yani temel yeterlilik testi oluştururken ikinci basamağı ise AYT yani alan yeterlilik testi oluşturmaktadır.

Üniversite adayları için biz pek çok konuda yazı dizileri hazırlamaya çalışıyoruz. Bu yazıda ise yukarıda bahsettiğimiz sınav basamaklarından AYT içinde çıkan psikoloji dersine ait konuların neler olduğunu listelemeye çalışacağız.

AYT PSİKOLOJİ KONULARI 2021 NELERDİR?

Öncelikle AYT’ye kimler girebilir sorusunu cevaplamak gerekirse en az herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş adaylar AYT’ye başvuru yaparak sınava girebilirler.

YKS üzerinden alınabilecek 5 farklı puan türü bulunmaktadır. Bunlar SÖZ, SAY, DİL, EA ve TYT puan türleridir ve bu puanlar tercih edilmesi düşünülen bölümlerin sınıflandırılması sonrasında kullanılan puan türleridir. AYT psikoloji sorularını çözen bir adayın sözel yani SÖZ puan türü hesaplanır ve aday bu puan türü ile girilebilen bölümleri tercih edebilir.

Sözel alan yeterlilik testi içinde psikoloji dersinden 3-4 soru çıkmaktadır ve bu soruların çıktığı AYT 2021 psikoloji konuları aşağıdaki gibidir ancak bu noktada belirtmek gerekiyor ki özellikle 2020 yılı covid-19’un etkisinde geçti ve buna göre bazı konular müfredat dışına çıkarıldı, aynı şekilde 2021 yılında da benzer bir uygulamaya gidilebilir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde psikoloji konuları 2021 listesini özellikle ÖSYM’nin belirlediği şekilde güncellemeye çalışacağız.

Psikolojiye Giriş

Psikolojinin Temel Süreçleri

Öğrenme

Bellek ve Düşünme

Ruh Sağlığının Temelleri

İLGİLİ İÇERİK
En İyi Sözel Bölümler

YKS sürecine dair aklınıza gelebilecek her konuda destek alabileceğiniz forum sayfalarımız deneyim sahibi üyeleri ve yöneticileri ile hizmetinizdedir. Forum sayfalarımıza erişmek için:

FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar (0)
34
açık