TYT Biyoloji Konuları 2020 Nelerdir? (ÖSYM - YÖK - MEB)

​​​​​​​TYT biyoloji konuları nelerdir, temel yeterlilik testine kimler girebilir, TYT’de biyoloji alanında adaylar hangi konulardan sorumludur, TYT biyoloji sorularından alınan puan hangi puan türünde kullanılmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

YKS 10.12.2019, 16:18 11.12.2019, 10:28
TYT Biyoloji Konuları 2020 Nelerdir? (ÖSYM - YÖK - MEB)

Üniversiteye yerleşmeyi düşünen adaylar birkaç farklı yöntem ile üniversite öğrencisi olabilirler ve bunlardan en bilineni ve en fazla talep olanı YKS yani yükseköğretim kurumları sınavıdır. Adaylar YKS hakkında birçok konuda merak sahibidirler ve bu meraklarından biri de sınavda hangi derslerden hangi konuların çıktığıdır. Bizler sizlere fikir vermesi amacıyla YKS ve içindeki TYT ile AYT derslerinin konularını derlemeye çalışıyoruz. Bu yazımızda TYT biyoloji konuları 2020 nelerdir sorusunun cevabını bulacaksınız.

BİYOLOJİ TYT KONULARI 2020 NELERDİR?

TYT biyoloji konuları listesini vermeden önce TYT ile ilgili birkaç bilgi vermek yerinde olacaktır diye düşünüyoruz. TYT YKS isimli üniversiteye giriş sınavının ilk basamağıdır ve ortaöğretim kurumu mezunu her aday bu sınava girebilir. TYT’ye girerek elde edilen TYT puan türü 2 yıllık bölümlerin tercihinde kullanılır ve isteğe bağlı olarak TYT puanının geçerlilik süresi 2 yıldır.

Yukarıda bahsettiklerimize ek olarak TYT içindeki biyoloji dersinden çözülen sorular tek puan türü olan TYT puan türünün hesaplanmasına katkıda bulunur.

TYT biyoloji konuları 2020 listesi aşağıdaki gibidir.

Bilim Olarak Biyoloji

Hücre

Madde Geçişleri

İnorganik Bileşikler - Organik Bileşikler

DNA-RNA

Enzimler

Hücre Bölünmeleri (Mitoz Bölünme,  Mayoz Bölünme)

Protein Sentezi

Eşeyli-Eşeysiz Üreme

İnsanda Üreme

İnsanda Büyüme

İnsanda Gelişme

Kalıtım

Genetik

Kan Grupları

Canlı Gruplarının Sınıflandırılması

Ekoloji

TYT, YKS yani üniversite sınavı, tercihler vs. ile ilgili kafanızı kurcalayan her türlü soruyu sormak için forum sayfalarımızı ziyaret edebilir ve deneyimli yöneticilerimizden faydalanabilirsiniz. Forum için:

FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

*Son yıllarda geliştirilen yeni nesil sorulara dair ekstra çalışmayı yapmayı ihmal etmeyin.

**Elimizden geldiğince en güncel hali ile yayımlama çalışsak da dönem içinde yapılabilecek değişiklikler olabilmektedir ve TYT biyoloji konuları ile ilgili değişikliği yapacak kurum ÖSYM, YÖK veya MEB olacağı için bu kurumların websitelerini zaman zaman ziyaret etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Burada verdiğimiz bilgiler fikir vermesi amacıyla hazırlanmıştır.

***Konuların isimleri bazen farklı kaynaklarda değişiklik gösterebilmektedir veya bazı konular bir başlık içinde verilmektedir. Bunu göz ardı etmeyiniz.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu