TYT Fizik Konuları 2020 Nelerdir? (ÖSYM - YÖK - MEB)

​​​​​​​TYT fizik konuları nelerdir, temel yeterlilik testine kimler girebilir, TYT’de fizik alanında adaylar hangi konulardan sorumludur, TYT fizik sorularından alınan puan hangi puan türünde kullanılmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

YKS 10.12.2019, 16:30 11.12.2019, 10:36
TYT Fizik Konuları 2020 Nelerdir? (ÖSYM - YÖK - MEB)

Üniversiteye yerleşmeyi düşünen adaylar birkaç farklı yöntem ile üniversite öğrencisi olabilirler ve bunlardan en bilineni ve en fazla talep olanı YKS yani yükseköğretim kurumları sınavıdır. Adaylar YKS hakkında birçok konuda merak sahibidirler ve bu meraklarından biri de sınavda hangi derslerden hangi konuların çıktığıdır. Bizler sizlere fikir vermesi amacıyla YKS ve içindeki TYT ile AYT derslerinin konularını derlemeye çalışıyoruz. Bu yazımızda TYT fizik konuları 2020 nelerdir sorusunun cevabını bulacaksınız.

FİZİK TYT KONULARI 2020 NELERDİR?

TYT fizik konuları listesini vermeden önce TYT ile ilgili birkaç bilgi vermek yerinde olacaktır diye düşünüyoruz. TYT YKS isimli üniversiteye giriş sınavının ilk basamağıdır ve ortaöğretim kurumu mezunu her aday bu sınava girebilir. TYT’ye girerek elde edilen TYT puan türü 2 yıllık bölümlerin tercihinde kullanılır ve isteğe bağlı olarak TYT puanının geçerlilik süresi 2 yıldır.

Yukarıda bahsettiklerimize ek olarak TYT içindeki fizik dersinden çözülen sorular tek puan türü olan TYT puan türünün hesaplanmasına katkıda bulunur.

TYT fizik konuları 2020 listesi aşağıdaki gibidir.

Fizik Bilimine Giriş

Madde ve Özellikleri

Vektör, Kuvvet Dengesi

Basit Makineler

Basınç (Katı, Sıvı, Gaz) ve Kaldırma Kuvveti

İş – Enerji

Isı ve Sıcaklık

Genleşme

Doğrusal Hareket

Temel Dalga Bilgileri

Yay Dalgaları

Su Dalgaları, Ses ve Deprem Dalgaları

Aydınlanma (Lamba ve Parlaklık)

Gölge

Optik

Düz Ayna

Küresel Aynalar

Kırılma

Renk

Mercekler

Prizmalar

Elektrostatik

Elektrik ve Manyetizma

Mıknatıs

Elektrik Akımı

Devreler

TYT, YKS yani üniversite sınavı, tercihler vs. ile ilgili kafanızı kurcalayan her türlü soruyu sormak için forum sayfalarımızı ziyaret edebilir ve deneyimli yöneticilerimizden faydalanabilirsiniz. Forum için:

FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

*Son yıllarda geliştirilen yeni nesil sorulara dair ekstra çalışmayı yapmayı ihmal etmeyin.

**Elimizden geldiğince en güncel hali ile yayımlama çalışsak da dönem içinde yapılabilecek değişiklikler olabilmektedir ve TYT fizik konuları ile ilgili değişikliği yapacak kurum ÖSYM, YÖK veya MEB olacağı için bu kurumların websitelerini zaman zaman ziyaret etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Burada verdiğimiz bilgiler fikir vermesi amacıyla hazırlanmıştır.

***Konuların isimleri bazen farklı kaynaklarda değişiklik gösterebilmektedir veya bazı konular bir başlık içinde verilmektedir. Bunu göz ardı etmeyiniz.

Yorumlar (0)
13
açık