YÖK: Üniversite Kontenjanlarını Öğrenciler Belirleyecek

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yayımlanan bildiriye göre: Üniversite kontenjanlarının belirlenmesinde öğrenciler etkili olacak. YKS tercih sürecinde herhangi bir puan türünden 180 ve üzeri puan alan, ancak üniversite tercih işleminde bulunmayan 20 bin aday üzerinde yapılan anket sonuçları YÖK'ün ÖSYS-2019 kontenjanlarını belirlemesinde etkili olacak.

29.10.2018
A+
A-

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), her yıl 2 milyondan fazla öğrencinin katılım gösterdiği ve yaklaşık 1 milyon öğrencinin lisans ve önlisans programlarına yerleştiği öğrenci seçme ve yerleştirme sınavı hakkında tarihi bir karara imza attı. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, üniversite kontenjanlarının belirlenmesi ile ilgili karar alma sürecine öğrencileri de dahil etti. Özellikle, üniversite bölüm kontenjanlarının belirlenmesi noktasında etkili olacak öğrenciler içerisinden 20 bin kişi ile anket yapılacak. YÖK, geçtiğimiz yıl yapmış olduğu anketle önlisans kontenjanlarının belirlenmesinde yine öğrencilere anket uygulamış ve anket sonuçlarına göre belirlenen önlisans programlarındaki kontenjanların doluluk oranının bu yıl arttığını tespit emiştir. Geçtiğimiz yıl önlisans programlarındaki uygulama ile başarı sağlayan YÖK, bu yıl lisans programlarında bunu uygulama kararı almıştır. Üniversite kontenjanlarını belirlemesi hakkında YÖK tarafından yapılan 28 Ekim 2018 tarihli bildiri şu şekildedir:

2018 YKS Sürecinde Tercihte Bulunmayan Öğrencilerimizin ve Adaylarımızın Dikkatine

2018 YKS tercih sürecinde, 4 puan türünün (SAY, SÖZ, EA ve DİL) herhangi birinden 180 ve üzeri puan alan, ancak tercihte bulunmayan siz değerli adaylarımızın görüş ve eğilimlerini karar alma süreçlerimizde değerlendirmek amacıyla anket hazırlanmıştır. Bu anket YÖK’ün gelecek yıl yapılacak sınavla ilgili karar alma süreçlerinde rol almanız açısından önemlidir. YÖK olarak en büyük ve en önemli paydaşımızın siz değerli öğrencilerimiz olduğunun farkındayız.

Anketin 5 Kasım Pazartesi günü saat 18.00’e kadar cevaplamanızı rica ediyoruz.

Tüm adaylarımıza anket sorularını içtenlikle cevaplayarak verecekleri katkılar için şimdiden teşekkür eder, hayat boyu başarılar dileriz.

YÖK

Not: Bu anket, kayıtlarımızda eposta adresi bulunan öğrencilerimize eposta ile, eposta adresi bulunmayan öğrencilerimizden kayıtlarımızda geçerli cep telefonu bulunan öğrencilerimize ise sms ile iletilmiştir.

YÖK Başkanı Sn. Yekta Saraç’a Teşekkürler

11 Kasım 2014 tarihinde YÖK Başkanlığına atanan Yekta Saraç, kurumda alınan kararlarda etkisini bir kez daha gösterdi. Bütün sınavların asli muhatabı olan öğrencilerin karar alma süreçlerine dahil edilmesi, Saraç’ın görevini önceki başkanlardan daha farklı yürüttüğünü de kanıtlamış oldu. Önceki başkanların dönemlerinde YÖK kararlarının hiç birinde dikkate alınmayan öğrencilerin, üniversite kontenjanlarının belirlenmesi noktasında etkili olacaklarının bildirilmesi tarihi bir karar olarak ön plana çıktı. Bu kararın alınmasında YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ ve etkisi olan YÖK bürokratlarına öğrenci arkadaşlarımız adına teşekkür ederiz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.