kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Yök ve İç İşleri Bakanlığı arasında protokol imzalandı

Yök ve İç İşleri Bakanlığı arasında protokol imzalandı

Yök ve İç İşleri Bakanlığı arasında protokol imzalandı
A+
A-

tercihiniyap.net

YÖK, DOKTORALARINI TÜRKİYE’DE TAMAMLAYAN YABANCI UYRUKLU ARAŞTIRMACILARIN ÜLKEMİZİN ÖNCELİKLİ ALANLARINDA KATKI SAĞLAMASININ ÖNÜNÜ AÇTI

27 Ekim 2016 / Ankara 
e73cf206 dfa4 416f 8402 cb3ee0d5bdb2?t=1477575093740

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Yükseköğretim Kurulu arasında, ülkemizde bulunan yabancı öğrenciler ile akademisyenlerin ve aile üyelerinin ikamet izni işlemlerinin hızlandırılması ve güvenli veri paylaşımının sağlanması amacıyla iki ayrı protokol imzalandı.
1
İçişleri Bakanlığında gerçekleştirilen ve “İkamet İzinleri ile İlgili Protokol” ile “Veri Paylaşımı ile İlgili Protokol” adlı iki ayrı protokolün imzalandığı törene İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç katıldı. İçişleri Bakanlığı ile YÖK arasında imzalanan protokollerin kalite odaklı uluslararasılaşma sürecinde önemli bir aşama olduğunu söyleyen Saraç, ülkemizin içinde bulunduğu şartlarda, yükseköğretimin uluslarasılaşmasına önemli katkı sağlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ve onun şahsında İçişleri Bakanlığına, Türk Yükseköğretimi ve bilim hayatı adına teşekkürlerini iletti. Ülkemizdeki mevcut duruma bakıldığında, Türkiye’de öğrenim görmek isteyenler, oturum izinleri için illerdeki valiliklere veya İçişleri Bakanlığının birimlerine başvuru yapmakta iken, bu durum özellikle akademik kitle açısından olumsuz bir durum ve algı oluşturmakta ve şikayetlere konu olmaktaydı. Ayrıca ülkemizde doktora eğitimini tamamlayan yabancı uyruklu öğrenciler, 15 gün gibi çok kısa bir süre içinde ülkemizi terk etmek zorundaydılar. Gelişmiş ülkeler, kendi ülkelerinde doktora yaptırdıkları başarılı beyinleri, ülkelerinin kalkınmaları için kullanma maksadıyla, ülkelerinde kalmalarına teşvik ederken, ülkemizdeki bu uygulama, en iyi üniversitelerimizde doktora yaptırdığımız ve yetiştirdiğimiz insanlardan, yani ülkemiz imkanları ile yetişen beyinlerden istifade edemediğimiz anlamına gelmekteydi. İmzalanan “İkamet İzinleri ile İlgili Protokol” sayesinde yabancı öğrenciler ile akademisyenler ve aile üyelerinin ikamet izni işlemlerinde gerekli belgeler üniversiteler aracılığıyla toplanacak, bu şekilde ülkemize gelen yabancı uyruklu öğrenci ve akademisyenlerin işlemleri, ikamet izni randevusu olmaksızın hızlı bir şekilde tamamlanacaktır. Bahse konu yabancı uyruklu öğrenci ve akademisyenler, ikamet izni belgelerini üniversitelerden teslim alabileceklerdir. Ayrıca doktora sonrası araştırmacıların ikamet izni başvurularını YÖK Başkanlığı vasıtasıyla yapabilmeleri ve YÖK Başkanlığının görüşleri değerlendirilerek valiliklerce sonuçlandırılması sağlanacak, ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda ikamet izni almasında fayda olacağı değerlendirilen kişiler oturumlarına devam edebilecek. “Veri Paylaşımı ile İlgili Protokol” ile yabancı uyruklu öğrencilerin kayıt dondurma, kayıt yenilememe, öğrenimini sürdüremeyeceği konusunda ortaya çıkan başarısızlık, devamsızlık gibi kanıtlar ve ilişik kesme gibi durumlarının ilgili yükseköğretim kurumlarınca valiliklere bildirilmesi gerekecek ve yükseköğrenim kurumları ile Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Bilişim Sistemleri arasında bilgi paylaşımı sağlanacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.