kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Zihni Derin Kimdir? Zihni Derin’in Kısaca Biyografisi

Çay tarımını Rize'ye kim getirdi? Ülkemizde çayın babası olarak adlandırılan Zihni Derin kimdir?

Zihni Derin Kimdir? Zihni Derin’in Kısaca Biyografisi
A+
A-

Ülkemiz Türkiye’de çay tarımının başlamasına, gelişmesine ve yayılmasına önderlik eden, Türk ziraatçı ve akademisyen Zihni Derin,  namı diğer ‘Çayın Babası’ olarak da bilinmektedir. Zihni Derin kimdir? Sn Zihni Derin’in biyografisi kısaca

Muğla’da doğan Zihni Derin, babası Muğla´nın köklü ailelerinden birine mensup olan Mehmet Ali Beydir. İlkokul eğitimini tamamlayan Zihni Bey 1904 de Halkalı Ziraat Mekteb- Alisinden mezun olmuştur 1906 yılında Aydın İlinin Orman ve Maden Muamelat Katipliği ile devlet memurluğuna ilk adımını atmıştır. Uzun yıllar boyunca benzeri görevleri başarıyla yürütmüş kısa sürede yükselmeye layık görülmüştür.

OKULDA ÜÇ TEMEL ALANDA EĞİTİM VERDİ

1908 ile 1912 arasında Selanik Ziraat Mektebi´nde Jeoloji, Kimya ve Ziraat Zanaatları ve eğitmenliği yapmıştır. Selanik’den ayırılışının ardından 1914´den 1920´ye kadar, Zihni Derin Bursa´da Sultani Mektebinde (Lise) ve Kız Öğretmen Okulunda Tabi İlimler okutmuş ve Bursa Milli Eğitim Müdür Vekilliği makamına kadar yükselmiştir.

Ülkemizin en zor zamanlarında, Ankara´da 1921 Nisanında bakanlıklar temsilciliklerinin katıldığı bir komisyon kurulmuştu. Zihni Derin Bu komisyona dönemin Ziraat Genel Müdürü olarak İktisat Bakanlığını temsilen katılmıştır. İşsizlik başta olmak üzere bir çok sorunla mücadele eden Rize iline ilişkin konuşmalarda: Rize bölgesinin huzurlu bir yaşama kavuşabilmesi için öncelikle insanların geçimini sağlayacak iş ve çalışma imkanına kavuşturulması gerektiğini detaylıca aktardı. Komisyonu etkileyen rapor sonucunda Zihni Derin bölgede inceleme yapmak amacıyla görevlendirildi.

RİZE’DE ÇAY TARIMINI BAŞLATMAK İÇİN BÖLGEYE GÖNDERİLDİ

Zihni Derin 1923 yılında Rize´ye görev nedeniyle gelir. Bölgede yaptığı incelemelerde bazı meraklı çiftçilerin Batum´dan dönüşlerinde getirdikleri ve diktikleri gayet iyi gelişmiş çay fidanlarını fark eder. Rize´de ziraat fen memurluğu yapan İbrahim Bey´i Batum´a göndererek yeterli miktarda çay fidanı ve tohumu ile mandalina vs türlerini getirerek fidanlığa diktirir.

BATUM’DAN ÇAY FİDANI GETİRDİ

Zihni Derin Batum´a düzenlenen geziye katılır. Gezi esnasında Batum ve yakın bölgede Ruslar tarafından kurulmuş birden fazla çay bahçesini, çay fabrikasını ve Araştırma İstasyonu´nu inceleyerek gerekli bilgilerle Rize´ye dönüp çalışmaya başlamıştır. Beraberinde çay tohumları, çay fidanları, narenciye türleri ve bazı meyve çeşitleri, bambu bitkileri ve tecrübeli Rus kökenli  bahçıvanı ile Rize´ye gelir.

Böylece ilk fidanlık kurulmuştur. Zihni derin bu Rus bahçıvana fidanlığı emanet eder. Ankara´daki mevcut olan eski görevine döner. Batum´dan sipariş edilen 500 küsür bin tohum fidan haline getirilir ardından dikilmek üzere halka dağıtılır. Ancak gerek halkın gerek devletin konuya yeteri eğilmemesinden dolayı teşebbüs başarısızlıkla nihayetlenir.

BÖLGEDE ÇAY YETİŞTİRİCİLİĞİ MEVZUATINA KATKI SAĞLADI

Zihni Derin, çay tarımının bir an evvel başlaması için bir kanun teklifi hazırlar, bakanlık desteğini de alarak Meclis´e sunar. Hazırlanan kanun teklifi, o dönemin Rize ve bölgenin diğer illerinin Mebuslarının desteğiyle 6 Şubat 1924 tarih ve 407 sayıyla kanunlaşır ve “Rize Vilayeti ve Artvin’e bağlı Borçka Kazasında; Limon, Fındık, Portakal, Çay, Mandalina Yetiştirilmesi Hakkındaki Kanun” adıyla yürürlüğe girer.

Hayatının geri kalanında Zihni Derin, 12 yıl boyunca öğretmenlik mesleğine devam eder. Öğretmen olarak çalıştığı okullar: İstanbul Erkek Öğretmen Okulu, Nişantaşı Kız Ortaokulu, Vefa Ortaokulu, İstanbul Erkek Lisesinde Kimya Öğretmenliği yapmış olup aynı dönemde Halkalı Ziraat Mektebinde de yarı zamanlı ders vermiştir.

Ankara Orta Öğretmen Okulunda 1930 yılından itibaren Tabi İlimler Öğretmenliğine atanmış, aynı okulda Müdür muavinliği görevine de  devam etmiştir. İki yıl sonra, 1932-1936 yıllarında İsmet Paşa Kız enstitüsü, Gazi Terbiye Enstitüsü, ve Gazi Lisesinde Tabi ilimler, Fizik ve biyoloji öğretmeni olarak ders vermiştir.

Uzun yıllar öğretmen olarak çalıştıktan sonra 1936 yılında Trakya Bölgesi İkinci Umumi Müfettişlik Ziraat Müşavirliğine atanmıştır. Başarıları sayesinde  1937´de Tarım Bakanlığı Baş Müşavirliğine vazifesine atanır. 1938 yılında ise daha evvel temellerini attığı, Rize ve çevresinde kurulacak Zirai Teşkilat´ın koordinatörlüğü görevine başlar.

Uzun bir aradan sonra tekrar Rize çevresine dönen Zihni Bey, fidanlıkta bulunan iki ahşap evden birine yerleşmiş, alt kattaki odayı laboratuar olarak kullanmış üst katında ise ikamet etmiştir. İlk kez 1924 yılında Batum´dan getirdiği numunelerle oluşturduğu deneme amaçlı bahçeyi gezerken; portakal, mandalina, ağaç kavunu, limon, bambu, greyfurt ve diğer ağaçların yetiştirildiği birkaç yüz fidandan meydana gelen çay bahçesinin gayet güzel yetişmiş ve sağlıklı büyüdüğünü görmek onu oldukça mutlu etmiştir. Emekli olana kadar bölgede kalma ve çalışmalarını sürdürme kararında ilk ekim denemelerinin sonuç vermesinin etkili olduğu tahmin edilmektedir.

Yaş haddi nedeniyle 1946 yılı Ağustos ayında, Zihni Hoca bölgeye yerleştirilen çay tarımının mutlu dönemini yaşamakta iken, yaş haddi nedeniyle emekli edildiği tebliğ edilmiştir. Ancak resmi görevinden emeklilik onun çay yetişen bu bölgede bulunması için bir engel değildi. Tarım bakanlığı  tarafından kendisine sözleşmeli bir kadro ihdas edilmiş, Bakanlık Koordinatörü ünvanı verilmiştir. Zihni Hoca Ankara ve Rize arsında gidip gelerek 6 sene çalışmalarına devam ettirmiştir.

Bugün hala Türkiye’de çayın babası olarak adlandırılan Zihni Derin bölgede milyonlarca insanın istihdamının öncüsü olduğu gibi Türkiye’nin büyük bir ithalat yükünden de kurtulmasını sağlamıştır. Gerek ekonomik gerekse sanayi anlamında ülkemiz için büyük bir iş yapmıştır. Ruhu şad mekanı cennet olsun.

Yorumlar

  1. ahmet dedi ki:

    niye bukadar kısa bi biyografi yazılır mı hic daha uzun yazsaydınız!