Ülkemizde Matematik Köyü Olduğunu Biliyor muydunuz?

Tahmin edebileceğiniz üzere Ali Nesin, bu işin arkasında yer alan, kuran ve yöneten matematikçimiz. Aziz Nesin'in torunu ve ülkemizin yetiştirdiği en ünlü akademisyenlerden biri aynı zamanda. Matematik Köyü hakkında merak edilen her şey haberimizde.

Ülkemizde Matematik Köyü Olduğunu Biliyor muydunuz?

Matematik köyü 500 kapasiteli, öğrencilerin konaklayabildiği, kendi işlerini kendilerinin yaptığı aynı zamanda da matematik öğrendikleri bir okul. Okulun özelliği standart okullara pek benzememesi dışarıdan görünüşü, eğitim modeli, öğrenci öğretmen ilşikisi tamamen ve farklı özgün bir model. Öğrencilere matematik sevgisi, sorumluluk bilinci, yardımlaşma ve hepsinden önemlisi mücadele bilinci aşılanıyor. Burada bahsi geçen mücadele istediğiniz bir şeyi elde etmek için çaba harcama yani bir soruyu çözmekten daha önemlisi o soruyu çözmek için bıkmadan çabalamak.

Önceki yıllarda TÜBİTAK tarafından da desteklenen matematik köyü artık sadece bağışçılarının destekleriyle ayakta duruyor. Bir nesin vakfı kuruluşu olan matematik köyü katılımcısı veya bağışçısı olmak için buradan ulaşabilirsiniz. İzmir'in Şirince ilçesinin Kayser Dağı mevkiin de bulunan köy gitmeye, görmeye ve yaşatmaya değer bir kurum.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 16:34
YORUM EKLE