Kamu Haber

Borel Dezenfektan Nedir? Hangi Firma Üretiyor? Fiyatı Ne Kadar?

Hijyenin oldukça önem kazandığı koronavirüs Kovid 19 salgını günlerinde piyasaya çıkan Borel dezenfektan nedir? İçeriğinde neler var? Borel dezenfektanı kim üretiyor? Hangi firmanın? Borel dezenfektan fiyatları ne kadar? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Borel Dezenfektan Nedir? Hangi Firma Üretiyor? Fiyatı Ne Kadar?

Borel Dezenfektan Nedir? Borel Dezenfektanın İçeriğinde Ne Var?

Ülkemizde 11 Mart 2020 tarihinden itibaren görülen ve öncesindeki dönemde de oluşturulan kurullar tarafından hijyen ve sosyal mesafe vurgusuyla gelişine hazırlık yapılan korona tipi kovid 19 virüsü salgını döneminde virüsten korunmanın en önemli metodu olarak nitelendirilen hijyen konusunda önemli bir adım atıldı.
Salgın başlangıcından itibaren ülkemizde üretimi gerçekleştirilen maske, kolonya ve dezenfektan gibi önemli ürünlerin üretiminde yeni bir adım olan Borel, kısaca bor katkılı dezenfektan olarak tanıtıldı. Hijyen konusunda içeriği ile öne çıkması beklenen borel dezenfektanın Nisan ayı içerisinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Koronavirüs Kovid 19’dan Korunmada Hijyenin Önemi

Korona tipi Kovid 19 virüsünden korunmak için başta Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ve tüm uzmanların üzerinde durduğu iki temel konu bulunmaktadır. Bunlar sosyal mesafe ve hijyen konularıdır.

Ülkemizde de ilerleyen salgının yayılmasını durdurmak için sosyal mesafenin korunması adına bir çok tedbir alındı. bu tedbirlerin başında elbette seyahat, sokağa çıkma kısıtlamaları ile maske takma zorunluluğu, üç adım mesafe zorunluluğu gibi kurallar öne çıktı. kamu haber

Getirilen seyahat, sokağa çıkma gibi yasaklara uymamanın yaptırımlarını detaylı bir biçimde incelemek için aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz çalışmamızı inceleyebilirsiniz.

 

Tüm bu tedbirlerin yanında şimdi de Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın müjdesini verdiği yerli dezenfektan üretimi nihayete eriyor. İçeriğinde bor madeninin de kullanılacağı bir el dezenfektanı üretiminin müjdesinin verilmesinin ardından ortaya çıkan Borel markasının üreteceği el dezenfektanlarının 2020 yılının Nisan ayında piyasaya çıkarılması planlanıyor.

eti maden iyletmeleri

 

Borel Dezenfektanın İçeriğinde Neler Var?

Borel dezenfektanların içeriğinde her şeyden evvel Anadolu’nun en önemli yer altı kaynaklarından olan bor elementi kullanılıyor. Bu yönüyle diğer dezenfektanlardan ayrılan borelin içeriğinde bor madeninin yanısıra diğer dezenfektanların da ana bileşeni olan etil alkol, aloe vera, gliserol, lavanta özü, su, yağ ve çay ağacı özü yer almaktadır.

Antibakteriyel özellikleri üzerine de geliştirmeler yapılan Borel el dezenfektanı, antifungal özellik de kazandırılarak diğer el dezenfektanlarından farklı olarak kuruluk yapmayacak şekilde üretiliyor. 

Borel El Dezenfektanı Koronavirüs Kovid 19’dan Korur Mu?

Borel El Dezenfektanı’nın koronavirüs kovid 19’a karşı etkinliğine dair bilgilere bu konuda hazırlamış olduğumuz çalışmamızda erişebilirsiniz;

 

Borel Dezenfektan Hangi Firma Tarafından Nerede Üretiliyor?

Borel el dezenfektanlarının Boren yani Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü tarafından araştırma ve geliştirmeleri gerçekleştirildi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından Borel el dezenfektanları Eti Maden tesislerinde üretilmeye başlandı. 

Borel Dezenfektan Hangi Boylarda İmal Edilecek?

Borel el dezenfektanları başlangıçta 100 mili litre olarak üretilecek. İlerleyen süreçte ise 1 litrelik ve 5 litrelik büyük boy imalatı da gerçekleştirilecek.

Borel El Dezenfetanı’nın Fiyatı Ne Kadar?

Borel el dezenfektanlarının fiyatları konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor. Ancak yetkililer tarafından piyasadaki diğer dezenfektanlara göre daha uygun fiyatlı olacağı belirtildi. Buna göre 100 mililitrelik ilk ürünlerin satış fiyatı 7 Lira 45 Kuruş olarak belirlendi. 

Borel El Dezenfektanı Koronavirüsten Korur Mu? Boreli Kim Üretiyor?

 

Borel dezenfektan kime ait?

Eti Maden, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) işbirliğiyle Türkiye’nin ilk bor katkılı anti-bakteriyel el dezenfektanı BOREL’i üreterek piyasaya sundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu