6510 Nitelik Kodu Nedir?

6510 Nitelik Kodu Nedir? Ne İşe Yarar? 6510 Özel Şartı Nedir? 6510 Özel Şartı Nedir? Ne Anlama Gelir? ÖSYM tercih kılavuzunda yer alan 6510 niteli kodu ile ilgili tüm merak edilenleri araştırdık.

31.12.2020
A+
A-

Açılan kadrolar ve kapanan kadrolar hakkında bilgilerin olduğu nitelik kodları tercih yapacak kişiler için büyük önem taşıyor. Bu özel şartlar memur adaylarının başvuru yapacağı kadrolarla ilgili aranan şartları ifade etmektedir. Peki 6510 nitelik kodu nedir gelin birlikte bakalım…

Türkiye’de milyonlarca kişi memur olma hayali kuruyor. Bu nedenle her yıl düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) binlerce kişi hazırlanıyor. Sınav sonuçlarına göre bazı adayların hayalleri gerçek oluyor. Bu kapsamda ÖSYM’nin açıkladığı tercih kılavuzu, nitelik kodları ve özel şartlar büyük ilgi görüyor. Yeni açılan kadrolar, kapanan kadrolar, kadrolar hakkında bilgilerin olduğu bu özel şartlara, nitelik kodlarına biz de büyük önem veriyor. Her kodu sizler için araştırıyor ve bilgi vermeye çalışıyor. Bu kapsamda 6510 nitelik kodu ile ilgili her türlü konuyu sizler için araştırdık.

6510 Nitelik Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

ÖSYM’nin paylaştığı tercih kılavuzunda pek çok önemli bilgi bulunuyor. Bunlardan biri de hiç şüphesiz 6510 nitelik kodu. Bu kodlar, bu özel şartlar memur adaylarının başvuru yapacağı kadrolarla ilgili olarak aranan şartları ifade etmektedir. Örnek vermek gerekirse adayların yaş şartı, deneyim şartı, eğitim şartı bu kodlarla ortaya konur.

6510 Nitelik Kodu Nedir ve Özel Şartı Nelerdir?

6510 sayılı nitelik kodu veya özel şartı adaylardan istenen şartları ortaya konmaktadır. Bu kapsamda adayların C sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları gerekir. C sınıfı ehliyeti olan nitelik kodunun bulunduğu kadrolara başvuru yapabilir.

Ehliyetlerin değişimi 5 yılda bir gerçekleştirilir. Bu süre içerisinde eski ehliyetlerle ilgili kadrolara başvuru yapabilir. C sınıfı ehliyet M, B1, B, D1, C1, C ve F sınıfı ehliyet ile değiştirilebilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.