Almanya Nüfusu Ne Kadar Olmuştur? Almanya Şehirleri Nüfusu

Ülkemizin Avrupa ülkeleri içerisinde siyasi ve ekonomik konularda en çok ilişki kurduğu ülkelerin başında Almanya gelmektedir. Siyasi konularda ülkemizin Almanya ile olan ilişkileri o kadar iyi ilerlememektedir. Bunun en önemli sebebi Almanya'da yaşayan Türk nüfusunun artmasıdır. Peki Almanya nüfusu ne kadar olmuştur? İşte detaylar…

26.12.2020
A+
A-

Almanya Nüfusu Ne Kadar Olmuştur? Almanya Şehirleri Nüfusu

Sizlere farklı bir çok konuda aydınlatıcı bilgiler vermeye devam ettiğimiz yazılarımızla aklınıza takılanları cevaplamaya devam ediyoruz. Bugün Almanya nüfusu ne kadar olmuştur, Almanya şehirleri nüfusu ne kadardır birlikte bakalım…

Almanya, kara Avrupası içerisinde yer alan siyasi ve ekonomik alanda en gelişmiş ülkedir. Avrupa devletleri içerisinde sosyo-ekonomik yapısı, tarihi kültürel dokusu ve demografik değerleri itibariyle en güçlü devletlerden bir tanesidir. Dünya’da da en güçlü devletler listesinde de ilk beşte yer alan bir ülkedir. Almanya 20 yüzyıl içerisinde iki büyük dünya savaşını kaybetmesine rağmen, çok kısa sürede toparlanmayı başaran bir ülkedir. Yeniden kurulmak ve dünya sahnesinde var olmak anlamında Almanlardan daha iyi bir örnek yoktur.

Milli, kültürel, tarihi, hukuki değerlerin her şeyin üstünde görüldüğü Almanya’da, disiplinli olmak ve kurallara uygun hareket etmek vatandaşlık görevidir. Almanların en önemli özelliği, her işte olabildiğince disiplinle hareket etmektir. Şayet Japonlardan teknoloji devi, İngilizlerden diplomasi devi, Çinlilerden üretim devi diye bahsediyorsak Almanlar için de söyleyeceğimiz en uygun hitap disiplin devi olacaktır.

 

Almanların bu özelliğinin yanı sıra ülkemiz açısından başka bir birlikteliği de söz konusudur. Bu özellik, ülke vatandaşlarımızın 1960’larda başlayan ve 1970’lerle birlikte hız kazanan Almanya’ya işçi olarak çalışmaya gitmeleriyle oluşmuştur. Almanya’ya işçi olarak çalışmaya giden vatandaşlarımızın sayısı, yıllar içerisinde ciddi şekilde artmıştır. Bu durum, Almanya’da yaşayan Türk nüfusunun 3 milyon ile 3,5 milyon arasında değişen bir sayıya ulaşmasını sağlamıştır. Alman topraklarında her geçen gün artan Türk nüfusunun ülkede bir güç haline gelmesi, Almanya ile ilişkilerimizin zaman zaman sertleşmesine neden olmaktadır. Yazımız devamında Almanya nüfusunun verilerine bakarak, burada yaşayan Türk nüfusunun ne derece önemli hale geldiğini aktaracağız.

Almanya Nüfusu  Ne Kadar Olmuştur?

Avrupa Kıtası içerisinde nüfusu yıldan yıla artış gösteren ülkelerin başında Almanya gelmektedir. Özellikle, ülkeye başka ülkelerden göç yoluyla yerleşen yabancı ülke vatandaşları, Alman nüfusunun artmasını sağlamaktadır Almanya’da doğurganlık oranı azalmaya ve ortalama yaşam süresi artmaya devam etse de nüfus artışı da devam etmektedir. İnsanların çocuk yapma ve büyütme alışkanlıklarının azaldığı ülkede, nüfus artışı henüz azalmamıştır. ” Almanya nüfusu 83,918,682 ” kişiye ulaşırken, bir önceki yıla göre 225 bin kişilik bir artış göstermiştir. Bu nüfusun yaklaşık %76,5’i şehirlerde yaşamaktadır. Alman nüfusunda yaşayan insanların yaş ortalaması 45,7’dir. Alman nüfusunun %49,43’ü erkeklerden oluşurken, %50,57’si de kadınlardan oluşmaktadır. Kadınların sayısı, erkelerin sayısından yaklaşık olarak 1 milyona yakın fazladır. Almanya’nın yüz ölçümü 348,560 kilometrekare olarak ölçülürken, Almanya’daki nüfusun 200 binden fazlası 95 yaş üstündedir. Genç nüfusun yıldan yıla azaldığı Almanya’da bulunan Türk nüfusunun artışının en önemli faydası genç nüfusun artması noktasında görülmektedir.

Almanya Şehirlerinin Nüfusu Ne Kadar Olmuştur?

Almanya oldukça kalabalık ve nüfus yoğunluğu normal sayıda olan şehirlere sahip ülkedir. Almanya’daki en önemli şehir hiç kuşkusuz başkent Berlin şehridir. Berlin dışında da Hamburg, Münih, Köln, Stutgart ve Gelsenkirchen gibi şehirler önemli ve büyük şehirlerdir. Alman şehirlerinin nüfusu şöyledir:

 • Berlin nüfusu : 3,476,354
 • Hamburg nüfusu  : 1,769,125
 • Münih nüfusu : 1,280,404
 • Köln nüfusu : 973,488
 • Frankfurt nüfusu : 660,145

 

 • Essen nüfusu : 603,095
 • Stutgart nüfusu : 599,783
 • Dortmund nüfusu  : 599,471
 • Düseldorf nüfusu  : 584,067
 • Bremen nüfusu : 555,512
 • Gelsenkirchen nüfusu  : 276,028

Almanya’da Türk Nüfusu Kaça Ulaşmıştır?

Almanya’da Türk nüfusu yaklaşık olarak 3 milyon ile 3,5 milyon arasında olduğu bilinmektedir. Bu sayının net olmamasının en önemli nedeni, bazı kişilerin Türk vatandaşlığından çıkmaları, bazıların Türk anne babadan olmasına rağmen, Türk vatandaşlığı başvurusunun olmamasından kaynaklanmaktadır. Almanya’da Türklerin en yoğun yaşadığı şehirler şunlardır:

 • Berlin
 • Köln
 • Frankfurt
 • Hamburg
 • Münih
 • Düsseldorf
 • Wetfallen

https://tercihiniyap.net/wp-content/uploads/2021/10/almanya_nufusu_2020de_ne_kadar_oldu.jpg

Berlin içerisinde yer alan ve Alman duvarının olduğu bölge olarak bilinen Kreuzberg, küçük İstanbul olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgede yer alan dükkan tabelalarında Türkçe kelimeye denk gelmek mümkündür. Dönerciden, pazara, berberden, halıcıya her yerde bir Türk ile karşılaşmak bu bölgede şaşırtıcı değildir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.